Miért vannak eltévedve a neoliberális szemléletet követő közgazdászok annyira, miért nem jön semmi nekik be?
Persze az hogy semmi az talán túlzás, hiszen a legerősebb gazdaságú országok esetén még csak csak tudják mit csinálnak és úgy felében igazolódni látszik a képviselt felfogás. De erősen csak csak!
Talán azért hibás a neoliberális közgáz mert nincs tekintettel a társadalmi reakciókra? Vagy mert az emberi tényezőt teljesen kiiktatja?
Pontosan kikre gondolsz?
Pontosan milyen része nem "jön be" a neolib közgáznak?
Pontosan hol is tévednek?
Egyáltalán, mikor is volt itt neoliberális gazdasági szemlélet?
2-es, nana, azért nem a liberálisok kezelik a nőket szülőcsatornaként...
Mellesleg nem releváns a válaszod, mivel itt a neolib közgazdaságról van szó, amely nagyon sokban különbözik a gazdasági liberalizmustól. (annyira, hogy egyesek azt is megkockáztatják, hogy a neoliberalizmus és a neokonzervatív hozzáállás egy és ugyanaz.
yossarian44 válasza:
Pontosan kikre gondolsz?
A mainstream re.
Pontosan milyen része nem "jön be" a neolib közgáznak?
Semmi.
A gazdaságilag erősek is kezdik beadni a kulcsot, hiszen a szabad piac olyan hullámokat gerjeszt a globális gazdasági térben ami teljesen más mint amivel számoltak.
Azt az apróságot is megemlítve hogy a felzárkózás magyarázatai egyszerűen megdőltek, hiszen az Ázsiai kis tigrisek voltak az első és az utolsók akik kb úgy reagáltak mit ahogy azt megjósolták. Azóta minden nagyon megváltozott és ugyan azok a klisék erőltetése nagyon hamis. Egyszerűen nem igazak azok a feltevések amelyek szerint a feltörekvők közeledhetnek a fejlettekhez.
Az az egy nagyon nagy mélységből egy darabig, de azután csak azok zárkózhatnak fentebb akiknek a saját protekcionista adottságai készségei is megvannak, a többiknek meg kifejezetten káros a rendszer.
Szinte semmi.
A szabad verseny nem versenyt hozott hanem korrupciót és minopoliumokat, ami persze nem az elmélet hibája.
Az viszont igen hogy az emberek tulajdonságait és viszonyulásait kifelejtették a hatásmechanizmusok értelmezéséből. Amikor láthatatlan kéz az állam regulációit közömbösítő eszközként magyarázzák azzal nem számolnak hogy nincsenek minta egyének és minta társadalom, hanem vannak érdekek amik felülírják a számok száraz valóságát. Mivel a közgáz csak mindig utólag a számok mérhető kifejezése, és előre magának az emberek teljesítményének és a hozzáállásának a kiszolgáltatottja, az embereket mint tényezőt kihagyni, badarság a képletekből!
Pontosan hol is tévednek?
Mindenben!
Persze ha az a valódi következtetése a neolib mainsream közgázoknak amit kidomborítanak a médiákban.
Persze a nagy gazdasági erőt képviselő országok számára valósabb képet rajzolnak, de valahogy a mai válásággal nem számoltak. Sőt azt hiszik hogy a nagytőke kedvéért mindent benyelnek ott is az emberek.
""Egyáltalán, mikor is volt itt neoliberális gazdasági szemlélet?
Nálunk szerencsére soha, de elég volt annyi is hogy a vonalvezetését követtük sok tekintetben.
""Nincsenek eltévedve,pontosan tudják honnan kapják a fizetésüket.
Igen, sajnos ez egyre jobban kidomborodik.
Sőt az Eu ban a WTO ban stb is egyre nyomon követhetőbb!
"A gazdaságilag erősek is kezdik beadni a kulcsot, hiszen a szabad piac olyan hullámokat gerjeszt a globális gazdasági térben ami teljesen más mint amivel számoltak."
Te legalább érted, amit beszélsz?
"Az az egy nagyon nagy mélységből egy darabig, de azután csak azok zárkózhatnak fentebb akiknek a saját protekcionista adottságai készségei is megvannak, a többiknek meg kifejezetten káros a rendszer."
Öregem te akkor semmit sem tanultál gazdtöriből (Merkantilizmus, Colbert), mert a protekcionizmus nem sok jóra vezetett a történelem folyamán. Sőt ajánlom átnézni a komparatív előnyök részt is közgázból, mert ez amit összemakogtál édeskevés.
Mivel a közgazdaságtan alapvetően a pénzről szól, így nyilvánvalóan alacsony benne az emberi tényező, ha erre gondoltál.
Magyarországon addig nem is lesz igazi kapitalizmus, amíg a szocialista rendszer a hatalmas állami gépezettel az országra nehezedik.
Mivel a közgazdaságtan alapvetően a pénzről szól, így nyilvánvalóan alacsony benne az emberi tényező, ha erre gondoltál.
Ohh persze.
Csak hogy az emberi tényezőkön múlik hogy mi is valósul meg a tervekből, persze a macroközgáz nem a pénzről szól, hanem a hatásmechanizmusokról.
"Magyarországon addig nem is lesz igazi kapitalizmus, amíg a szocialista rendszer a hatalmas állami gépezettel az országra nehezedik.
Pld milyen szocialista csökevényről beszélsz?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!