Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem szélesítik az...

Pro Patria kérdése:

Miért nem szélesítik az emberek a látókörüket?

Figyelt kérdés

Horvátországban facebook-klub alakult, "Hagyjuk el Horvátországot" névvel, eddig 50 ezer követővel. Egész Közép-Kelet-Európában komoly gondot jelent a fiatal diplomások (főleg az orvosok) kivándorlása nyugatra, de nem találnak az EU alapelveinek megfelelő megoldást (nem véletlenül). Évekkel ezelőtt is beszéltem már erről egy kanadai magyar barátommal, aki megerősített abban, hogy például Kanada nem titkoltan erre játszik rá, drága az ottani egyetemi oktatás, de nagyon kedvezőek a bevándorlási feltételek (ezeket azóta épp a mayarországi cigányok miatt szigorították), ezzel megspórólva a drága kitaníttatást, és inkább elszívva az említett országok munkaerejét.

Ha valaki állami pénzen szerez diplomát, majd elmegy úgy, hogy tudja, soha nem jön haza, az nettó lopás.

1) Vagy vegye fel az állami támogatást, de maradjon itthon;

2) Vagy maga fizesse ki, és oda megy, ahova akar;

3) Vagy vegye fel a pénzt, és menjen el, de akkor fizesse vissza.

Nem elég korrekt?

Ráadásul 20 év(!) alatt kell 10 évet ledolgozniuk Magyarországon, azaz akár tíz évet is eltölthet külföldön, mielőtt haza kell jönnie. Ebben már tényleg mi a baj?

Ha pedig azután sem akar hazajönni, a kinti mesés fizetésükből nyugodtan megtéríthetik a költségeket. Vagy eleve nem akarják visszaadni? Miért?


Más: Bulgáriában jelenleg is tüntetések és rendőrökkel való összecsapások zajlanak a magas rezsiköltségek (nálunk épp most csökkennek, mégsem elégedettek az emberek). Egy demonstráló felgyújtotta magát, meghalt.

Kifogásolták emellett még az energiaszolgáltatók külföldi tulajdonban létét. (Nálunk erős kritikáknak volt kitéve a MOL és az E-ON haza kézbe való visszavétele).

Szintén Bulgáriában volt anno országos tüntetés a cigánybűnözés ellen. Egy férfi a rendőrsorfal előtt állva, átölelve a fiát, azt mondta: " Látod, fiam? Ő egy rendőr. Őneki kell megvédenie minket." - majd a rendőr szemébe nézve folytatta: "Én csak azt akarom, hogy a fiam biztonságban nőjjön fel!"


Egy spanyol nő nyilatkozta a híradóban, hogy az ország azon részén 25%-os a munkanélküliség (nálunk fele ennyi), és hogy milyen lehetetlen a helyzet a diplomásoknak, mert tapasztalat kell ahhoz, hogy munkája legyen, de munka ahhoz, hogy tapasztalata. Ismerős ez mindannyiunknak...


Mikor ismerjük fel, hogy nincsen itt jó, és rossz ország? Nem vagyunk szerencsésebbek mi, vagy ők? Mindannyian ugyanabban a bajban vagyunk.


2013. febr. 19. 19:32
1 2 3 4
 21/39 A kérdező kommentje:

De, az állami támogatás az adókból van finanszírozva, csakhogy az emberek nem azért fizetik be az adójukat, hogy a külföldnek képezzünk ki orvosokat.

Ez nekünk nettó ráfizetés, a külföldnek tiszta haszon.


Ugyanez lenne a helyzet akkor is, ha a külföldnek mi biztosítanánk a közvilágítást az adónkból.

2013. febr. 19. 20:59
 22/39 anonim ***** válasza:
60%
még csak nem is hasonló ahhoz ha mi fizetnénk a világításukat,és szeretem az olyan kérdezőket akik csak azért tesznek fel egy kérdést hogy a saját igazukat bizonygassák mert minden más választ/nézőpontot rossznak ítélnek
2013. febr. 19. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 anonim ***** válasza:
71%

Csak tudnám mitől látókör szélesítés ez? Nekem inkább egy narancsos szemüveges kitekintőnek tűnik.


Horvátország meg Bulgária, akárhogy erőltetem magam, nálam egyszerűen nem fér bele Közép-Kelet-Európa kategóriába. Amúgy bármire össze lehet 50 ezer követőt szedni a fészbukon.


Meg különben is az bolgároknál meg horvátok még előrébb tartunk nem épp kéne példálózni. A spanyolok meg még nálunk is nagyobb szarban vannak.


Azt sem értem, hogy a magas képzési költésgek és az agyelszívás milyen ok-okozati kapcoslattal rendelkezik, de tény Kanada mint minden más ország örül a jó szakembereknek.


A hallgatói szerződéssel az a baj, hogy nem hatékony, de ha az lenne se oldja meg a problémát csak elfedi.


