Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A fidesz neokonzervatív avagy...

A fidesz neokonzervatív avagy neoliberális? Vagy e kettő szinonima?

Figyelt kérdés

Mennyire konzervatív? Mennyire liberális?

Köztudomású, hogy Matolcsy kedvence Hayek a klasszikus liberális (ma neoliberálisnak hívják az ilyesmit) közgazdász. Mindig meleg hangon szól róla és más "klasszikus~neo~liberálisokról". A heti válaszban is anno a választás előtt sok sorban áldozott nekik.

Nyilvánvaló hogy a fidesz gazdasági intézkedései is liberálisak és a szociálpolitikájuk (már ha van nekik ilyen) szintén liberális.

Akik kötözködnének, hogy mi liberális és mi nem azok olvassák el a következő egyetemi tankönyveket: A liberalizmus klasszikusai (gyűjtemény) Zombory Gyula: A szociálpolitika alapfogalmai, Nyilas Mihály A jóléti állam válsága, Loic Vacqount: A nyomor börtönei: A zéró tolerancia világméretű terjedése, etc.) /Tarlós ocsmányságainak New Yorki eredetéről is olvashatunk e kiváló műben./

Természetesen a narratívájuk és az emberjogi (kvázi polgárjogi hozzáállásuk konzervatív). Ezért ezt a stílust felváltva nevezi a szakirodalom neoliberálisnak avagy neokonzervatívnak. Attól függően, hogy a gazdasági-szociálpolitikai intézkedésekből vagy a narratívából és a polgárjogi intézkedésekből indul-e ki.

Gyökere ennek a modern technokrata-stílusú politikának az USA-beli republikánus körökhöz csatlakozó "értelmiségi" csoportok """""új"""" "gondolataiban" találhatók. Az önhibás szegény mítosza, a születési feltételek, mi több a genetikai sajátosságok meghatározó voltának alaptétele, és az a koncepció, hogy a szegénység ellen úgy kell küzdeni, hogy a konkrét szegényt büntetjük, amelybe az belepusztul, de legalább csökken várható élettartama és a reá rizikót jelentő tényezőket pedig felerősítjük. Ők indítottak támadást a jóléti állam ellen, ehhez csatlakozott a későbbiekben az "Avas Lady" a szigeten. E drága hölgy odáig merészkedett, hogy magának a társadalomnak a létét vonta kétségbe. Így történt, hogy a liberális gazdaság és szociális koncepció szerves részévé vált a konzervativizmusnak, megtagadva annak eredeti irányultságát, mely az erős és széles középosztály megtartására, a szerzett jogok megőrzésére, és az erős önkormányzati mezoszint fenntartására alapult. Majd sorra a világon mindenki függetlenül attól hogy önmagát liberálisnak, konzervatívnak avagy szociáldemokratának definiálta, a gazdasági kényszerekre illetve az igazságosságra törekvés lehetetlenségére hivatkozva, lényegében neoliberális lett. Mindez a világ feletti transznacionális érdekeltségek számára elengedhetetlen a profitmaximalizáló manipulációk kézben tartása végett. Ezek a szerveződések a legendákkal ellentétben nem vallási, nem faji, nem családi, hanem multipozicionált státuszuk alapján alakultak ki és tartják fenn magukat továbbá zsigerelik ki a világot, elsősorban azzal, hogy egy kizárólagos gazdasági és szociálpolitikai doktrínát kényszerítenek az államokra, illetve a politikai doktrínákat kiüresítik, tehát puszta narratívává fokozzák le azokat. (természetesen szűk mozgástér azért maradt, illetve talán némi emberség is a nemzeti kormányoknál, sajnos nálunk jelenleg egy embertelen párt és egyén a kiszolgálója a transznacionális hatalmaknak).

Szóval ennyit a fidesz konzervativizmusáról.

A szövegben előforduló elütésekért bocs, különösen a Bordieu tanítvány francia szociológustól mert most nem volt a kezem ügyében a könyv tehát nem biztos, hogy helyesen írtam le a nevét.


A fentieket figyelembe véve várom a válaszokat!


2011. júl. 23. 12:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
30%

Szociálpolitikus vagy te is?

Akkor vissza kérdezek: Gyurcsány és Bajnai milyen politikát folytatott? Pedig ők állítólag baloldali nézeteket vallatok.

2011. júl. 23. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Kedves válaszoló!


Tökéletesen egyetértek!


Igen, ők is neoliberális politikát folytattak! A lényeg pont az az illúzió, hogy a klasszikus értékrendek csupán "burkolatai" a monopol ideológiának és ami még fájóbb a monopol gyakorlatnak! (ott azonban legalább az emberjogi kérdések részben értelmesebbek voltak)


Nagyon köszönöm a válaszodat!

2011. júl. 23. 13:44
 3/12 anonim ***** válasza:
54%

"A fidesz neokonzervatív avagy neoliberális?"


A fidesz egy mérsékelt konzervatív párt.


"Köztudomású, hogy Matolcsy kedvence Hayek a klasszikus liberális (ma neoliberálisnak hívják az ilyesmit) közgazdász"


Jó, ezt álmodtad. Most nézzük a valóságot:


"Matolcsy György a mellett érvel, hogy a magát jobbközép néppártként meghatározó Fidesz számára a gazdaságpolitikában az a John Maynard Keynes jelenti a kiindulópontot, aki Hayek legfontosabb gazdaságideológiai ellenfele volt. Matolcsy szerint a hazai jobboldalhoz mindig is közel állt a keynes-i, az állami beavatkozást legitimnek tartó elképzelés, sőt, szerinte „A mostani nagy válság ismét alkalmat ad, hogy újraolvassuk Keynest"."


