Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szerintetek, mennyire okolható...

Szerintetek, mennyire okolható az akkori politikai vezetés, trianon-ért?

Figyelt kérdés

2012. júl. 28. 06:16
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
26%

Az Osztrák-Magyar Monarchiában a magyar királyi és az osztrák császári cím birtokosa egy személy volt, tehát igen, a magyar király okolható a háború elindításáért, így a felelősség is az övé. De nem csak az övé.


Azt kevesebben tudják, hogy minden magyar politikai párt vagy erő, illetve a közvélemény túlnyomó része támogatta a hadbalépést könnyű területszerzés reményében.


20 milliós magyarságról álmodtunk, és végül ezért lettünk 10 milliósak. Ironikus, nemde? Tanulhatnánk belőle...

2012. júl. 28. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
100%
Ha a Károlyi-kormányra gondolsz, akkor igen, a Károlyi-kormány keményen okolható Trianon-ért. Károlyi egy gyáva féreg volt, aki nem mert szembeszállni a Kisantanttal, és szélnek eresztette a Honvédséget. Pedig a háború után kb. 524 ezer ember (15 hadosztály) maradt még harcképes az országban, akik fel tudták volna venni a harcot a Kisantant csapataival szemben. Azt is elárulom, hogy miért. A szerb hadsereg szinte teljes egészében megsemmisült a háború évei alatt. A román haderő is óriási veszteségeket szenvedett el az Erdélyi hadjárat során, jó esetben maximum 200-250 ezer románt lehetett volna a frontra küldeni, de a román katonák már a Vh. alatt is gyengén felszereltek voltak és a kiképzésük sem volt megfelelő. A Csehszlovák hadsereg volt talán a legerősebb a Kisantant hadseregei közül, de ők sem voltak legyőzhetetlenek, sőt 1919-ben az Északi hadjárat során a magyar Vörös Hadsereg magabiztosan legyőzte a csehszlovák csapatokat.
2012. júl. 28. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
69%

1914-ben minden nagyhatalom örömmel fogadta a háború kitörését,egyet kivéve az Osztrák Magyar monarchia.

Az osztrák-magyar vezetés nagyon jól tudta ha kikényszeríti a háborút Szerbia ellen azzal maguk ellen fordítják Oroszországot.

Az monarchia annyira félt az oroszok elleni háborútól hogy Conrad Von Hötzendorf kijelentette:"Ez a háború beverné az utolsó szöget a monarchia koporsójába"

Ennek ellenére megindították a háborút és először a szerbek ellen vonultak mert a magyarokat (és osztrákokat) teljesen elvakította a szerbek elleni gyűlölet.

Bíztak benne hogy a németek majd feltartóztatják az oroszokat,de a németek a Schlieffen tervre koncentráltak.

Az Osztrák Magyar monarchia olyan hatalom volt amivel még a 19.században még számolni kellett de a 20.századra teljesen elgyengült.

A monarchia soknemzetiségű seregében sok ezredben az angol volt a közös nyelv amin megértették egymást.

Az Osztrák-Magyar Monarchia 1914 előtt nem volt sem a "népek börtöne",sem a "boldog békeidők" idillikus világa.

Számtalan megoldatlan problémával küszködött,ugyanakkor azonban működőképes és a lakói számára emberi életkörülményeket biztosító birodalom volt.

Politikai berendezkedésével azonban egyre többen kezdtek elégedetlenkedni a 20.sz elején.

Ma már nehéz megérteni ennek az okait-talán mert Trianon után csak rosszabb jött.

Az O.M monarchia számára az jelentette a legnagyobb fenyegetést,hogy a XIX.század végére Európában radikálisan megváltoztak az államról alkotott elképzelések.

Az ember nem úgy tekintett az országára mint tartományok történelmi véletleneknek köszönhetően létrejött mozaikjára,amelyet egy uralkodó a dinasztikus véletleneknek köszönhetően megörökölt,s ezért ő tartja fenn a békét,hanem úgy mint az egyazon nyelvű,kultúrájú,nemzetiségű népek ősidők óta lakott területére,mely kizárólag az övék és senki másé!

Közép Európában azonban túl sok nép lakta ugyan azt a területet,ahhoz hogy igazságosan fel lehessen osztani egymás között.

Amikor pedig az első világháborúban a rettenetes áldozatok soha nem látott mértében felerősítették az idegengyűlöletet,s az új államok önjelölt alapítói ráadásul még a nyugati hatalmak támogatására is számíthattak,legszívesebben mindent elvettek volna azoktól akikkel korábban együtt éltek.

Az ilyenkor kiváltságos helyzetben lévő magyaroknak a bűnbak szerepe jutott.

