Miert koncentral a jobb oldal a mezogazdasagra mikor kevesebb mint a GDP 3%-a es munkaero 5% dolgozik ott? Miert nem probalnak inkabb egy tudasalapu gazdasagot kiepiteni?
„Egyébként a magyar export 65%-a (ez több, mint az EU átlag) a technológiaintenzív szektorból kerül ki, tehát a magyar gazdaság már most is jelentős mértékben tudásalapú.”
A baj csak az hogy ez a technológia nem a mienk.
Lehet számszakilag jó az exportunk, de a valóságban a 80% át a multiszféra teszi ki.
A nyersanyagok nagy részét importálják, a hasznunk 0,0.
A technológia az övék, ők fejlesztik, nagy részben nem is itt, a hasznunk 0,0
Összeszerelés a nagy része, és csak a csekély alacsony jövedelmet biztosító munkabérekből van haszna az országnak. A vállalkozások a kedvezményeik miatt szinte semmilyen vállalkozás alapú adót nem fizetnek.
Túlságosan nyitott a gazdaságunk, olyan mint a Britekké , csak hogy ők ebben a buliban a befektetők, mi meg az összeszerelők ami nagyon más hasznot jelent.
„Mert a ciganyok tudnanak kapalni, kaszalni, asni. Egyszeru munka eszkozokkel amihez nem kell tudni olvasni. Egy megoldas a sokbol.”
Ma Magyarországon a nagy bírtok rendszert szorgalmazza az MSZP és az Eu s pályázatok is így vannak kiírva. Van néhány jól menő nagybirtokos akik alig használnak munkaerőt, alig fizetnek be, sokszor nyomon lehet követni a rájuk szabott pályázatokat is. Ezek nagy részben a gabona iparban tevékenykednek, és minden más el van nyomva. Hogy tudna egy magyar kistermelő az árakban versenyezni, mikor a törvények nem teszik lehetővé, hogy támogatásokat kapjon, szemben azokkal a külföldiekkel akikre rá van szabva. Ismét egy buta neolíb tömegtermelés, ahol csak a piac számít, és a társadalmi hatások semmit nem jelentenek. Lehetne a mezőgazdaságunk foglalkoztatása akár 15% is „ amire már volt példa” de csak akkor ha a kisgazdaságok is kapnak támogatást. Egyből 90% lenne a magyar termékek aránya, sok embert tudnának foglalkoztatni, és több importot váltanánk ki „sokkal” mint amennyi exportot vesztenénk.
Nem tudnának a bevásárlóközpontok szórakozni a termelőkkel, lehetőségünk lenne a magyar feldolgozóipar újra indítására, és magasabb értékeket képviselő termékekkel lehetne az Eu s piacon versenyezni. A „cigányságnak” is sok munkahelyet jelentene, ami nélkül soha nem zárkózhatnak fel.
Fejlesztések! Inováció!
Csak akkor érdemes a kutatásba befektetni, ha annak van a gyakorlatban helye a magyar gazdaságban.
Ha csak agyakat termelünk, és nem tudnak utána mit kezdeni a tudással, akkor elmennek.
Alap kutatás, inováció, háttéripar, ezeket egyszerre kell elkezdeni fejleszteni, mert azt ne várjuk hogy a külföldiek majd helyettünk és nekünk megteszik. Ezek szinergikus kapcsolatoknak kell lennie mert különben csak kidobott pénz, amit csak „ központi” iránymeghatározás mellett lehet elindítani.
Nem az államnak kell megteremteni, (az kommunizmus) de neki kell az indukciót elindítani és a törekvéseket koordinálni, mert a tőke helyettünk nem teszi meg.
Pld a gépgyártás is lehet megoldás, ha a fejlődő mezőgazdasághoz rendeljük, és a fejlettségnek megfelelő üzem méretekkel támogatjuk, ez is lehet egy fejlesztési ág. A közlekedés, egy számítható terep, már rég saját buszokat kellene gyártani, „ minden meg van hozzá” annak idején pld az Ikarus direkt lett tönkretéve.
„A magyar K+F szektor a legerősebb az A10-országoké közül. A cseh export pl. nagymértékben a munkaintenzív gyártás felé tolódik el. A magyar ezzel ellentétben K+F-intenzív. Persze megteheted, hogy a homokba dugod a fejed, hogy ezt ne lásd.”
