Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért vannak az emberek...

Miért vannak az emberek (főleg egyetemisták) ennyire kiakadva az oktatási törvényen? Lent.

Figyelt kérdés

Azoktól, akik most nagy bőszen tüntetgetnek, megkérdezném, hogy hol fog dolgozni a diplomájával a jövőben... Kishazánk nem valami gazdag ország, több vállalat zár be, mint amennyi nyílik. Január elsejétől jön a minimálbér-emelés, a kisvállalkozások nem fogják tudni biztosítani a diplomások alapbérét (a mostanit se nagyon tudják), ergo jönnek a leépítések, elküldések, szerencsésebb esetben csak a vállalat arculatát, stratégiáját változtatják meg. Oké, hogy nagyon kényelmes az egyetemen/főiskolán ülni 5-6 évig, és csak utána dolgozni, de abba nem gondoltok bele, hogy mindenki a szolgáltató iparágakban akar elhelyezkedni (közgé, jog, bölcsészet), míg a kétkezi termelőmunkások (mezőgazdász, festő, kőműves) lassan "kihalnak"? Persze, kényelmesebb egy asztal mögül parancsolgatni öltönyben, de ezeket a parancsokat valakinek teljesíteni is kéne...

Szerintem igaza van a politikusoknak most, igenis fagyasszák be egy kicsit a felsőoktatást. Az elmúlt 10-15 évben nagyon sok pénzt ölt az ország az oktatásba; ennek az eredménye annyi lett, hogy a diplomások 60-70%-a otthon ül, vagy épp a szakmáján kívül dolgozik, mert nincs a szakmájához való munka (talán ezt hívják túlképzésnek?). Január elsejétől megint minimálbér emelés lesz, ennek következményeképp még több diplomás fogja elveszteni a munkáját, ugyanis a vállalatok már a mostani fizetést is épphogy csak ki tudják nyögni; ha emelnek rajta, akkor a vállalatok 20-30%-ának megintcsak reccs lesz.

Abba senki nem gondolt még bele, hogy előbb termelni kéne, és csak utána kéne szolgáltatással igazítani a megtermelt termékek útját/életét?



2012. dec. 16. 11:07
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
100%

Miből gondolod, hogy aki bölcsész vagy közgazdász szeretne lenni, az ugyanolyan ügyes kőműves lehetne?


Illetve az miért a közgazdász / bölcsész / építészmérnök hibája, hogy az építkezésre közmunkásokat vesznek fel 47 ezer forintért és nem szakképzett kőművest mondjuk bruttó 200 ezerért úgy, hogy minden járulékot, adót megfizetnek utána?


Tessék perspektívát mutatni a szakmunkásoknak, hogy tisztességes, nem zsebbe fizetett munkájuk lesz, nem kell kényszervállalkozóvá válniuk és megkeresnek annyit, mint egy diplomás, aki mondjuk betanított irodai munkát végez még csak nem is a szakterületen amit tanult.

2012. dec. 16. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 lindmayer ***** válasza:
67%

kedve kérdező!

nekem csak egy szúrta ki a szememet:

a minimálbér emelésnek gyakorlatilag semmi köze sincs a diplomás fizetésekhez, ugyanis az utóbbi jócskán több

persze, azon vannak kiakadva hogy kevesebb gyerek jut be, evvel csökken kis hazánk versenyképessége

nem tudom hogy ki hogy van vele, de mindig többet ér az, amiért fizet az ember, mint ami ingyen van, jobban megbecsüli a tanítást, jobban készül az órákra, vizsgákra, mintha ingyen lenne

éd hs vsn kedvező hitellehetőség, akkor nem a család pénztárcájából veszi el a pénzt

de hát hitelt kell felvennie szerencsétlen gyereknek, mondhatják egyesek, de erre én azt mondom, hogy könnyebben talál munkát(ezt mintha már valaki említette) és a diplomások átlagfizetése egy kicsit magasabb a nem diplomásokénál:

"Az érettségivel rendelkező pályakezdők havi bruttó átlagjövedelme 2010 elején 118 ezer forint, a diplomás pályakezdők pedig átlagosan ennek majdnem duplájára, 236 ezer forintra számíthatnak - derül ki a Workania állásportál által működtetett Merces fizetési felmérés legfrissebb adataiból."

forrás: [link]

lehet hogy régi adatok, denem találtam hirtelen frissebbet, és a jelenleg sem különbözik nagyon a különbség

2012. dec. 16. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
100%

Azt a tudatlanságot ami benned van. Kb hasraütésszerűen mondtál adatokat. A diplomásoknál a munkanélküliség még mindig 5% alatt van, amíg ez A szakmunkásoknál 12-14%.


Ugyanakkor az se igaz, hogy hiány lenne szakmunkásokból. VAN BELŐLÜK, DE CSAK A HARMADA DOLGOZIK A SZAKMÁJÁBAN, míg a diplomásoknál kb 10% az aki nem a szakmájában helyezkedik el.

