Mennyi most jelenleg az állam adósság?
" De az államadósság nem olyan, nagy baj, csak mindig pontosan kell törleszteni és minden olyan, mintha nem is lenne."
Hát nemtom. Ha te keresel száz ezer forintot és ebből ötvenezret minden hónapban pontosan törlesztesz az neked olyan mintha nem lenne adósságod, csak simán a fizetésed kevesebb?
alacsonyabb, mint 4 éve! Annak ellenére, hogy az árfolyam gyengült 20% ... Összességében nálunk stagnál az államadósság. .. Még a többi imf delegálta szakértői kormányoknál folyamatosan növekszik az adósság ( 3-4 év alatt jellemzően 1,5-1,7* emelkedett az adósság görög, portugál vagy Spanyolországban...!
Állítólag ez a jó irány...
Az volt a szerencsénk, hogy Bajnai csak az imf hitel felvételét vállalta, mint anno a Hajdú-bét esetében vagy a orosz malév támogatásánál!
Megjegyzem, a megszorítások ezekben az országokban sem kisebbek, sőt!
Jelenleg nominálisan a második legmagasabb az államadósság.
Bárkinek tartozunk aki államkötvényt vett, Mari néninek, bankoknak, cégeknek bárkinek, akár neked ha veszel belőle. Folyamatosan felveszik havi szinten, mert a lejárt kötvények helyett újakat bocsátanak ki, de az nem mindegy hogy a régi kamat szintje alatt vagy felett, ha több a kamat akkor nő az adósság. Egy kis része volt IMF hitel 3%-os kamatra kaptuk, de az IMF beleszólást kap, hogy mire költjük azt.
Minden kormány felvette eddig a mostani is. Sokan biztonságban akarták tudni a pénzüket és befektetési céllal főként. A stabil gazdasággal rendelkező országoké 1-2% mi 8%-ot fizetünk a kötvények után, mert mi kockázatosabb országok közé tartozunk jelenleg.
Talán soha, mert az állam minden évben többet költ, mint amennyi pénz befolyik a kasszába. Az adósság nem rossz, ha a gazdaságra költik és nem a napi kiadásokra mint eddig minden kormány. Ha fellendül a gazdaság könnyen vissza lehet fizetni fokozatosan, de ettől még nagyon messze állunk.
2012 végén az államadósság 20,7 ezer milliárd forint volt. 2010-ben az egyharmada, 2011-ben meg már a kétharmada volt devizában, ami azt jelenti, hogy a forint árfolyamának ingadozásának nagyon kivan téve, ezért az elmúlt években 77-85% között mozgott az adósság a GDP százalékában.
Az IMF hitel jelenleg csekély részét teszi ki, pláne, mert emlékeim szerint lassan már vissza is fizetjük az utolsó részleteket is. Azonban, ahogy a felettem levő hosszászóló is megírta, a 2012-ben magas államkötvény-hozamok miatt (7-9%) az adósság finanszírozása került óriási összegbe, 1200 milliárd forintba!
Ha létrejönne egy IMF hitelmegállapodás, ezeket a 7-9%-os államkötvényeket 2-4%-os IMF hitellel ki lehetne vásárolni, és évek alatt ezermilliárdokat spórolhatnánk.
Azonban a kormány nem akarja megkötni az IMF-nél a kezét, mert veszítene hatalmi pozíciójából: az IMF beleszólhatna a hitel felhasználásába, hogy ne fordulhasson elő fizetésképtelenség, Orbán pedig a legkevésbé sem akarja, hogy a 2010 óta tartó ámokfutása félbemaradjon - amiben csak a Közgép több, mint 300 milliárd forint értékben nyert tendereket.
Az államadósság visszafizetése csak folyamatos módon történhet, hiszen ha egy évig csak az államadósságot törlesztenénk, nem jönnek létre beruházások, nem lenne fogyasztás, akkora válság lenne, hogy ősközösségi szintre süllyedne az életszínvonal, és minden bizonnyal államcsőd is. (Akkor már inkább legyen államcsőd törlesztés nélkül, azzal jobban járnánk.)
Igazából az államadósságot nem kell teljesen visszafizetni, mert az megfojtja a gazdasági növekedést. Arra kell játszani, hogy olcsó legyen a finanszírozása, és ne szaladhasson túl magasra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!