Nem lehetne a nyugdíjat mindig a GDP növekedés arányában emelni?
#10-hez.Nem ugyanarról beszélünk. Kicsit tömören fogalmaztam, de a következőre gondoltam. Tételezzük fel, hogy az államnak vannak feladatai, amelyeket el kell látnia, köztük a nyugdíj is. Egyezzünk meg abban, hogy a ma ellátandónak tartott feladatok lesznek a jövőben is ellátva, legalább ugyanilyen színvonalon. Tehát a nyugdíj összmennyisége is ugyanilyen színvonalon.
Ha most azt is feltételezzük, hogy a feladatokat pont annyiból látják el, mint amennyi szakmailag (és nem politikailag!) szükséges a színvonal tartásához, akkor ez a bizonyos összeg lényegesen kevesebb lenne, ennyivel lehetne kevesebb adókat a megfelelő helyeken beszedni.
Vagyis tisztességes kormánypolitika esetén a most ellátott feladatok (beleértve nyugdíjak értékét) elláthatók ugyanilyen színvonalon lényegesen kevesebb pénzből. Ezt látja sok szakember, és erről gondolják, hogy a nyugdíjak változatlanul hagyása mellett is, más struktúrával lényegesen hatékonyabb termelés lehetséges.
Remélem, most már világos, mire gondoltam. Hogy egyetértesz-e vele, az más kérdés, de nyilván megmondod, mit látsz másképp.
tegnap 12:01
Pontosan értettem a mondandódat!
Két megjegyzésem lenne:
1)Tehát a nyugdíj összmennyisége is ugyanilyen színvonalon.
Amellett, hogy egyre több lesz a nyugdíjas?
Idéznék:
"A legfrissebb KSH adat szerint 2011-ben a férfiak 60,4, a nők 58,4 évesen mentek nyugdíjba, a korhatár (jelenleg 62 év) alatti nyugdíjasok száma elérte az aktív lakosság 15%-át. Ez tavaly tovább romlott, mert amikor a kormány nagylelkűen felajánlotta a nőknek, hogy korábban nyugdíjba vonulhatnak, nem számoltak azzal, hogy 100 ezer nő fog élni a lehetőséggel egy év alatt, komolyan megterhelve az amúgy is rogyadozó nyugdíjkasszát.
2011 elején 814 ezer 61 évesnél fiatalabb számára folyósítottak ellátást. Mivel a KSH adatai szerint egy ma 60 éves férfi még majdnem 19 évig, egy 60 éves nő 22 évig él még, ezért eddig kell egy átlagos nyugdíjast eltartani a társadalomnak.
Ezt vessük össze azzal, hogy a jelenlegi nyugdíjasok (ideértve a rokkantsági ellátást kapó személyeket is) 33,8%-a még 30 év szolgálati idővel sem rendelkezik, 40, vagy annál több év szolgálati idővel csak a nyugellátást kapó személyek 20,7%-a tud felmutatni.
2000 óta a 60 év felettiek száma 314 ezerrel nőtt és a Népességtudományi Kutatóintézet szerint már 2017-re meghaladhatja az arányuk a társadalom 30%-át.
Magyarország erre a fenntarthatatlan és méregdrága rendszerre minden évben egyre többet költ, a 2000-es GDP 8,4%-a helyett már 11,3%-ot."
Látod mi a gond?
2)"Vagyis tisztességes kormánypolitika esetén a most ellátott feladatok (beleértve nyugdíjak értékét) elláthatók ugyanilyen színvonalon lényegesen kevesebb pénzből."
Ez azért nem lehetséges, mert minél nagyobb az állam, annál nagyobb a korrupció is! Tehát ez egy öngerjesztő folyamat! Hiába lehet(ne) ellátni a feladatokat ekkora állammal, a valóságban mégsem lehet. Már a Skandináv államok is kezdik átalakítani a kommunista, ún. jóléti államaikat! Ez van! A kommunizmus halott!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!