Ki felelős a cukorgyárak bezárásáért?
Ez egy elég összetett választ igényel.
Jobb ha magad jársz utána.
Szerepe van vastagon az Eu nagytőkés hátterének, akiknek érdeke volt a piac felett átvenni a hatalmat. Persze ez a magyar baloldal elherdáló és korrupt oldala nélkül nem sikerülhetett volna nekik. A lényeg hogy hatalmas károkat okoztak vele .
"Az utolsó kádárista Németh kormány idején előkészített privatizációs szerződések révén már több cukorgyár külföldiek kezébe került, amikor 1992-ben az Antall kormány a megmaradt öt hazai cukorgyárat, amelyek állami kézben maradtak, nem engedte külföldi kézre kerülni. Javasolta, hogy hozzanak létre egy konzorciumot az állam, mint tulajdonos, illetve a cukorgyárak alkalmazottai – mint résztulajdonosok, valamint a cukorrépa-termelők – mint a tulajdon fenntartásában érdekelt beszállítók. Sajnos, 1994-ben kormányváltás következett be. Az akkori Horn-kormány ádáz ellensége volt az állami tulajdonnak, és azt mondta, hogy mindent privatizálni kell, mert az állam nem jó tulajdonos. Ennek a szocialista gazdasági szemléletnek a következményeként 1997-ben az utolsó öt magyar cukorgyár is külföldiek tulajdonába került. Az 1998-ban hatalomra jutott Fidesz kormány célja a cukorgyártás területén a munkahelyek megőrzése volt. Ebben az időben kezdődnek meg az Európai Unióhoz történő csatlakozás feltételeinek a tárgyalásai. Az első Orbán-kormány igen sikeres tárgyalásokat folytatott, 400 ezer tonna cukor-kvótát biztosított Magyarország számára. Az ország éves fogyasztása 300 ezer tonna cukor, azaz efölött még további évi 100 ezer tonnás exportkvótát – azaz több, mint tízezer fős plusz foglalkoztatási lehetőséget – ért el az ország számára. Sajnos, a 2002-ben hatalomra került szocialista kormány – az olcsóbb nádcukorra történő hivatkozással - 300 ezer tonna kvótáról lemondott, azaz nemhogy exportra nem maradt kvóta – de még a hazai fogyasztás fedezéséhez is 200 ezer tonna cukor importjáról kellett gondoskodni. A szocialisták hibás gazdaságpolitikája – azaz a kvóta szűkössége - miatt 2008-ra már csak egy cukorgyár működött – a többi bezárt. Időközben kiderült, hogy nincs kellő mennyiségű olcsó nádcukor a világpiacon, és sokszorosára növekedtek a kristálycukorárak. Hosszú tárgyalások révén talán lesz arra esély, hogy Magyarország 2014-ben visszakaphassa a korábban eltékozolt 300 ezer tonna cukorkvótát, de a cukorgyártás korábbi szintre történő helyreállítására legalább 300 milliárd forintnyi beruházásra lenne szükség.
Végül is jól összefoglalja, de messze nem a teljesség igényével.
persze nem csak a cukoripar járt így hanem a növényolaj és a papíripar és sok más olyan ipar aminek a háta mögött sok szinergikusan ráépült más más tevékenységek mentek a levesbe. Nem véletlen hogy ekkora a munkanélküliség.
Köszönöm! :)
de nagyon hamar le lesz pontozva...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!