Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ki számít cigánynak?

Ki számít cigánynak?

Figyelt kérdés

Hivatalosan a 2001-es népszámlálás szerint 190000 cigány van Magyarországon, de azt hallani becslések szerint a számuk 400 ezer és 1,5 millió között van. Mire alapozzák ezeket a becsléseket?


Ki számít cigánynak Magyarországon az alábbiak közül?


1, A mondás szerint nyelvében él a nemzet.

Tehát azok a cigány származásúak, akik beszélik a cigány nyelvet, szerintem egyértelműen ide sorolhatók. De ők a cigányságnak már csak kb. 1/3-a.


2, Azok a cigány származásúak, akik a nyelvet már nem beszélik, de még ápolják a hagyományokat, a cigány kultúra szerint élnek.


3, Cigány származású emberek, akik már teljesen beolvadtak a magyarságba, a magyar kultúrának megfelelően élnek. Lehet például, hogy már csak az egyik szülője vagy nagyszülője cigány.


4, Magyar származású emberek, akik olyan helyen élnek, ahol a cigányság van többségben és így beolvadtak a cigányságba, átvették az ő kultúrájukat.


Az első kettő kategória szerintem egyértelmű, de az utolsó két kategóriát hova soroljuk?


2012. szept. 21. 18:35
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
Az első 3 az, az utolsó szerintem csak kényszeresen meg akar felelni a környezetének, de nem az.
2012. szept. 21. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:

Ezt nehéz leírni, mert nincsenek letisztult fogalmak a témában. A cigány ugyanis nem csak etnikumot, hanem életformát is jelöl az egész világon. Így Magyarországon származástól függetlenül lehet bárki cigány, függetlenül attól, hogy az ilyen életmódú emberek nagy többsége cigány származású is.

Na de akkor hogy hívjuk a ,,rendes" cigányt? Sokan azt mondják, romának kellene, én ezzel azért nem értek egyet, mert a cigány nyelvekben a ,,roma" szó embert jelent, azonban ez csak az etnikailag is roma származásúakra vonatkozik, a többi ember gádzsó. Így a roma megnevezéssel a nem roma származásúak alsóbbrendűségére is akaratlanul utalunk.

Talán az lenne a legértelmesebb, ha a cigány életmódú embereket cigánynak, a normális cigány származásúakat pedig azon a néven neveznénk, ahonnan származnak, pl. lovári, beás, stb.

2012. szept. 21. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 Shai-Hulud ***** válasza:

A nemzetiségi törvény szerint az számít cigánynak (németnek, szlováknak, románnak, bolgárnak, stb.), aki annak vallja magát.

Vagyis aki egy hivatalos összeíráskor (mint pl. népszámlálás) beírja (beíratja) hogy ő cigány, az annak számít.

2012. szept. 21. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:

Az én értelmezésemben a cigány és a roma ugyan az, szinonimák.

Az a definíció, miszerint az a cigány, aki vándorló életformát folytat elég szerencsétlen, mivel a magyarországi cigányokat már letelepítették.

2012. szept. 21. 19:04
 5/23 A kérdező kommentje:

A népszámlálás adatai nem mérvadók, mindenki azt ír be amit akar.

A különböző becsléseket mi alapján teszik?

Mennyi cigány van Magyarországon?

2012. szept. 21. 19:08
 6/23 anonim ***** válasza:
27%

4-es is az amennyiben úgy viselkedik/annak érzi magát.


"Na de akkor hogy hívjuk a ,,rendes" cigányt?"


Én ilyennel még nem találkoztam...

2012. szept. 21. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
kb. 1.000.000 cigány van jelenleg Magyarországon én úgy tudom.
2012. szept. 21. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
elméletben cigány az, aki annak vallja magát.
2012. szept. 21. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:

1, A mondás szerint nyelvében él a nemzet.

Tehát azok az angol származásúak, akik beszélik az angol nyelvet, szerintem egyértelműen ide sorolhatók. De ők a angolságnak már csak kb. 1/3-a.

Így is egyértelmű?

2012. szept. 21. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
32%

Japánul ugyan nem tudnak, de sokuknak van szamurájkardja, szóval lehet, hogy a következő népszámláláskor több tízezer japán kerül nyilvántartásba.

Ez alapján valszeg Európa legnagyobb japán kolóniájával rendelkezünk.

2012. szept. 21. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!