Te elhiszed, hogy 1956 népfelkelés, a szegény emberek forradalma volt?
Hogy a magyar népakarat megnyilvánulása lett volna? Annak ellenére,
- hogy a szervezés magasiskoláját produkálták: a demonstrálók elött terelt kiskorúaktól, a fegyverek országos terítésén át, a börtönlakók szabadon engedéséig,
- hogy miután - 1989-ben - megvalósultak '56 eszméi és céljai: azóta az emberek többsége egyre rosszabbul él. Az éjszakai pótlék pl 30% - ennyi a 80-as években a délutános volt. Szakszervezeti üdülő - mi az? A túlélésért megalázó procedurákat - közmunka, ingyenkonyha, alamizsna, stb. - kell elviselni: amelyek az "átkosban" ismeretlenek voltak. Vagy kénytelen emigrálni.
- hogy a meglincselt HT és sorkatonák, pártmunkások (még egy gépírónő is) a társadalom legszegényebb rétegeiből kerültek ki. A "gyűlölt" Mező Imre pl. egy hatgyermekes zsellér (föld nélküli agrárproletár) családból jött és Belgiumban, csak felnőtt fejjel volt módjában megtanulni írni-olvasni. Hogy egy gazdag ember sem volt köztük. Nem úgy a "népfelkelőknél" - Pallacivini őrgróf, Mindszenthy hercegprímás - így kapásból,
- hogy az USA-ból [link] és NY-Európából (Szabad Európa Rádió) hergelték, uszították a tömeget,
Azt ÉRTEM, hogy az 1989-ben, Nagy Imre csontjai körül tolakodó sznobok (akik a kilencvenes években mindent megszereztek MAGUKNAK), elégedetten ünneplik 1956-ot. Azt meg NEM ÉRTEM, hogy a tisztességes emberek mit ünnepelnek rajta?
A fegyvereket a komcsik osztották, asszem Apró elvtársék ötlete volt, hogy az öntudatos munkásosztály majd megvédi a proletárdiktatúrát. De elég hamar abbahagyták. A fegyverek nagyobb része a katonáktól, a rendőrségről és a gyárakból került a felkelőkhöz.
A börtönökből csak a politikai foglyokat engedték szabadon.
1989 után nem valósultak meg '56 céljai. "Tetszettek volna forradalmat csinálni", ugye.
Én nem hiszem, hogy ma rosszabbul élnének az emberek, mint 1989 előtt, 1956 - nál pedig sokkal jobban élnek. Akkor volt csak igazi nyomor.
A szociban is volt szegénység, csak akkor ezt rendőri módon kezelték és tabutéma volt, ezért nem volt feltűnő.
Sorkatonát nem lincseltek meg, sőt szerintem rendőrt sem. ÁVÓ - st és mindenféle kiskirály párttitkárt igen.
Mező Imrét a saját elvtársai lőtték le. Mindszenty pedig nem volt gazdag.
Bizonyos szempontból nem igazán tudom követni azt a gondolkodást, hogy azért, mert most gáz van, tekintsünk aranykorként a lepukkadt villamosokon zötykölődő, rosszul öltözött tömeg, a végtelen sorbanállás, az üzletekből kialakított társbérletek, káposztaszagú gangok, barakkokba zsúfolt munkások korára.
Sok ostobaságot írtok össze!
%6-ban a forradalmat az egyetemisták robbantották ki, és a munkások csatlakoztak hozzájuk.
Senki nem terelte a harcolók (nem demonstrálók) előtt a kiskorúakat. Ők maguk mentek harcolni, mint pl. Wittner Mária is. Fegyvereket pedig nyugatról kaptak.
A börtönökből nem csak a politikai foglyokat, hanem a gyilkosokat, rablókat is kiengedték.
Akiket meglincseltek, azok sem a legszegényebb rétegekből kerültek ki, hanem Rákosi pártkatonái voltak. Sorkatonákat nem lincseltek meg, mert azok nem is hagyhatták el a laktanyáikat. Kivétel a Kilián- laktanya, ami a KÉK-ÁVÓ laktanyája volt. Őrgrófokat aligha tudtak volna kivégezni, mert nagyon kevés tartózkodott akkor Magyarországon.
Az USA valóban biztatta a forradalmárokat, hogy harcoljanak. De akkor még mindenki bízott abban, hogy jönnek segíteni, kiűzni az országból a szovjeteket.
A 60-as évek közepétől pedig sokkal jobban éltek az emberek, mint most, és voltak Szakszervezeti üdülők, ahol lehetett ingyen üdülni az egyszerű embereknek is.
Talán nem ártana az ostobaságok helyett a tényeket megismerni.
Ha te is éltél volna Rákosi rendszerében, akkor tudnád, miért tört ki a forradalom, és az egyszerű emberek mit ünnepelnek rajta.
