Miért nem lehet megcsinálni az amit Izland, hogy nem fizetjük vissza az államadósságot?
"Köszönöm a válaszokat!Az Izland témát benéztem,de viszont amit megosztottam grafikont azon érződik hogy már igencsak visszafizettük a hitelt.Én úgy érzem keményen becsapnak minket!"
Te mindent elhiszel? Attól, hogy egy nevenincs oldal mindenféle forráshivatkozás nélkül közöl ilyen marhaságokat, még az nem igaz.
A kamatok formájában már valóban a felvett hitelek többszörösét visszafizettük. A baj viszont az, hogy az állam a hitelt sosem akarta teljesen visszafizetni, inkább újabb hiteleket vett fel. A kamatokat fizeti, de ettől még az adósság megmarad.
Ez kicsit ahhoz hasonló, mintha albérletben laksz, fizeted a lakbért és ha ott laksz 40 évig, akkor ennyi idő alatt a lakás értékének akár a kétszeresét is kifizetted már a tulajnak, de ettől még nem lesz tied a lakás.
A hitel is így működik, a pénz használatáért is fizetni kell, akárcsak egy lakás használatáért.
Magyarország nem mondott le a pénznyomtatás jogáról.
Ez egy megoldás az adósság terheinek csökkentésére, hogy a nemzeti bank a másodpiacon közvetlenül pénzeli az államot.
Ezt csinálja az USA, Japán is.
De ezzel óvatosnak kell lenni, mert a pénzkínálat növelése meglóduló inflációhoz vezethet, ami káros a gazdaságnak.
A másik probléma Magyarországon a devizahitelek. Matolcsy és Orbán is szeretne egy ilyen monetáris lazítást és a forint gyengítését, de eddig az állam és a magánszektor nagy devizaadósságai miatt óvatosan bántak ezzel az eszközzel.
Az USA, Japán jobb helyzetben van, mivel saját devizában adósodtak el, így a magyarországinál jóval nagyobb GDP arányos adósságot is könnyebben tudnak kezelni.
Az USA, Japán gazdasága jelenleg fellendülőben van, sokkal jobban áll, mint a monetáris szigorhoz ragaszkodó EU és Egyesült Királyság.
"Ha a bank nyomtat ki pénzt és nem az ország az mivel jobb?Akkor is nő az infláció de legalább ki is fizetnénk belőle valamit."
Itt valamit eltévesztettél. Akármelyik bank nem hozhat létre pénzt, csak a nemzeti bankok. Ezek képviselik az adott országot. Ez Magyarországon az MNB, Amerikában a FED stb.
Az infláció meg a jelenlegi válságban nem fenyeget még. Amerikában, az EU-ban, Japánban, Magyarországon is nagyon alacsony, mivel a gazdaság pang, keveset költenek az emberek. Ha növekszik a fogyasztás, a kere3slet, beindul a gazdaság, akkor lesz inflációs nyomás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!