Várjunk még vagy indítsunk népszavazást egy szakértői kormány megbízására?
"ezek szerint Szent Istvánnak is harcolnia kellett volna a nyugattal? :)"
Valószínűleg hiányosak a történelmi ismereteid, mert Szent István harcolt mindenkivel, aki az országra támadt és nem nézte, honnan érkezik a támadás.
1030-ban Konrád császár Magyarországra támadó "dicsőséges seregét" kiverte, majd a menekülőket egészen Bécsig üldözte és ott péppé verte.
Akkoriban nem úgy ment a diplomácia, mint napjainkban, hogy nyalizunk valaki felé és attól kötelesek vagyunk mindent eltűrni.
Magyar királyok harcoltak a nyugattal és még a pápának is írtak kemény hangú leveleket. Nem volt canossa-járás.
Viszont elfogadta a nyugati értékrendet, és alapnak használta az állam felépítésében. Nem a konkrét harcokról van szó, nem kell kiforgatni a szavaimat. Amúgy lehet akárhogy csűrni-csavarni, a lényeg, hogy ezzel a melldöngető hozzáállással csak úgy járhatunk, mint Koppány.
Szerintem te is érted, miről beszélek.
Elég egyértelműen fogalmaztam.
Nincs itt szó "nyugati értékrend"-ről. Ez mese habbal.
Szent István erénye a nemzetegyesítés volt.
Nagy többségnek (nekem is) mai napig sokkal szimpatikusabb a (törzsi) helyi autonómia (ezen elven alapulnak a helyi önkormányzatok), a kis közösségek önrendelkezése. Járható út és ez a rendszer életképes lenne mind a mai napig, csak az a bökkenő, hogy ellenségek vettek körül minket és a támadók ellen a törzsek egyenként már nem tudták sikerrel felvenni a harcot. Szükség volt mindenkire, viszont nehéz egy zászló alá parancsolni a civakodó törzseket.
Csak egy egységes, központosított államba szervezett társadalom tudott hosszú távon megmaradni.
Az erőszakos központosítás szükséges rossz volt a fennmaradás szempontjából.
Legfőbb kohéziós erő pedig a közös származás mellett a kereszténység volt/lett.
Diplomáciai okokból nem a keleti, hanem a nyugati rítusú kereszténységet honosította meg Szent István.
Jó diplomata volt, de meg se fordult a fejében, hogy alárendelt szerepet szánjon Magyarországnak bárkivel szemben.
Nem véletlen, hogy - ellentétben sok szomszédos országgal - Magyarország nem volt soha vazallusa a németeknek (sem). Az sem mellékes, hogy Magyarországon nem a pápának, hanem a magyar királynak volt invesztitúra joga és ez nagy szó!
Igaz, ehhez a karakán kiálláshoz szükség volt arra, hogy akkoriban Magyarország katonai és gazdasági nagyhatalom, nem úgy, mint a 21. században...
Mindez nem magyarázza, hogy az elmúlt évtizedekben a magyar külügy olyan szinten szolgalelkű, hogy még az ország szerény érdekérvényesítő képességét sem használja ki.
Ez az orbánviktori szabadságharcozás pedig csak a magyar választóknak szól, tettekben nem nyilvánul meg.
Egyébiránt a bátor érdekérvényesítés, szükséges konfrontáció vállalása és az ügyes diplomácia nem zárja ki egymást!!! (Sajna erre nem látunk/láttunk példát szép hazánkban gengszterváltás óta...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!