Szerintetek az adósságcsökkentés vagy a gazdasági
növekedés a fontosabb? Miért nem működik a kettő
együtt?
Figyelt kérdés
Úgy tűnik Kelet-Európában a kettő együtt nem megy. A magyar kormány is bízott benne, hogy az adósságcsökkentés mellett majd beindul a gazdaság, de ez nem valósult meg.
A gyakran emlegetett mintaországokban gyorsan nő az államadósság, bár annyi előnyük van, hogy a válság előtt ők alacsony eladósodottsággal rendelkeztek.
2008 és 2012 között Szlovákiában 28-ról 48%-ra, Lengyelországban 45-ről 58%-ra, Romániában 13-ról 36%-ra, Szlovéniában 22-ről 50%-ra nőtt az államadósság.
Egyedül Bulgáriában nem nőtt az adósság, de az utóbbi 3 évben nem is volt ott növekedés.
2013. febr. 23. 20:17
1/7 anonim válasza:
Ha belegondolsz, teljesen nyilvánvaló: a kettő versenyhelyzetben van egymással. Vagy adósságot csökkentesz, vagy a gazdaságba forgatod a pénzt.
Ha pedig mindkettőt csinálod, azt a legegyszerűbb valami harmadik dolog rovására tenni, és itt sajnos gyakran ez is történik (ld. privatizáció).
Ezidáig egyetlen kormány volt, amely egyensúlyban tudta tartani a kettőt, de őket 2002-ben leszavazták.
2013. febr. 23. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
2/7 anonim válasza:
Adósságcsökkentés mellett beindul a gazdaság? Anyám borogass... A kormány abból indult ki ezzel kapcsolatban, hogy majd tódulnak ide a befektetők, ha döngetjük a mellünket, hogy nekünk mennyire alacsony az adósságunk és milyen stabilak vagyunk. De a hülye is tudja, a külföldi befektetők pedig pláne, hogy a mai kamatos kamat rendszerében ez nem tartható fenn hosszútávon, és mivel Magyarországnak se természeti kincse, se ipara, se mezőgazdasága nincs, annyi pénzt nem tud beszedni, hogy az alapvető dolgokat biztosítsa, nemhogy annyit, hogy még fejlődést is produkáljon hitelek nélkül... Ne legyünk már naívak, hogy a befektetők nincsenek tisztában a hosszútávú lehetőségeinkkel... Hiszen a forint olyan instabil, hogy attól is romlani kezd, ha Óceánia elkezd fejlődni...
2013. febr. 23. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
3/7 anonim válasza:
Nem csak Kelet-Európában, hanem mindenhol. Meg kell nézni a közgazdaság könyveket és világos, hogy a két folyamat egymással ellentétesen hat. Minél több pénzt von ki az állam a gazdaságból az adósság csökkentése érdekében, annál jobban esik vissza a gazdaság. Ezért nem erre kellene koncentrálni most. Ha nő a gazdaság, akkor az adósság is csökken idővel.
2013. febr. 23. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
4/7 A kérdező kommentje:
Máshol is van ilyen probléma. Obamát is azzal fenyegették, hogy ha rendbe teszi a költségvetést, akkor rögtön 2 százalékos recesszió és a munkanélküliség növekedése sújtaná Amerikát. De az adósság nem növelhető a végtelenségig, mert kirobbanna egy nagy adósságválság, mint Görögországban.
Van megoldás?
2013. febr. 23. 20:52
5/7 anonim válasza:
A gazdasági növekedés a fontosabb, mert a gazdaság által megtermelt haszont lehet később adósságcsökkentésre fordítani. És akkor az adófizetők se rokkannak bele...
2013. febr. 23. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
6/7 anonim válasza:
Ahogy az utolsó is leírta, a növekedéssel kéne kezdeni. Ehhez "ráfordítás", azaz eladósodás szükséges, de ha tényleg beindulna a gazdaság (nem hiánnyal terveznének...), maradna pénz törlesztésre. Elméletben nagyon szépen hangzik, a megvalósítás még várat magára. Jelen helyzetben csökkenő gazdasági mutatók mellett adósodunk el egyre jobban...
2013. febr. 25. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
7/7 anonim válasza:
"Ahogy az utolsó is leírta, a növekedéssel kéne kezdeni."
Ez mind szép és jó, csak az ajtón dörömbölő hitelező lesz@rja, hogy hova tudna növekedni a gazdaság. Ő csak a pénzét akarja kamatostul és időre, amit kölcsönös megállapodással X évvel korábban befektetett.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!