Miért csak a diplomásokat értik értelmiség alatt?
Szubjektív vagyok. Nincs diplomám. Egyrészt mert nem tehettem meg anyagilag, hogy legyen. Hitelre nem tanulok, nem vagyok hülye azért tanulni hogy aztán a magasabb fizetés elmenjen törlesztésre.
Másrészt, ha diploma nélkül is meg tudok állni a lábamon, sokan diplomával sem, akkor ki is az értelmiségi?
Kissé másként kellene ezt mérni...
"(lakhatás, étkezés, ruházkodás, utazás),"
Igen itthon lakok de igazából nem kerül többe mint középiskola alatt, viszont van 5. ezer bursa, 15. ezer szoctám, 20 ezer tanulmányi ösztöndíjam.
"másrészt a félévi tankönyv- és fénymásolási költség 60-70 E Ft volt már évekkel ezelőtt is."
Te nem tudom hova jártál de ez nekem félévente 5.000Ft-ból megvan plusz könyvtárból.
"Erre jönnek rá a beiratkozási- vizsga- és egyéb "
Beiratkozást ha az adót időben megteszed akkor nem kerül semmibe, ha lekésed a határidőt meg is érdemled, hogy pénzért csinálják csak meg. Vizsgáért pedig csak akkor kell fizetni 2000Ft-ot ha már kétszer megbuktál belőle.
Nem kellene azért így beállítani az egyetemi tanulás sokkal olcsóbb mint azt itt sokan állítják.
na azért ez nem igazán van így...
pontosabban addig amíg első képzéses, nappalis vagy, addig kb oké, de aztán amikor már levelezőn a sokadikat csinálod, akkor azok általában már baromi sokba kerülnek. nekem a legutóbbi félévente került kb fél millába és + utazási költség egy vagyon + könyvek, egyebek ... + a kiesett napok vesztesége, szóval az már egy más téma és költségesebb műfaj
Kedves kérdező, nem könnyű, de megpróbálom elmagyarázni, mi is az az értelmiség. Azért nem könnyű, mert mára rengeteg ember bepiszkolta ezt a fogalmat, sokan használják alaptalanul, ezért olyan foltok tapadnak rá, amelyek nem szabadna, hogy ott legyenek.
Az értelmiségi tulajdonságjegyei benne vannak a nevében, ebből keletkezett: értelmes. Ez összetett dolog. Jelent egy életstílust. Mások megértését, le nem nézését. Jelenti az összefüggések megértésének természetes igényét. Jelenti azt, hogy nem azért járnak színházba, hangversenyre, mert mások is ezt teszik, mert sikk, hanem pusztán azért, mert jól esik nekik. Kikapcsolja őket, ihletet ad a további munkára. Mert a munkát szeretik. Sőt, élvezik. Olvasnak, hogy többet tudjanak, tájékozódnak tudományról, politikáról, életről, más népekről. Nem egyformán mindegyik iránt, ki ehhez jobban, ki ahhoz. Ha találkoznak ismeretlenül, néhány mondat után tudják, hogy a másik értelmiségi-e. Pedig ezt nem kérdezték. Tudják, hogy abban a körben nem rákérdezéssel, hanem a stílus alapján derül ki ez.
Az a helyzet, hogy akiben igény van az ilyesmire (többnyire otthon tanulja el, ezért lesz értelmiségi az értelmiségi gyereke), az már kisiskolás korában tanulni akar, el akarja végezni az egyetemet. Persze hogy jól jön a jó állás, de nem ezért tanul, hanem mert ez a természetes igénye. A jó állás, netán jó fizetés csak ráadás. Sokaknál azonban ez nem is igaz. És azt is leszögezném: az ilyen igény sok helyről alakulhat ki, tehát értelmiségi szinte mindenféle család gyerekéből lehet. Legfeljebb nehezebb körülmények között nem olyan egyenes az út.
Tehát elvileg akinek diplomája van, definíció szerint értelmiségi. De könnyen lehet, hogy a viselkedése alapján mégse tekintik annak. És az is elképzelhető, hogy valakinek nincs diplomája, ezért nem értelmiségi, de viselkedésével mégis kivívja az a rangot, hogy annak tekintik. Tudják, hogy nem az, de értelmiségiként kezelik, mert megérdemli.
19.04 Szépen leírta a lényeget.
Hozzáfűzni valóm nekem a nem értelmiséginek talán csak annyi, hogy azért piszkolódott be az "értelmiségi " fogalma mert túl sokan csak az értelmiségiektől ellesett pózokat és részleges viselkedésmintákat sikerült elsajátítsanak a tanulmányaik folyamán és utána is.
Ha közelebbről megnézed csak a sötét informálatlanságot, pökhendiséget és a sznobizmust találod meg és a mindenek fölötti állatias vágyat ,hogy értelmiségiként legyenek kezelve.A spontán érdeklődés bármi (vagy szakbarbárként csak egy két dolog) iránt. De még a lexikális tudásukban is hatalmas fehér foltok fedezhetők fel.Olykor elemi készségeknek is hiányában vannak, hogy a kommunikációs készségről ne is beszéljek.
Az ilyen, magukat értelmiséginek tartó és másokkal tartató egyedek nagy létszáma miatt az "értelmiségi" meghatározás fogalomköre, kitágult, felhígult jelentését vesztette.
Az ember aki szellemi munkát végez nem feltétlenül értelmiségi ,mert lehet,hogy az ő konkrét szellemi munkája annyi értelmet igényel amit egy közepes értelmű(pl én:) sokkal hamarabb megtanulna és ha nem élné ki benne a kreativitását és a tudásszomját ,meg is unna.
Az ember aki fizikai ,munkát végez pl mesterként maszekként, sikeresen úgy ,hogy el tudja belőle tartani elég tűrhetően a családját.Napi szinten tárgyal, fejleszt, alkot, tervez és megvalósít,kézzelfoghatóvá teszi mások és a saját elképzeléseit olyan színvonalon ,hogy azt jól értékelik , anyagiakban is.Az ilyen nem értelmiségi. De valahogy nem is vágyik arra, hogy akként kezeljék.
De a csekély szabadidejében még azt is megteheti ,hogy ilyen és még ennél sokkal komolyabb "szellemi munkákkal" foglalkozzon kikapcsolódásként mint a gyk ,vagy a honfi vagy a keresgélés, ne adj Isten olvasgatás!
;)
...csak egy két dolog) iránt,hiányzik belőlük...
Bocsi kimaradt 2 szó ami elég fontos.
"Mikor ilyen diplomákat osztogatnak, hogy idegenforgalmi menedzser?"
Az felsőfokú szakképzés és nem alapképzés, ott felsőfokú OKJ végzettséget ad, nem diplomát. Attól, hogy egyetemen tanul nem biztos, hogy diplomás szakon mint az általad írt példában is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!