(HV, 2009)


Amúgy amit leírsz, az egy nagyon korrekt felmondása a szélsőbalos leckének, a kérdésem csak annyi: te most kérdezel vagy propagandát folytatsz? Mert ez egy kérdésfeltevő oldal, nem egy ingyenes hirdetési felület.

2011. júl. 23. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

13:44


Ha mindenki "neoliberális" politikát folytat, akkor senki sem folytat neoliberális politikát, mert maga a "neoliberális" szó kiüresedik, értelmét veszti.


A neoliberális gazdaságpolitikának megvannak a maga elemei, amik nem merülnek ki retorikai apróságokban meg 1-2 kis jelentőségű, de nagy hangon bevezetett intézkedésben.


Gyurcsány neoliberális _retorikát_ alkalmazott, de közben virtigli szocdem politikát folytatott. Amikor neolib irányba próbált elmozdulni, akkor visszaverték.


Orbán neokon _retorikát_ alkalmaz, és közben egy mérsékelt konzervatív politikát folytat. Ha megpróbálni neolib politikát folytatni, politikai vereséget szenvedne.


Mitől neolib az állami vagyon növelése, mitől neolib, hogy a Fidesz részt vett Kókáék eü-privatizációs tervének elbuktatásában és a felsőoktatás privatizációja ellen is fellépett, mitől neolib egy olyan ország, ahol 45% körül van az újraelosztási ráta?


A Fidesz és az MSZP egy sor konkrét esetben buktatott el neoliberális törekvéseket, amik az SZDSZ felől illetve a saját liberális lobbycsoportjaiktól indultak ki.

2011. júl. 23. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
64%
Kérdésedre válaszolva a zsidesz liberális és körülbelül 0%-ra konzervatív. Persze alkalmaznak jobb oldali eszközöket is a hatalmuk megszilárdítására és a köznép szopatására.
2011. júl. 23. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Konzervatív? Mi? Hol látod te a középosztály védelmét? Hol az erős önkormányzatokat? Hol a szerzett biztosításalapú rendszerek fenntartását?


Egykulcsos adó (mint konzervatív?), a munkavállalók jogainak lábbal tiprása (mint konzervatív?)


A munkanélküli járadék (szerzett jog) időtartamának csökkentése mint konzervatív?


Tudod te mit jelent a kontinentális, bismarcki értelemben vett konzervativizmus, vagy erről még soha sem hallottál?


Tudod mit bizonyítsd be hogy a fenti intézkedések konzervatívak. Ha ez sikerül akkor utána locsoghatsz.


Ja és igen ez egy kérdés volt, és filozófiai közhely, hogy a helyénvaló kérdések magukban hordozzák a választ.


Én szélső balos? Kedvencem Burke! Hogy csinálom!?


Keynes? Te látsz itt széleskörű munkahelyteremtést, állami segédlettel?

2011. júl. 23. 14:21
 7/12 anonim ***** válasza:

14:21


"Konzervatív? Mi? Hol látod te a középosztály védelmét?"


Ezt szolgálja az egykulcsos adó és az alacsony társasági adó.


"Hol az erős önkormányzatokat? Hol a szerzett biztosításalapú rendszerek fenntartását?"


Az utóbbi kérdést nem értem. Nagyob bele akartad szőni a "szerzett" szót a mondatba, mert az MSZP-nél most ez az irány, de így sánta lett a mondat. Fogalmazd át.


"Egykulcsos adó (mint konzervatív?), a munkavállalók jogainak lábbal tiprása (mint konzervatív?)"


Nem "lábbal tiprás", de egyébként konzervatív politika a munkaadók érdekét képviselni. Az egykulcsos adó, mely a középosztályt erősíti, szintén konzervatív intézkedés.


"A munkanélküli járadék (szerzett jog) időtartamának csökkentése mint konzervatív?"


Igen, mert a munkaadók érdekeit képviseli.


"Tudod te mit jelent a kontinentális, bismarcki értelemben vett konzervativizmus, vagy erről még soha sem hallottál?"


Hagyjál már Bismarckkal, annak 130 éve.


"Én szélső balos? Kedvencem Burke! Hogy csinálom!?"


Úgy, hogy zavar van a fejedben. Burke és Bourdieu (így írják) kicsit más világ.


"Keynes? Te látsz itt széleskörű munkahelyteremtést, állami segédlettel?"


Nem látok, mert nincs rá pénz. Ennekl ellenére hazudtál, amikor azt állítottad, hogy Matolcsy hayekiánus, Matolcsy ugyanis keynesiánus.


De mivel nincs pénz, ezért Matolcsy nem élheti ki a keynesiánus hajlamait - mindannyiunk szerencséjére.

2011. júl. 23. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Sok mindenre nem reagálnék mert egyetlen egy dolog leleplez barátom:



Az egykulcsos adó SOHA NEM KONZERVATÍV.

2011. júl. 23. 15:07
 9/12 anonim ***** válasza:

15:07


Értem, szóval érdemi hozzászólásod nincs.

2011. júl. 23. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Értem, tehát alapvető fogalmakkal nem vagy tisztában.
2011. júl. 23. 15:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!