Amire te gondolsz az a ELLENFORRADALOM.
Persze lehet másnak nevezni, de annak a hivatalos neve mindig is ellenforradalom marad.
Attól még meg lehet ünnepelni az évfordulóját.
Ha ellenforradalomként ünnepeljük, akkor egyben megszégyenitjük az elnevezőit.
Ha átnevezzük, az olyan mint ha magáért az elnevezésért már nem is haragudnánk.
Nem hiszem el.
Igazából az osztrák államszerződésnek az okozata volt. Nem véletlenül ratifikálták egyszerre a varsói szerződéssel. Felülről meg lett ez szervezve, hogy semelyik KGST-tagországnak ne jusson eszébe ilyesmi, hogy ügyeskedve kitáncol belőle, mint az osztrákok. Az '53-as NDK-felkelés volt a főpróbája. A szovjetek erővel megmutatták, mivel jár a varsói szerződés elleni emberkedés. A '89-es dolgok pedig azért voltak, mert fenntarthatatlan volt a rendszer, felélte a tartalékait, a Szovjetuniónak pénzre volt szüksége, hiába emelte fel a cserekvótát a KGST-ben, nem volt elég, kintről meg csak dollárt kapott.
Kedves #7-es: teljesen igazad van - nem mindenki érezte jól magát... http://www.youtube.com/watch?v=WY6pK92k1d0
#1 kifejtem bővebbem:
Szegény embert a Rákosiék nem aláztak meg. [link] - és ez még nem is egy kommcsi vélemény: Kopátsy professzor Matolcsy tanácsadója volt.
Az internáló táborokba nem akárki kerülhetett - azt ki kellett érdemelni. Egyik felmenőm harminc segéddel dolgozott - szó nem volt róla, hogy internálják! Hogy rosszabb körülmények közt éltek volna a kitelepítettek, mint manapság a városokból kiakolbólintott hajléktalanok - szerintem ilyesmin nem is érdemes vitatkozni... A "padlássöprések" azért történtek, mert a városokban NEM VOLT MIT ENNI. Rákosi sok értelmetlen ostobaságot csinált. Pl. a hadseregre ráerőszakolta a gimnasztyorkát, meg olyan orosz, fekete kenyeret süttetett, amitől az emberek undorodtak. Mindenki nagyon sokat dolgozott - a hét 6 napján, egészen úgy 1970-ig - mert az országot fel kellett építeni! Ne feledjük, hogy mi voltunk Hitler utolsó csatlósa - a pusztítás óriási volt - de erről nem Rákosi tehetett... A mg. csak a 60-as évekre érte el a háború elötti szintet (áruhiány). Utána viszont Európa legfejlettebbjei közé emelkedett - Finnországban akartak bérelni földet.
Mindazonáltal: a szegény embereknek abban időben nem kellett annyi megaláztatást elviselni, mint ma. Távolról sem!!! Nem is egy kategória. Mégis "fellázadtak". ITT VALAMI NEM STIMMEL.
Vállalati üdülő, törzsgárda, 65%-os éjszakai pótlék, felvételin alapuló, ingyenes felsőoktatás. Fekete munka: nuku - az első percől állományba vétel - a betanítás alatt is. Sőt: garantált órabér. EÜ állampolgári jogon - TBC-t Rákosi alatt számolták fel. Munkaruha, korengedményes nyugdíj, özvegyi nyugdíj - 10 év után. Munkásszálló (szinte) ingyen. Lakhatáshoz való jog: tanácsi bérlakások. A hetvenes években, iskolába menet, ácsolatok sora alatt haladtam át - és mindenki tudta, hogy azokat a tömbházakat az egyszerű embereknek építik. Szövetkezeti mozgalom: bementél a tanácsra és kaphattál hitelre telket, amin kertészkedhettél. A hazai feldolgozóipar átvette a málnát, uborkát, krumplit - bármit. Teljes foglalkoztatás, akár az alulfoglalkoztatás árán is. Jogsegélyszolgálat, stb, stb...
Ma ilyesmi már csak a rendszer kutyáinak és idomárjainak (életpálya modell) JÁR - nekik sem mindig...
Ne haragudj, de az sem igaz, hogy a párttitkárok agyon keresték magukat: [link] Kádár 1973-ban 15000 Ft-ot kapott,de 3-5 ezret egy szakmunkás, sőt; 3 műszakban dolgozó, bet. gépmunkás is megkeresett. Nem beszélve a nehézipar és a kiemelt építkezések (pl. metro) dolgozóiról - akik kiemelt fizetést kaptak. Ma meg: ha balesetet szenvednek, még verőlegényt is küld rájuk a pallér al-al-alvállalkozó - mert még a TB-jükön is spórolnak. Ma "a párt első titkára" Orbán V: 1.7 milkót szakít hivatalosan, ebből 2százezret csak azért, hogy ül, nem beszélve a VIP juttatásokról. Melyik melós keres ma 300-500 ezer Ft-ot???
