Miért vannak az emberek (főleg egyetemisták) ennyire kiakadva az oktatási törvényen? Lent.
Azoktól, akik most nagy bőszen tüntetgetnek, megkérdezném, hogy hol fog dolgozni a diplomájával a jövőben... Kishazánk nem valami gazdag ország, több vállalat zár be, mint amennyi nyílik. Január elsejétől jön a minimálbér-emelés, a kisvállalkozások nem fogják tudni biztosítani a diplomások alapbérét (a mostanit se nagyon tudják), ergo jönnek a leépítések, elküldések, szerencsésebb esetben csak a vállalat arculatát, stratégiáját változtatják meg. Oké, hogy nagyon kényelmes az egyetemen/főiskolán ülni 5-6 évig, és csak utána dolgozni, de abba nem gondoltok bele, hogy mindenki a szolgáltató iparágakban akar elhelyezkedni (közgé, jog, bölcsészet), míg a kétkezi termelőmunkások (mezőgazdász, festő, kőműves) lassan "kihalnak"? Persze, kényelmesebb egy asztal mögül parancsolgatni öltönyben, de ezeket a parancsokat valakinek teljesíteni is kéne...
Szerintem igaza van a politikusoknak most, igenis fagyasszák be egy kicsit a felsőoktatást. Az elmúlt 10-15 évben nagyon sok pénzt ölt az ország az oktatásba; ennek az eredménye annyi lett, hogy a diplomások 60-70%-a otthon ül, vagy épp a szakmáján kívül dolgozik, mert nincs a szakmájához való munka (talán ezt hívják túlképzésnek?). Január elsejétől megint minimálbér emelés lesz, ennek következményeképp még több diplomás fogja elveszteni a munkáját, ugyanis a vállalatok már a mostani fizetést is épphogy csak ki tudják nyögni; ha emelnek rajta, akkor a vállalatok 20-30%-ának megintcsak reccs lesz.
Abba senki nem gondolt még bele, hogy előbb termelni kéne, és csak utána kéne szolgáltatással igazítani a megtermelt termékek útját/életét?
Az egy kamu felesleges konfliktuskeltés, hogy a diplomásokat meg a szakmunkásokat összehasonlítod. Demagóg, mert a szakmunkásoknak ugyanugy nincs munka, sőt a diplomásoknál statisztikailag kimutatható a kisebb munkanélküliség.
Ez kb. annyira hatásvadász mint amikor azt állítják, hogy egy évtízedig "vegetál" valaki a felsőoktatásba, mikor tényszerűen az állam az előírt tanulmányi időnél csak 20% -al többet finansziroz, a többit a diáknak kell fizetnie!!!!
Részben tényleg igaza van a kérdezőnek. Gondolom ő sem azokra a diplomákra gondolt, amikkel lehet mit kezdeni (mérnök, orvos stb.), hanem a bölcsészek nagy részére, és az ehhez hasonló szakokra, amiket be nem kéne teljesen szüntetni, mert gondolom kell ilyen végzettségű ember is, illetve nyitva kell hagyni a lehetőséget, hogy aki nagyon akar, az tanulhasson, de ennyi tényleg nem kell.
Ami fura ezen az oldalon, hogy ha valaki a bölcsészek és társaik ellen mond valami olyasmit, ami nem tetszik nekik, annak egyből le van ordítva a feje, "hogydeabölcsészeknekvaniagaza abölcsészekabölcsészekabölcsészek", amit nem értek.
Utolsó: nem tudom, ezt hol olvastad, mert itt az oldalon már minden második válasz a bölcsészeket szapulja, szinte már ordináré stílusban. Én rengeteg bölcsészvégzettségű embert ismerek, de egyik sem munkanélküli.
Hogy mi az, amit a bölcsészekkel kapcsolatban meg kellen érteni? Azt, hogy pl. valaki filozófiát tanul 3-5 évig, és utána elmegy egy céghez, ahol elfogadható pénzt keres (pl. bruttó 150-200 ezret) pl. az idegennyelvtudásának köszönetően, és az életében nem foglalkozik hivatásos formában filozófiával az NEM az oktatás kudarca. Mindenki itt azzal jön, hogy "nézd meg a hírdetéseket, hol keresnek szabad bölcsészt", de rengeteg munkakörnél nincs meghatározva, milyen képesítés is kell. Sok helyen elég egy felsőfokú nyelvtudás és bármilyen diploma. A többi a készségeken múlik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!