A Monarchia két fő egymást erősítő tényező hatására bomlott fel:a belső feszítő tendenciák tetőzése és ennek nemcsak megfelelő,de elő is segítő és ezt számos vonatkozásban gyakorlatilag is támogató nagyhatalmi törekvések egybeestek.

Nemcsak a nemzeti mozgalmak nyújtottak az antantnak lehetőséget Magyarország felbomlasztására,de fordítva is: az antant katonai ill. politikai lépései is szárnyakat adtak a nemzeti mozgalmaknak s ezt végül megfordíthatatlanná tették.

Magyarország nemzetiségei a háború előtt az autonómiával is megelégedtek volna vagy a birodalom átalakításával.

Azonban 1914 után nyugati támogatással már a függetlenségre törekedtek.

Az antanthatalmak 2 féleképpen iktathatták volna ki a monarchiát:Vagy felbomlasztják a nemzetiségiek segítségével vagy különbékét kötnek vele.

Háborús szempontból igen nagy szükség volt katonai szövetségesekre Közép Európában,a központi hatalmak ellen,ezért ígértek területeket Szerbiának,Olaszországnak ill. Romániának.

1918ban az olaszok kiléptek a háborúból ezért a nemzetiségiek helyzetét megkönnyítette hogy Franciaország kénytelen volt új szövetségeseket keresni Közép Európában.

Mivel ebben az évben a különbéke lehetősége is meghiúsult,a legjobb volt felbomlasztani a monarchiát.

Ekkora már Wilson elnök is elismerte a cseh,lengyel,szlovák és délszláv népek elszakadási és egyesülési jogát.

Mindebben nagy szerep volt az emigráns szláv és román politikusoknak akik szorgos propagandájuknak köszönhetően elismerték ezeket a jogokat.

A Károlyi kormány azzal könnyítette meg ellenfelei dolgát hogy feloszlatta a magyar hadsereget.

A csehek,szerbek,románok ennek köszönhetően hatalmas területeket szálltak meg.

A másik hiba hogy milyen gyorsan eltávolodott a békekonferencia a nemzeti önrendelkezés szép elvétől.

Ez etnikai elvek mellett megjelentek a gazdasági szempontok:magyarlakta területeket adtak az új országoknak hogy életképesebbé váljanak.

Ezután a biztonsági szempontok szerint újabb területeket csatoltak hozzájuk,majd sor került a történeti elvek és jogi alapok hangoztatására.

Végül életbe lépetek a kompenzációs eljárások ami azt jelentette ha egy állam kárt szenved valahol akkor máshol kell kártérítést kapnia,s erre Magyarország rovására került sor.

Ráadásul a nagyhatalmak úgy érezték hogy területileg is meg kell erősíteniük ezeket az országokat az orosz bolsevizmus veszélye miatt.

Károlyi kormánya abszolút sikertelen volt:A külügyi propaganda és a védelmi erő megszervezése a lehető legrosszabb,legbénább módon zajlott.

Részben azért mert Károlyi többnyire rosszul választotta ki a követeit és mert belpolitikai okokból a területi állomány álláspontjára hivatkozott.

El kell ismerni azonban hogy a délszláv,román és csehszlovák követelésekre a mértéktelenség és a szemforgató álszentség volt a jellemző.

A trianoni békeszerződés tehát nem vmilyen magyarellenes összeesküvésnek volt a következménye hanem egy egész sor hosszú közép és hosszú távú történelmi folyamatnak.

Magyar részről lehetett volna ügyesebben politizálni 1918-19ben de azonban ezekben az években elég csekély volt a mozgástér.

A bűnbakok keresésének tehát sok értelme nincs

2012. júl. 28. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
35%
Az hiszem ezt elég bőven kifejtettem.
2012. júl. 28. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
0%

KJUsul:


Belinkelnéd az oldalt ahol a hivatalos papírok vannak az általad említett megszervezésről?

Ne valami okos ember tanulmányát hanem ahol lehetőleg az eredeti irat vagy annak részletei vannak!

Franciából vagyok olyan jó hogy megértsem ha az eredetit linkeled... :))))

2012. júl. 28. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
vannak itt azért elég megdöbbentö dolgok, de mi a helyzet a vörös térképpel, meg Vyx jegyzékkel?
2012. júl. 29. 10:23
 17/21 KJUsul ***** válasza:

Legelső sorban a szabadkőművesek nemzetietlen szárnya felelős, amely ott tett keresztbe ahol tudott. Folyamatosan akadályozták a parlament munkáját.