Mint tudjuk a szerződés méltányosságból elengedi annak az exhallgatónak a fizetését aki legalaább 3 gyerekkel rendelkezik és ebből kettőt ő nevel. El lehet azt is intézni, pláne a mai viszonyok között hogy halmozottan hátrányos helyzetűnek legyél nyílvánítva. De ha mégse jön be, akkor kimész külföldreb és ha nem jössz haza akkor a jegybanki alapkamat három százalékponttal megememelt kamatos kamatot fizeted a képzés összege után. Ami húsz év alatt egész szépre duzzad.


Ha vissza is fizetik a költségvetés sokat nem nyer ezzel, viszont SOKKAL TÖBBET fog bukni a jó szakemberek hiányán.

Az a plusz pár millió netán egy-két milliárdtól nem leszünk beljebb.


170 nettó meg eléggé kevés még kezdőfizetésnek is egy jó szakembernek, tényleg mondtam már, hogy a kormány ezzel az intézkedésével a bérversenyt is kiiktatja gyakorlatilag a magánszférában. Az államiban meg eddig is éhbérért robotoltak.


A diákokkal való tárgyalások semmibevételével az Alaptörvénybe való iktatás meg egyenesen gusztustalan húzás a kormány részétől.

2013. febr. 19. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/39 anonim ***** válasza:
59%

68% jól bizonyítja állításodat, tények ismerete nélkül akar vitázni, minden mondatát egy ténybeli cáfolattal kell kiigazítani ... így teljesen eredménytelen a párbeszéd!

Hiába tartom szimpatikusnak a hozzászólót (mert gondolkodik és lát összefüggéseket), de egyszerűen tényként közöl olyan információkat, amik egytől egyig cáfolhatóak ...

2013. febr. 19. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 anonim ***** válasza:
35%

"A baj nem ez, hanem egy diplomával mindenkinek az az elvárása, hogy legalább egy fiókvezető beosztással, és átlagkeresetet meghaadó kezdőbérrel(!) indlujon, mert "ő nem azért tanult annyit". Márpedig évente 50 ezer új vezetői állásajánlat nincs. Aki a diplomát pénzkereseti eszköznek tekinti, azt valóban csalódás fogja érni.

Itt írta egy felhasználó, hogy 170 ezer nettó, + juttatások mellett ment el külföldre, ahol "megbecsülik". Átlagos dolgozó feleennyiből él meg. "


Nem, nekem annyi lenne az elvárásom, hogy egy szerkezetépítő mérnöki diplomával el tudjak helyezkedni. Sajnos ez ma nem adott. Szóval MSc felvételi után miért is írjam alá azt a rühes papírt? Ha végzek az egyetemen, és fél évig nem kapok munkát, miért is maradjak?


Szerintem a szüleim által befizetett, a politikusok zsebébe vándorolt adóból igenis visszajár annyi, hogy ingyen tanuljak.


És a munkanélküliségre vonatkozó számaimra valamiért nem reagáltál...

2013. febr. 19. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/39 anonim ***** válasza:
48%

keretszámokat kell cöskkenteni túlképzés van, de ez nem tetszik a diákoknak ... egy csoportban van 100fő ebből 30 tanár szeretne lenni, minek adjunk 20nak diplomát, ha csak 2-3nak tudunk munkát adni ...


A másik érv, diplomások körében alacsony a munkanélküliség ezért kell a diploma, egy titkárnői állásra felesleges a diploma, arra jó, hogy megszűrjék a jelentkezőket, de ezt a szűrést miért az állam végzi el (drága pénzért) a munkáltatók helyett! Biztos vagyok benne egy érettségivel is bőven túlképzett az állásbetöltésére!

2013. febr. 19. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 anonim ***** válasza:

"68% jól bizonyítja állításodat, tények ismerete nélkül akar vitázni, minden mondatát egy ténybeli cáfolattal kell kiigazítani ... így teljesen eredménytelen a párbeszéd! "


Zsír, na ezt ma kapom meg egészen pontosan tizenhetedszer(mindössze csak a felét az interneten) egyéb jelzőkkel kiegészítve, csak könyörögm támassza már alá valaki valamivel! A tényszerű cáfolatot meg pötyögd be kérlek, vagy egy linket dobjál legalább, mert így egyenlőre nem vagy semmivel sem hitelesebb nálam, az ellenzéki hazudozónál.

2013. febr. 19. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 rémuralom ***** válasza:
51%

"Az egészségügy is csak annak ingyenes, aki fizeti az (egyébként kötelező) TB-t."


Továbbra is tartom, hogy a frissen végzett egyetemista sosem fizette maga után a TB-t. A szülei fizették utána. Abba ugyan a TB működési elve miatt nem köthetünk bele, hogy vajon nettó befizetők-e a szülők vagy nettó haszonélvezők, mert ez függ a szülők jövedelmétől kezdve egy sor egyéb dologtól is. De aki szegény családból származik, annál sanszos, hogy nettó haszonélvező.