Méregdrága vizdíjak - Dél-Afrikában háztartásonként 16 köbméter ingyen jár - és az egy félig-meddig sivatagi ország (átkosban nem is volt ilyen). Áramdíj - az atomerőmű dacára - az egekben: [link] De a járadékos burzsoázia (leghangosabban az ATV-ben) vidáman spekulál...
Kedves #4-es!
Ahogy írtam - Mindszenthy kiváltságos volt: apja falusi bíró, tanácsnok. Ahogyan Pallavicini is valóban őrgróf - még az antikommunista wikipedia szerint is: [link] A lincseléseken az amerikai és olasz újságírók is elborzadtak. Mert az áldozatok szegény SORKATONÁK voltak: [link]
Hagyjuk, most a Vajna Stúdió otromba propagandafilmjeit a gimnasztyorkás, dobtáras géppisztolyos gonoszokkal!
1956 cinikus mitosz: mert a munkáshatalom, a népköztársaság eltaposását támasztja alá. A dolgozók többsége nem is csatlakozott a puccsistákhoz. A "munkástanácsokban" a fizikai dolgozók töredéke vett csak részt: sértett, kispolgári egzisztenciák, akik a kapitalista restaurációt készítették elő. Kádár 1952-54-ig börtönben ült - MÉGSEM ÁRULTA EL A NÉPÉT! Hol van ehhez képest Orbán, TGM állítólagos szenvedése? A Rákosi kor igazságtalanságaira Kádár "gulyáskommunizmusa" volt a megoldás!!! Az 1989-es, antikommunista államcsíny: a LÓ TÚLOLDALA. Setét reakció: korporatív, fasisztoid kapitalizmus. Jogfosztás és teljes kifosztás az adósrabszolgaság (Kr.e 3. évezred) szintjéig. Feudális rituálék: robot dézsma és birtokadományok. Szado-mazo. Paternalizmus és korrupció, társadalmi kirekesztés (krónikus betegségben szenvedők, cigányok, szabadgondolkodók, elszegényedett családok, stb.), a csórók egymásra uszítása, brutális agymosás és a legsetétebb zsenikultusz. Latin-Amerikában is rég meghaladott provincializmus a TELJES POLITIKAI GARNITÚRA részéről. Az sem véletlen, hogy mára már csak - a magyar médiában habzó szájjal gyalázott - Belorussziában vannak civilizált állapotok: [link] Mert ők még a kilencvenes években visszatértek a szocializmusra. Nekem ez a véleményem. Elég bőre sikeredett :-/
Köszönöm szépen a kulturált válaszokat!
a padlássöprést muszáj volt meglépni, a városi népek éhen haltak volna!
ezt sajnos elfelejtették gyorsan, azóta is lenézik a falusiakat!
Annyi sületlenséget írtál össze, hogy gondolkodtam, válaszoljak-e egyáltalán.
A fiatalokat nem kellett hajtani, ők maguk csinálták a forradalmat.
Komolyabb fegyveres harcok csak Budapesten voltak, ezekben a rendőrőrsökről, műhelyekből és laktanyákból szerzett fegyverekkel vettek részt. Sok katona is átállt.
A börtönökből elsősorban a politikai foglyokat akarták kiszabadítani, hogy ezzel együtt köztörvényesek is kiszabadultak, az természetes velejárója.
Lincselések történtek, ÁVH-s tisztek esetében, akikkel szemben az indulatok a Rákosi-korszakban gyűltek fel - meg kell jegyeznem, erre elég okot adtak - a meglincseltek közül voltak, akik nemsokkal előtte még a civilekre lőttek.
A gépírónő esetéről eddig nem hallottam, forrást linkelhetnél, lehetőleg '90 után, és elismert történész által íródottat.
A forradalom legtöbb résztvevője és ezáltal a kivégzettek is munkás és paraszt származásúak voltak. Ez magában a pártvezetés számára is komoly gondot jelentett, és a társadalom felé tabutémának számított.
Az, hogy az országot 6 elemit végzett emberek irányították, nem elismerésre okot adó. Jórészük eleve csak báb volt. Dinnyés Lajos, akit Nagy Ferenc után ültettek a helyére, és a kártyaadósságaival tartottak sakkban, mondta azt magáról: "Milyen ország az, ahol én miniszterelnök lehetek?"
A rendszerváltás óta eltelt 20 évből 12-őt ugyanúgy az MSZMP utódpártja, az MSZP kormányzott. A mi kudarcunk éppen ez, hogy a kommunistákat teljes egészében a politikai életből kitaszító országokkal (Csehország, Szlovákia, Lengyelország) ellentétben, melyek ma prosperálnak, nálunk, Magyarországon nem volt elszámoltatás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!