Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ki számít cigánynak?

Ki számít cigánynak?

Figyelt kérdés

Hivatalosan a 2001-es népszámlálás szerint 190000 cigány van Magyarországon, de azt hallani becslések szerint a számuk 400 ezer és 1,5 millió között van. Mire alapozzák ezeket a becsléseket?


Ki számít cigánynak Magyarországon az alábbiak közül?


1, A mondás szerint nyelvében él a nemzet.

Tehát azok a cigány származásúak, akik beszélik a cigány nyelvet, szerintem egyértelműen ide sorolhatók. De ők a cigányságnak már csak kb. 1/3-a.


2, Azok a cigány származásúak, akik a nyelvet már nem beszélik, de még ápolják a hagyományokat, a cigány kultúra szerint élnek.


3, Cigány származású emberek, akik már teljesen beolvadtak a magyarságba, a magyar kultúrának megfelelően élnek. Lehet például, hogy már csak az egyik szülője vagy nagyszülője cigány.


4, Magyar származású emberek, akik olyan helyen élnek, ahol a cigányság van többségben és így beolvadtak a cigányságba, átvették az ő kultúrájukat.


Az első kettő kategória szerintem egyértelmű, de az utolsó két kategóriát hova soroljuk?


2012. szept. 21. 18:35
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
Szerintem az cigány akinek mind a két szülője cigány és ő magát is cigánynak vallja. A nyelvtudást nemlehet alapul venni mert sok cigány már nem beszéli a nyelvüket.
2012. szept. 21. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
78%

És, ha nekem egyik szülőm cigány származású, a másik meg nem, akkor én mi vagyok??


Ez így olyan butaság, mert itt mindenki, ha "cigányt" mond, egyértelműen egy (elítélendő) életformára gondol, nem pedig származásra. Magyarországon pedig nagyon-nagyon sok a keveredett vér, vannak itt svábok, tótok, horvátok... és igen, cigányok is. Senki nem tudhatja, hogy nincs-e a felmenői között ezek közül.

Sokáig én sem tudtam, hogy egyik szülőn cigány származású. Nem éltünk soha úgy, ahogy azt a cigányokról gondolja az ember. Akkor én most ezzel a felfedezéssel hirtelen egy rossz ember lettem??

2012. szept. 21. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
75%
Há aki sukárul tud viselkedni drága barátom, meg zsukerkodik, meg rajoskodik, rágjam meg a pöcörődet.
2012. szept. 21. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
16%

"És, ha nekem egyik szülőm cigány származású, a másik meg nem, akkor én mi vagyok??"

Mesztic.

2012. szept. 21. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
52%
Szerintem az cigány, aki annak született. Hiába vallom magam négernek, ha fehérnek születtem. Ez megint egy barom találmánya, hogy az vagy, aminek vallod magad.
2012. szept. 21. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
67%

"Mesztic."

Szuper, jó tudni...

2012. szept. 21. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

Általában a cigánykutatásokban két dolgot vesznek alapul: önmagát cigánynak tartja e, vagy a környezete cigánynak tartja e. A magyarok általában ez alapján próbálják felmérni a cigányság számát.

Az első két kategória (nyelvet beszélik, hagyomány ápolás) általában az oláh cigány körökben él. Ott ugye jobban tartják a hagyományokat, meg a nyelvet is beszélik. Pont ezért az oláh cigány szerint a magyar cigány (aki nem beszéli a nyelvet, és nem tartja a hagyományokat), nem igazi cigány. A hármas kategória egyértelműen visszavezethető oda, hogy ki minek tartja magát, a család melyik kulturát akarja követni. Attól, hogy assszimilálódva él még tarthatja magát cigánynak. Tarthatja magát magyarnak, vagy mindkettőnek. Attól, hogy félvér még tarthatja magát cigánynak, vagy inkább magyarnak... Attól függ melyik beállítódás erősebb. Negyedik kategória ugyanez, csak visszafelé: a magyar próbál beolvadni, a lakóhelyén többséginek származó társadalomba...

2012. szept. 23. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim válasza:
Az számít cigánynak, akit a többség annak tart.
2012. szept. 27. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

nos 2001ben én ugy tudom 800e körül volt, most kb 1m inkább több, mivel gyorsan szaporodnak...

ugyhogy a 200e nagyon-nagyon-nagyon keveset mondtál, ha akarod megnézem de tuti nem 200e volt 2001ben

2012. okt. 10. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 A kérdező kommentje:

A 190 ezer az a hivatalos, népszámlálás szerinti adat.

A többi csak becslés.

Ezért tettem fel a kérdést, hogy mi alapján számolják.

A becslések szerinti 0,5-1,5 millió hatalmas szórás, úgy tűnik mintha csak a hasukra ütnének és mondanak egy számot.

2012. okt. 11. 14:08
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!