Emellett legalább ilyen felelőssége volt az akkor már inkább neoliberális, mint liberális ellenzéknek. Szerencsétlen találkozása dolgoknak, hogy ezen liberálisok k.b. 90%-a zsidó volt, ami nagymértékben járult hozzá ahhoz, hogy a két háború között gyakorlatilag ellenállás nélkül vezették be a zsidótörvényeket.


Azonban a legnagyobb felelősség, kétségtelenül Károlyi és hasonszőrű komcsi bandája, a tömeggyilkos komcsi Kun Béláéké!

Egyrészt Károlyi teljesen szétverte azt a hadsereget, amely kétségkívül nagyrészt állt kiábrándult, elkeseredett emberekből, de ugyanakkor önmagában egyetlen vereséget sem szenvedett a háborúban. Utána lehet nézni!


Hadd mondjak egy jellemző története Károlyiról: Kun Béláék naponta jártak az irodájában, szinte egész nap zárt ajtók mögött egyeztettek. A koronaőrség vezetőjét órákon át várakoztatta, majd mikor méltóztatott fogadni, akkor a Szent Koronával kapcsolatos kérdésre csak ennyit mondott: "Nem érdekel mit csinál vele. Adja a gyerekeinek, vágja zsebre, dobja a szemetesbe nem érdekel, csak tüntesse el a közelemből".


Ellentétben az egyik itteni beíró sugalmazásával, éppen Kun Béláék voltak azok, akik titkos tárgyláson belementek, hogy a már a győzelem kapujában álló hadsereget, mely Pozsonynál állt visszahívják, leszerelik, és Budapest kivételével az egész országot kiszolgáltatják! Ugyanis abban bíztak, hogy majd jön a Szovjetunió és úgyis világkommunizmus lesz, erről egyébként dokumentumok is vannak.


Ha nincs a "Legbátrabb város" Balassagyarmat, mely ellenállásával kikényszerítette a katonai műveleteket, valamint a "Rongyos Gárda", akkor ma bizony Vácnál lenne a Szlovák határ és a Balatonnál az osztrák, és egész Nyugat-Magyarországot ma Burgenlandnak hívnák.....

2012. aug. 1. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 KJUsul ***** válasza:
48%
zoli7980: sajnálatos módon én nem vagyok történész, nem járok a francia levéltárakban. Ráadásul franciául sem tudok. Amúgy ismerős az ilyen forrásmegnevezéssel kapcsolatos követelés: ha megnevezem akkor hiteltelen a forrás, ha meg nem akkor csak hülyék és hazugok írásait ismételgetem. Ebbe az utcába nem megyek bele!
2012. aug. 1. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 KJUsul ***** válasza:
45%

Wilson elnökről is csak annyit, hogy először arról írt, hogy a magyarságnak csak hálás lehet Európa, hogy erős Magyarország nélkül nincs stabil politika Közép-Európában stb, majd "hirtelen" mi lettünk a keleti barbárok, a nagyképű hódítók és egyéb nyalánkságok.


Nyilván a bankárok, akik a drótjait rángatták igen megörültek pálfordulásának.....


Ha valaki akar tudni valamit a kommunizmus és a fasizmus kialakításáról arra viszont tudok forrást felsorolni íme:


Allen, Gary, None Dare Call It Conspiracy, Concord Press, Rossmoor, CA, 1971


Allen, Gary, Die Rockefeller Papiere, VAP Verlag für Angewandte Philosphie, Wiesbaden 1976


Allen Gary, Die Insider, Wohltater oder Diktatoren? VAG Verlag, Wiesbaden, 1974


Allen, Gary, Kissinger, The Secret Side of the Secretary of State, Seal Beach, CA, 1976


Allen, Gary, Richard Nixon, The Man Behind The Mask, Western Islands, Boston-Los Angeles, 1971


Attali, Jacques, Un Home D’Influence, Sir Siegmund Warburg, Librairie Arthéme Fayard, 1985


Baigent, M.- Leigh, R.- Lincoln, H., The Messianic Legacy, a Dell Publishing, a division of Bantam Doubleday Publishing Group, New York, 1989


Baigent, M.-Leigh, R.- Lincoln, H., Holy Blood, Holy Grail, a Dell Book, New York, 1992


Bainerman, Joel, The Crimes of a President, Shapolsky Publishers, New York, 1992


Chernow, Ron, The House of Morgan, A Touchstone Book, Published by Simon and Schuster, New York, 1990


Carr, William Guy, Pawns In The Game, OMNI Book Club, Palmdale, CA, 1958


Chernow, Ron, The Warburgs, Vintage Books, a Division of Random House, New York, 1994


Coleman, Dr. John, The Conspirators’ Hierarchy: The Committee of 300, Joseph Publishing C., Carson City, Nevada, 1994