[link]


És miért is akarnak az emberek továbbtanulni? Mert jobb megélhetést biztosít és őket kevésbé érinti a leépítések. Pl az USA-ban volt egy cikk, hogy minél magasabb volt valakinek a végzettsége annál kisebb az esély az elbocsátásra.


Tehát megéri.

[link]

[link]


Egyre több munkáltatónál szinte már alapkövetelmény egy diploma, még akkor is ha a munkához nem kell.

[link]


Egy diplomával nem csak a saját közvetlen szakterületén lehet elhelyezkedni.

2012. dec. 16. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 A kérdező kommentje:

De kérdezem én: mi az, hogy alapkövetelmény a diploma? Ha elmegyek egy íróasztal mögé bazinagy műkörömmel, és gyakorlatilag gépelnem kell azt amit, a főnök diktál, vagy netalántán ábécé sorrendbe kell raknom 10 iratgyűjtőt, ahhoz mi a büdös k*rva anyámnak diploma? Még az iktatási szám szerinti sorrendet se nehéz megtanulni, csak direkt nem írtam, nehogy vita tárgya legyen, hogy ez már egyetemi anyag.


"az USA-ban volt egy cikk, hogy minél magasabb volt valakinek a végzettsége annál kisebb az esély az elbocsátásra. "

Igen, ennek elvileg így kéne lennie. A gyakorlatban Magyarországon már nem ezt tapasztaljuk.


A számokat NEM hasraütésszerűen írtam, említettem két forrást (KSH, szakirodalom - gyk: könyvtárban a könyvek és magazinok), ellenben te semmiféle forrást nem tettél a százalékaid mellé, amit leírtál. Now who is the tudatlan? :)

2012. dec. 16. 13:22
 25/29 A kérdező kommentje:
Gondoljatok csak bele: egy gyár bezárásakor veszítse el mondjuk 1000 ember a munkahelyét. Ebből kb. 200 értelmiségi, hiszen egy gyárba is kellenek igazgatók, igazgatóhelyettesek, adminisztratív munkakörben dolgozók, bérszámfejtők, pénzügyi szakemberek, beszerzésért felelősek, késztermék-elszállításért felelősek, és még lehetne sorolni...
2012. dec. 16. 13:32
 26/29 anonim ***** válasza:
86%

Az a baj, hogy mindenki okoskodik és megint a két véglet feszül egymásnak. Az egyik csapat a "már nincs egy rendes szakmunkás..." meg "minek mindenkinek diploma" mottójú együttes, míg a másik meg tényleg felesleges, komoly túlképzéssel küszködő szakokat is életben tartana.

A tavalyi reformot - bár eléggé elhamarkodottan vezették be - én üdvözöltem. Nagyjából ésszerű leépítés, átcsoportosítás történt. Most abba ne menjünk bele, hogy a Pázmányon, ami kb. a 4.-5. legjobb jogi egyetem a sorrendben, miért indíthatott államilag támogatott jogászképzést (Semjén akkori nyilatkozatai alapján ez egy gesztus volt a Kdnp-nek), míg mondjuk Szeged nem, meg még volt néhány érdekesség, de alapjában véve nem volt annyira rossz reform.

Az tény, hogy elég sok feleslegesen támogatott szak van, ahol nyugodtan tarthatunk pár év "szünetet", ami az állami támogatást illeti, és szerintem sok egyetemet, fősuli bezárhatnánk vagy összevonhatnánk, de az hogy a támogatott jogász és közgazdász képzést teljesen megszüntetik szerintem baromság.

Ráadásul legalább, amit itt elvesznek, azt hozzácsapnák a mérnökökhöz, orvosokhoz, ttk-sokhoz. De nem... A mérnökök számát is csökkentik, úgy tudom az orvos sem nő (agrármérnökből, egy ilyen adottságú országban képezni fognak valami 300-at!)... Azt meg nem tudom, miből gondolják, hogy csak azért mert már röhejesen alacsony a ponthatár többen mennek majd matek szakra például. Képzeljük már el, van egy tök humán beállítottságú 18 éves srác, aki most a jelentkezés előtt két hónappal úgy dönt, hogy inkább feltornázza a kettes matekját és elmegy arra matekra vagy kémiára... életszerű...

Arra is gondoljon a sok hőzöngő, hogy a mai politikai-gazdasági elit simán kiköhögi majd a csemetéinek a több százezres tandíjat, így közülük fognak kikerülni a jövő jogászai, közgazdászai. Persze ha valaki tökéletesnek tartja a mostani, vagy az ezt megelőző vezető réteget, annak ez nyilván nem gond.

Ez a munkanélküli diplomások szöveg csak részben igaz. Nagyona nehéz munkát találniuk, ezt sajnos láttam a környezetemben, de beszédes, hogy a bejelentett munkanélkülieknek valami 6%-a diplomás, és nem csak a frissen végzettek közül kerülnek ki... Arról is megfeledkeznek, hogy a világ élvonalába tartozó országokban a diplomások aránya elég magas (Dél-Koreába például 35%, de Nyugat-Európában is magasabb, mint itt).