Teljesen egyetértek, és kiegészíteném annyival hogy, fele ennyire sem nyitott a gazdasága, ami sok védelmet jelent, és nincsenek akkora növekedési kényszerben mint mi.
A Videoton!
A Videotonnak is az a baja hogy nincs kutatás-fejlesztés.
A világon mindenütt együttműködve fejlesztenek az adott ország egy iparágba tartozó szegmensei, és a versenyt csak az irányok és néhány év egy egy eseti fejlesztései jelentik.
Pld Autó, ha az egyikben megjelenik valami, akkor a leghamarabb a gyártott termékkel azonos környezete
építi be a gyártásba először. Ez a lokális verseny előny. Mivel nálunk nincsenek magyar csak multi fejlesztések, azt csak ne várjuk hogy a nokával együtt fejlesszen. „ magára van hagyva”
Konfúzió!
Annyira neoliberálisok akartunk lenni az alapfeltétel „tőke” nélkül, rabszolgák lettük, egy tányér ételért még a jövőnket is eladva lassan. Ezen kell változtatni.
"A baj csak az hogy ez a technológia nem a mienk."
Definiáld már, mi az, hogy "mienk". Én nem ismerem ezt a közgazdaságtani fogalmat, de talán te felvilágosítasz majd.
Definiáld már, mi az, hogy "mienk". Én nem ismerem ezt a közgazdaságtani fogalmat, de talán te felvilágosítasz majd.
Nem a mi tudósaink fejlesztik, és fejlesztenek tovább az újabb eredményekért, nem a mi vállalkozásainkat gazdagítja és segíti a versenyképességét, ha elmennek elviszik, mint ha nem is lett volna.
Lásd Tungsram.
Akkor közérthető leszek:azért mert nem lehet mindenki igazgató.
A mezőgazdaság az az egyik ágazat(a másik az építőipar),ami nagy munkaerőt képes felszívni,ráadásul pont azt a tanulatlan munkaerőt,ami ha nincs "lefoglalva",akkor egészségtelen lehet a társadalom illetve javai számára.
Aztán a másik dolog,hogy az iparból nem laksz jól,illetve nem fog jóllakni többmillió ember.
Egy kicsit szét kellene nézni,miért olcsó(még) a gabona,a tej,stb.Azért mert eus támogatás jár rá.Semmi másért.Amelyik ország több támogatást kap,az olcsóbban tudja adni.Ne politikusokkat kérdezz meg,henem mezőgazdászokat,meteorológusokat.Magyarország ideális a mezőgazdaságra.Vajon a jó szülő hegedülni akarja mindenáron tanítani a gyerekét,amikor a nyelvhez van tehetsége?Pedig hegedűművészként mennyit kereshetne...
Én még senkit nem hallottam azt mondani,hogy ide nem kell(saját)ipar,érdekes mégis sokan meglennének mezőgazdaság nélkül.Pedig a papaya is el fog egyszer fogyni...
"Nem a mi tudósaink fejlesztik"
A tudósaink? Nekem nincs tudósom. Neked van? Mivel eteted?
Utolsonak, latom neked sem a gabona vilagarabol kell megelned... De tenyleg, tenyleg nem tudom, hogy te honnan veszed ezeket a szamokat...
Meg a korabiaknak, nem teljesen ertem miert fontos a mezogazdasag kiepitese (mar a lokalis szerepkorokon kivul ) mikor hasonloan a nyersanyagokhoz ezek a legolcsobb es legkonnyebben hozzaferheto es termesztheto aruk nemzetkozileg (ergo. az aruk alacsony es valoszinuleg sokaig alacsony is fog maradni).
A hosszan es alaposan valaszolonak: Sok mindenben egyetertunk (pl a tudasalapu szektornak es a kutatasnak szinergikusan kell fejlodnie), de szerintem nem kell a kutatasnak csak a lokalis kovetelmenyekhez alkalmazkodnia. Pl miert baj ha olyan dolgokat kutatunk es fejlesztunk ki melyet el tudunk adni? Azzal sem ertek egyet, hogy sajat buszokat kellene gyartanunk. SZerintem kozlekedesi szektorban meg nagyon nagy jatekosok is allando veszelyben vannak (lasd GM) es nem hiszem, hogy egy magyar Ikarus labdaba tudna rugni akar arak akar technologia teren ebbe versenybe (azt meg nem szeretnem, hogy az adofizetok fizesseg meg az Ikarus fenntartasat, a 80s evek Braziliajat idezve).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!