Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem szélesítik az...

Pro Patria kérdése:

Miért nem szélesítik az emberek a látókörüket?

Figyelt kérdés

Horvátországban facebook-klub alakult, "Hagyjuk el Horvátországot" névvel, eddig 50 ezer követővel. Egész Közép-Kelet-Európában komoly gondot jelent a fiatal diplomások (főleg az orvosok) kivándorlása nyugatra, de nem találnak az EU alapelveinek megfelelő megoldást (nem véletlenül). Évekkel ezelőtt is beszéltem már erről egy kanadai magyar barátommal, aki megerősített abban, hogy például Kanada nem titkoltan erre játszik rá, drága az ottani egyetemi oktatás, de nagyon kedvezőek a bevándorlási feltételek (ezeket azóta épp a mayarországi cigányok miatt szigorították), ezzel megspórólva a drága kitaníttatást, és inkább elszívva az említett országok munkaerejét.

Ha valaki állami pénzen szerez diplomát, majd elmegy úgy, hogy tudja, soha nem jön haza, az nettó lopás.

1) Vagy vegye fel az állami támogatást, de maradjon itthon;

2) Vagy maga fizesse ki, és oda megy, ahova akar;

3) Vagy vegye fel a pénzt, és menjen el, de akkor fizesse vissza.

Nem elég korrekt?

Ráadásul 20 év(!) alatt kell 10 évet ledolgozniuk Magyarországon, azaz akár tíz évet is eltölthet külföldön, mielőtt haza kell jönnie. Ebben már tényleg mi a baj?

Ha pedig azután sem akar hazajönni, a kinti mesés fizetésükből nyugodtan megtéríthetik a költségeket. Vagy eleve nem akarják visszaadni? Miért?


Más: Bulgáriában jelenleg is tüntetések és rendőrökkel való összecsapások zajlanak a magas rezsiköltségek (nálunk épp most csökkennek, mégsem elégedettek az emberek). Egy demonstráló felgyújtotta magát, meghalt.

Kifogásolták emellett még az energiaszolgáltatók külföldi tulajdonban létét. (Nálunk erős kritikáknak volt kitéve a MOL és az E-ON haza kézbe való visszavétele).

Szintén Bulgáriában volt anno országos tüntetés a cigánybűnözés ellen. Egy férfi a rendőrsorfal előtt állva, átölelve a fiát, azt mondta: " Látod, fiam? Ő egy rendőr. Őneki kell megvédenie minket." - majd a rendőr szemébe nézve folytatta: "Én csak azt akarom, hogy a fiam biztonságban nőjjön fel!"


Egy spanyol nő nyilatkozta a híradóban, hogy az ország azon részén 25%-os a munkanélküliség (nálunk fele ennyi), és hogy milyen lehetetlen a helyzet a diplomásoknak, mert tapasztalat kell ahhoz, hogy munkája legyen, de munka ahhoz, hogy tapasztalata. Ismerős ez mindannyiunknak...


Mikor ismerjük fel, hogy nincsen itt jó, és rossz ország? Nem vagyunk szerencsésebbek mi, vagy ők? Mindannyian ugyanabban a bajban vagyunk.


2013. febr. 19. 19:32
1 2 3 4
 11/39 rémuralom ***** válasza:
Miért csak az egyetemi oktatás költségeit akarjuk leverni a külföldre vándorlókon? Aki itthon 24 éves korára elvégez egy egyetemet, annak nem annyit adott az állam, amennyibe az egyetemi képzése került. Adott neki ingyenes egészségügyet, szó szerint a születése pillanatától kezdve. Tudom, hogy ingyen ebéd nincs, de NEKI nem kellett érte fizetnie (és feltehetőleg a szüleinek sem a teljes összeget, bár ez egy sokismeretlenes egyenlet). Adott neki ingyenes bölcsődei, óvodai ellátást, általános iskolai és középiskolai oktatást. Adott a szüleinek családi pótlékot az ő neveléséért, újabban még családi adókedvezményt is. Úgyhogy aki a szakmunkásképző után dobbant Ausztriába, az ugyanaz a kategória, mint aki egyetem után akárhova. Vagy mindkettő tróger, vagy egyik sem. Nincs átmenet.
2013. febr. 19. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/39 anonim ***** válasza:
100%

Kérdésre válaszolva. szerintem azért, mert az embereket nem tanítják meg gondolkodni az iskolákban ... tanulnak tényeket számadatokat, de nem látják az összefüggéseket, nem látják, a folyamatok mögött mi zajlik ...