Daniel, John, Scarlet and the Beast, I, II, III, JKI Publishing, Tyler, TX, 1995


Dülmen, Richard van, Der Geheimbund der Illuminaten, Darstellung, Analyse, Dokumentation, Friedrich Frommann Verlag, Günther Holzboog, Stuttgart, 1975


Ehrenberg, Herbert-Fuchs, Anke, Sozalstaat und Freiheit, Suhrkamp, Frankfurt am Main, 1980


Elon, Amos, Founder, a Portrait of the First Rothschild and His Time, Viking, New York, 1996


Gaylon Ross, Robert, Sr., Who’s Who of the Elite, Members of the Bilderbergs, Council on Foreign Relations, Trilateral Commission and Skull and Bones Society, RIE, San Marco, Texas, 1995


Greider, William, Secrets of the Temple, How the Federal Reserve Runs the Country, A Touchstone Book, Published by Simon and Schuster, New York, London, Toronto, Sydney, Tokyo Singapore, 1987


Griffin, Des, Die Absteiger, Planet der Sklaven?, VAP Wiesbaden, 1981


Griffin, Des, Wer regiert die Welt?, C.O.D.E. Verlagsanstalt, Vaduz, Liechtenstein, 1984


Griffin, Edward G., The Creature from Jekyll Island, A Second Look at the Federal Reserve, American Media, Westlake Village, CA, 1994


Howard, Michael, The Occult Conspiracy, Secret Societies - Their Influence and Power in World History, Destiny Books, Rochester, Vermont, 1989


Hutin, Serge: Histoire mondiale des sociétés secretés, Les Amis du Club du Livre du Mois, 1959, Paris


Knight, Stephen, The Brotherhood, The Secret World of the Freemasons, Granada, London, Sydney, New York, 1984


Korten, David C., The Post-Corporate World, Life After Capitalism, Kumarian Press, San Francisco, 1998


Lennhoff, Eugen, Politische Geheimbunde, Amalthea Verlag, Wien-München-Zürich, 1931


Mullins, Eustace, The World Order, Staunton, VA, 1984


Mullins, Eustace, Secrets of the Federal Reserve, Bankers Research Institute, Staunton, VA, 1991


Mullins, Eustace, Murder by Injection, Staunton, VA, 1995


Quigley, Carroll, The Anglo-American Establishment, From Rhodes to Cliveden, Books in Focus, Inc. 1981


Quigley, Carroll, Tragedy and Hope, The Macmillan Company, New York, 1965


Ramsay, A. H. M. Captain, The Nameless War, London, 1952


Robison, John, Proofs of a Conspiracy against all the Religions and Governments of Europe, London, Edinburgh, 1798


Rogalla von Bieberstein, Johannes, Die These von der Verschwörung 1776-1945, Peter Lang, Frankfurt am Main, Bern, Las Vegas, 1978


Marx - Engels Művei, 1 és 4, Kossuth Könyvkiadó, Budapest 1957 és 1959


Pozzi, Henri, A háború visszatér, Dr. Marjay Frigyes Kiadása, 1935, 1994. HOGYF Editio Budapest


Pozzi, Henri, Századunk bűnösei...,Dr. Marjai Frigyes, 1936, reprint HOGYF Editio, Budapest,


Sklar, Holly, Edited, Trilateralism, The Trilateral Commission and Elite Planning for World Management, SOUTH End Press, Boston, 1980


Sutton, C. Antony, Wall Street and the Bolshevik Revolution, Arlington House Publishers,


New Rochelle, N. Y. 1974


Sutton, C. Antony, National Suicide, Arlington House, New Rochelle, New York, 1973


Sutton, C. Antony, Western Technology and Soviet Economic Development, 1917 to 1930, Hooever Institution on War, Revolution and Peace, Stanford University, Stanford, CA, 1968


Sutton, C. Antony, Arlington House Publishers, New Rochelle, New York, 1975


Schulzinger, D. Robert, The Wise Men of Foreign Affairs, The History of the Council on Foreign Relations, Columbia University Press, New York, 1984


Villemarest, de P. F., Les Sources Financieres du Communisme, Collection „L’Histoire telle qu’on ne l’enseigne pas…” Tome I, Avec la collaboration de Daniéle de Villemarest et les archives du Ventre Européen d’Information, Cierrey-France, 1984

2012. aug. 1. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
56%

Kíváncsi vagyok hogy akik lepontoztak azok bővebben kifejtenék-e Trianon okait.

És nemcsak zsidóznának meg komcsiznának hanem kész érveket hoznának fel.

Ezért rossz dolog ezt a kommentesdi mert olyan emberek is szóhoz juthatnak akik s*gghülyék és majd azt hiszik hogy de nagyokat mondanak.Ennyi

2012. aug. 1. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!