A közvilágítás meg az utak fenntartása más tészta. Az közjószág. Azt máshogy gyakorlatilag lehetetlen megoldani, mint adóból. Az oktatás nem közjószág (és az eü. sem); az iskoláknak csak túlnyomó többsége állami fenntartású, vannak magániskolák és egyházi iskolák is, melyeket alapértelmezés szerint nem az adófizetők tartanak el. Bár ugye az egyházakat támogatja az állam, de ebbe most ne menjünk bele. Lényeg, hogy az oktatást nem lenne feltétlenül szükséges, hogy az állam alanyi jogon biztosítsa mindenkinek szociális helyzettől és egyebektől függetlenül, fejkvóta alapon.


És igenis, elmennek szakmunkások is! Meg érettségizettek, akik nem mentek egyetemre. Egy szakmunkásnak itthon még kilátástalanabb a helyzete, mint egy diplomásnak. És ő ugyanúgy vágyik a jobb sorsra, és ha kicsit is tud németül vagy angolul, akkor ugyanúgy le fog lépni Angliába, Ausztriába vagy Németországba. És mondom, az ő taníttatása is pénzbe került. Kevesebbe került, kevesebb hasznot is hajtana. Arányaiban ugyanott tartunk - az állam taníttatta, ő meg hálátlanul lelépett, fujj, hazaáruló, hát kinek az adójából lesz így új Loki-stadion?


A döglött tehén mentalitás nekem is az egyik legnagyobb ellenségem. Én nem akarom, hogy az állam mindenkinek benyújtsa a számlát a bölcsődétől kezdve a teljes oktatásáért. Én csak azt mondtam, hogy ha már benyújtjuk a számlát, akkor alaposan csináljuk. Ha ezt nem akarjuk (márpedig ezt szerintem senki nem akarja), akkor az egyetemért se nyújtsuk be, mert az semmivel nem különb a korábbiaknál.


A brain drain problémát csak úgy lehet kezelni, ha nem a tüneteit kezeljük (pl. röghöz kötéssel), hanem az okait. A kilátástalanságot, a reménytelenséget. Ha élhetővé tesszük az országot. Ez nem rövid folyamat, minél előbb neki kéne állni, és akkor a következő generációból csak a megrögzött utazók hagynának itt minket, az meg csak nem csípi senki szemét.

2013. febr. 19. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/39 anonim ***** válasza:

nem rád gondoltam speciel, elírás...

bocs, vonj le egyet, ami adagból!

2013. febr. 19. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/39 anonim ***** válasza:

"- Akik ezzel érvelnek, maguk is tudják (hacsak nem mások adták a szájukba, mert ilyet is látni egy-egy megkérdezett egyetemistánál, aki két önálló gondolatot nem tudott egymás után mondani), hogy hibásan, egészen pontosan csúsztatva érvelnek.

Az óvodák, iskolák, védőoltások, közvilágítás, a mindannyiunk által befizetett adókból vannak fedezve. Erre van maga az adózás rendszere. Az egészségügy is csak annak ingyenes, aki fizeti az (egyébként kötelező) TB-t."

Miért különb az alap- és középfokú oktatás a felsőoktatásnál? Egészen tavalyig a befizetett adókból ment a felsőoktatás egy része is. (Igazából most is abból megy.) Hogy képzelik, hogy minden átmenet nélkül hozhatnak egy ilyen döntést? Ha azt írod, hogy a 2/3-ad felhatalmazza őket erre, akkor kár volt rád pazarolnom az időmet. Amint utolsó évembe lépek az egyetemen, elkezdek külföldön IS munkát keresni. Pedig az a 180 nettó sem hangzik rosszul, amit átlagban megkapnék itthon. Majd meglátom, de amennyiben ez a dilettáns diktatúra folytatódni fog (akár átcímkézve is), akkor inkább korlátozom magam a külföldi munkakeresésre.


"De ez is jellemző: ha megdöglik az én tehenem, dögöljön meg a szomszédé is."

Pontosan te vagy az aki ezt gondolja. Korábban leírtam neked, hogy nem csak ebből áll a szerződés, de te eminens fidesz-trollként a legképtelenebb pontjait is megvédted, még hazudtál is. Gyanítom azóta sem olvastad el ezt a k.rva szerződést... :)


Most akkor döntsétek már el, hogy milyen külföldön! Te írod a "kérdésben", hogy külföldön nincs kolbászból a kerítés. Erre meg azt írod egy kommentben, hogy ha kint él valaki, akkor vissza tudja fizetni a költségeket. Ez így nagyon gyenge próbálkozás... Ahogy már korábban is írták, neked kéne szélesítened a látókörödet.

2013. febr. 19. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!