Egyszerű lebutított robotokat gyártanak, akik csak egy bizonyos folyamatot tudnak megoldani a rendszerben, más nem is érdekli őket ...

2013. febr. 19. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/39 anonim ***** válasza:
100%
Hát,a közmunka tényleg gáz.Tizenegy Közútas közmunkás kisebbségi kaszált le egy 6km-s útszakasz két oldalát Öt Hónap alatt.Ez kb. három hektár.Apámmal ezt öt nap alatt megcsináltuk volna ingyen,ha kéne a széna.De nincs ami megegye,mert nincs a közmunkások miatt közbiztonság.Miattuk (konkrétan az útszakaszon dolgozók miatt) mondta az egyik nagygazda,hogy ebben a községben nem vet többet kukoricát.Munkaidőben szedték,elrejtették a terményt nádasban,majd éjjel elhordták.
2013. febr. 19. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/39 anonim ***** válasza:
100%
Igen vannak olyan országok ahol például nincs is orvos képzés (talán norvégia?), ugyanis felesleges nekik fenntartani egy drága képzési rendszert. A diákokat elég csak elküldeni a szomszédba, ahol gyakran még ösztöndíjjal is tanulhatnak ... Vagy elég csak kelet-euból elszívni az orvosokat...
2013. febr. 19. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 anonim ***** válasza:
96%

Ha valaki állami pénzen szerez diplomát, majd elmegy úgy, hogy tudja, soha nem jön haza, az nettó lopás.

1) Vagy vegye fel az állami támogatást, de maradjon itthon;

2) Vagy maga fizesse ki, és oda megy, ahova akar;

3) Vagy vegye fel a pénzt, és menjen el, de akkor fizesse vissza.

Nem elég korrekt?


kedves gondolat,légyszíves ezt mond akkor ha téged is egyedül nevelnek és nem tudnád kifizetni az oktatást,meg mond a bátyámnak,itt van diplomával,okj vizsgával és nem kap munkát

akkor most maradjon itthon hogy ne tudjon dolgozni,vagy költözzön ki 10 évre,legyen egy családja utána meg hagyja hátra az életét,fogj az egész családját és jöjjön vissza?

érdekes gondolat,és tényleg jó hogy csökken a rezsi,csak így is alig lehet megélni,mert addig minden mást emelnek

2013. febr. 19. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/39 A kérdező kommentje:

Kedves 19:46-os

"Te komolyan gondolod, hogy kimegy valaki, 10 év alatt egzisztenciát, akár állampolgárságot, esetleg családot szerez magának egy országban, akkor 35-40 évesen fogja magát és azt mondja, hoppá nekem még le kell dolgoznom 10 évet, megyek haza és itt hagyok mindent, amit felépítettem?"

- Azt mondtam, hogy akár tíz évet is ledolgozhat, annélkül, hogy emiatt később fizetnie kellene. Ha maradni akar, akkor pedig az ottani pénzből simán megtéríteri a képzése költségének árát. Még választhat is. Vagy eleve nem fordulhat elő olyan eset, hogy kiadják az ingyen, bármiféle ellenszolgáltatás nélkül kapott pénzt? Miért nem?


Kedves 19:56-os

"Itt az a baj, hogy az állam olyan dolgot kér, ami az esetek jelentős részében teljesíthetetlen, ugyanis nincs itthon munka."

- A dipmlomások között vannak a legkisebb arányban a munkanélküliek. (Ha értékes, és nem tucat-diplomáról van szó, mert természetesen van ilyen is.)