Meg most őszintén, kivonnak valami 10 milliárdot, úgy hogy szinte romba döntik a felsőoktatást? A stadionokra meg százmilliárdos nagyságrendekben költenek, meg terek felújítására, A TEK költségvetését növelik stb.

És mi az alternatíva? A szakképzés se olyan már, mint régen. Aki rinyál, hogy "10 éve nem talál jó villanyszerelőt/bádogost stb", azoknak üzenném, hogy a szakmunkásképzők, technikumok tele vannak. Az egyik ismerősömnek autószervize van, abban a városban, ahonnan származom (Szabolcs megye), azt mondta, hogy nem tud egy rendes alkalmazottat felvenni 8 éve, olyan szinten - bocsánat, de idézem őt – h.lyék a frissen végzett "szakemberek". Az okosabbja meg nekik is dobbant. Még gyorsabban, mint a diplomások. Ha már tud számolni valami idegen nyelven, akkor sanszos, hogy jövő héten már Düsseldorfban hegeszt. Őket még sem akarja senki röghöz kötni, velük senki nem akarja kifizettetni a taníttatásuk költségeit...

A szakmáján kívül duma meg… hát Istenem! Legalább dolgozik… a nővérem magyar szakon végzett, és egy multinál fordít. Két és félszer annyi nettóért, mint amennyit tanárként kapna…

Szóval itt szinte senki, még az egyetemisták sem amiatt panaszkodnak, hogy egyes szakokat megnyirbálnak vagy pár évre „befagyasztanak”, hanem mert ez egy brutális, értelmetlen csonkolás, amit átlátszó, álszent érvekkel próbálnak alátámasztani (ja, meg hogy ez nem tandíj… akkor mi???). Pont az a Fidesz, amelyiknek vesszőparipája volt az ingyenes felsőoktatás…

Röviden ennyi.

2012. dec. 16. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:

"Magyarországnak TÖBB EZERMILLIÁRD DOLLÁR (!!!) tartozása van..."


0.09 ezermilliárd dollár tartozásunk van kb.

2012. dec. 16. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:
100%

A keretszámok csökkentése, avagy a ponthatárok jelentős emelése lényegében ugyanaz!


Egyébként az itt a legnagyobb baj, hogy amíg bizonyos diplomákat valóban lehetne szüneteltetni egy időre, azért nem kellene ezt minden szakra kiterjeszteni. Én mérhetetlenül felháborítónak tartom, hogy egy kórházi osztályon esetlegesen 1 orvos dolgozik éjt nap alá téve, mert nincs váltása! Az ilyen lényeges szakokat pedig még inkább ellehetetlenítik az új "reformokkal".

Én egy megszüntetésre ítélt, vagy is már integrálódni készülő pici főiskolán kezdtem a tanulmányaimat, ámde már nem azon a néven fogom befejezni... Az országban sehol nincs mégcsak hasonló mérnöki képzés sem, de ennyit ért! Az az összefogás, amit én itt megtapasztaltam a szakmától, elismert, nagy nevektől a főiskola megtartása érdekében az szerintem példátlan! Egy emberként szólaltak fel a "nagy öregek" értünk, fiatalokért, a jövő generációjáért és munkaerejéért és mondták ki azt, hogy erre a képzésre és iskolára igen is szükség van! Én kívánom azt, hogy ezt egyszer minden főiskolás/egyetemista átélhesse! Lélekmelengető az, hogy az idősebb generáció úgy érzi, hogy szükség van ránk, fiatalokra a szakmában, szükség van a képzésre és legfőképp, hogy szükségét érezték annak, hogy egy emberként álljanak mögénk a kakiban és igenis megszólaljanak!! Sokunknak ez adott olyan ösztönző lórugást az utolsó hajrákban, hogy teljesen megtáltosodtunk. Ennek köszönhetjük, hogy a szakunk túléli a remekebbnél remekebb reformokat, mert ha mi, a néhány száz fős diákseregünkkel odaállunk Viktorka elé, akkor valószínűleg csak körberöhögött volna minket. Kellek! És ennél jobb érzés nincs! Ez hiányzik ma az egyetemisták életéből és motivációjából! Ösztönözni kell és motiválni, nem leépíteni, kirúgni, megrángatni, idekötni, meghurcolni, stb.

2012. dec. 18. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:
Két diplomám van, engem még nem kötött hallgatói szerződés, de még így se tudok elhelyezkedni hosszú távon a magyar munkaerőpiacon. Külföldre nincs pénzem kimenni. Ha ez így folytatódik, 80 éves korom felett is dolgoznom kell, ha 40 éves munkaviszonyt el akarom érni. Én, aki akartam saját családot, gyermeke(ke)t... kérdés, mikor és miből? 100 évesen? Szép is lenne az időskori függetlenedés.
2013. febr. 22. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!