A baj nem ez, hanem egy diplomával mindenkinek az az elvárása, hogy legalább egy fiókvezető beosztással, és átlagkeresetet meghaadó kezdőbérrel(!) indlujon, mert "ő nem azért tanult annyit". Márpedig évente 50 ezer új vezetői állásajánlat nincs. Aki a diplomát pénzkereseti eszköznek tekinti, azt valóban csalódás fogja érni.

Itt írta egy felhasználó, hogy 170 ezer nettó, + juttatások mellett ment el külföldre, ahol "megbecsülik". Átlagos dolgozó feleennyiből él meg.


Kedves 20:05-os

"Adott neki ingyenes bölcsődei, óvodai ellátást, általános iskolai és középiskolai oktatást. Adott a szüleinek családi pótlékot az ő neveléséért, újabban még családi adókedvezményt is."

- Akik ezzel érvelnek, maguk is tudják (hacsak nem mások adták a szájukba, mert ilyet is látni egy-egy megkérdezett egyetemistánál, aki két önálló gondolatot nem tudott egymás után mondani), hogy hibásan, egészen pontosan csúsztatva érvelnek.

Az óvodák, iskolák, védőoltások, közvilágítás, a mindannyiunk által befizetett adókból vannak fedezve. Erre van maga az adózás rendszere. Az egészségügy is csak annak ingyenes, aki fizeti az (egyébként kötelező) TB-t.


"Úgyhogy aki a szakmunkásképző után dobbant Ausztriába, az ugyanaz a kategória, mint aki egyetem után akárhova. Vagy mindkettő tróger, vagy egyik sem. Nincs átmenet."

- Egy szakmunkás sem kitaníttatásának költségében, sem a visszaforgó hasznosságban nem mérhető egy diplomáshoz. Nagyságrendi eltérés van a kettejük között. És nem is a szakmunkások fognak elvándorolni.

De ez is jellemző: ha megdöglik az én tehenem, dögöljön meg a szomszédé is.

2013. febr. 19. 20:33
 17/39 anonim ***** válasza:
100%

én a helyedben tanulnék, hogy a top 20%ban benne legyek és akkor nem lesz gond a továbbtanulással ... mellesleg nem túl rózsás a helyzet a munkaerőpiacon ... Olyan túl képzés van, hogy az egyetemisták fele beíratkozás után otthagyja az egyetemet látva, hogy értelmetlen megszerezni a papírt, valamint abba hagyja mert alkalmatlan az egyetem a szakelvégzésére ...

Hány diáktól hallottam azt, hogy jobb lett volna egy szakmát szerezni ... ( miért nem szűrték ki már a beiratkozás előtt, ezeket az embereket ... )

2013. febr. 19. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/39 A kérdező kommentje:

Kedves 20:28-as

"vagy költözzön ki 10 évre,legyen egy családja utána meg hagyja hátra az életét,fogj az egész családját és jöjjön vissza?"

- Nem kötelező, mit nem értesz? Hazajöhet, vagy kint is maradhat, de akkor a képzése költségét térítse meg. Nem azért kapta az állami pénzt az oktatására, hogy elmenjen. Ördögtől való dolog visstakérni, ha nem marad itthon?

Szomorú, hogy emiatt még nekünk kell "bocsánatot kérnünk".

2013. febr. 19. 20:38
 19/39 anonim ***** válasza:
100%
Egyáltalán nem szégyen szakmát tanulni sőt, mint diplomás ember én is szakmával tudtam csak elhelyezkedni ... Egyetemen kívül is legalább olyan izgalmas az élet .
2013. febr. 19. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/39 anonim ***** válasza:
100%

"Az óvodák, iskolák, védőoltások, közvilágítás, a mindannyiunk által befizetett adókból vannak fedezve. Erre van maga az adózás rendszere."


Miért szerinted a felsőoktatást miből fizetik? Ha nem az adóból, akkor miből? Ha nem az adóból, akkor mire a felháborodás, hogy "az én adómból ne menjen el a büdös kölke"?

2013. febr. 19. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!