Mennyivel élünk rosszabbul, mint a szocializmusban?
Szerintem rossz a megközelítés.
Az én fateroméknak is (mint sok más embernek) úgy lett pl háza hogy összeröffentek a haverok meg a család és fölépítették (nem kellett kőmívesre költeni), olyan anyagokból amit a Magyar állam alacsony áron tartott úgy hogy közben eladósodott, meg olyanból amit összefusiztak az emberek. Tehát egyrészt volt egy kollektív egymást segítő szándék is az emberek közt(te vakarod az én hátam én a tiéd). Másrészt pl a Ladát Trabantot meg minden mást is áron alul kapták az emberek (állami eladósodásból). Na meg mindenki fusizott, meg elhozták (loptak) a munkahelyükről amit csak lehetett, mert másképp éhen haltak volna. Ja és közben pofájukat erősen be kellett fogni, ha nem akartak ujjat húzni az állammal.
Másrészt ez a mára úgy vetül ki hogy magasak az adók az az állam eladósodása miatt, vagyis veled fizettetik ki amit a szüleink nagyszüleink költöttek, ráadásul a kamatok miatt többszörösen!
Az öngondoskodás is nagyobb volt, kiment mindenki a kiskertjébe zöldséget termeszteni, voltak tyúkok disznók. Nem megvették a kazánt pl hanem össze hegesztették házilag (ma is működik). Míg ha ma valamit a boltban veszel az nem sokáig működik, vagy megunod és működőképesen kidobod, inkább minthogy odaadd valakinek aki még használná.
Harmadrészt kevesebb gyermek született aminek sok oka van, de az egyik mindenképpen az hogy az a társadalom nem volt igazán boldog, nem volt jövőképe és az állam is azt sulykolta hogy "túl szaporodtunk", na ez nem igaz. Sőt olyan következményekkel járt a mai világra hogy akkoriban még volt elég munkás hogy kitermelje a nyugdíjasoknak járó nyugdíjat, de ma már nincs, így görög tovább az eladósodás.
Ha a mi generációnknak sem születik elég gyermeke, nekünk már egyáltalán nem lesz nyugdíjunk. Ez puszta matematika! Ezen csak MI változtathatunk, nem OV, nem is GYF, csak mi emberek.
Negyedrészt az élelmiszerek és energia és nyersanyagok ára jelentősen drágult, persze mondhatnánk hogy minden drágult, de ha levonod az inflációt ez a három dolog akkor is igen jelentősen kiugrik, ez annak a következménye hogy fogynak az emberiség készletei, mert pazarlunk. Így az autókat is drágább előállítani mint eddig valaha, és ne is számíts olcsósodásra sem előállítás sem üzemeltetés terén az előbb említett okok miatt!
Az egyetlen pozitívuma a régi rendszernek az volt hogy a főnökeid nem kerestek 5x annyit mint te aki a munkát ténylegesen elvégezte. Ebben valóban igazságosabb volt.
De azért ne sírj vissza olyan rendszereket ami elindította az országot a lejtőn lefele.
Tanulságok:
-Növelnünk kell az öngondoskodásunkat
-Növelni kell a születésszámot
-Növelni kell az egymással való törődést, segítséget
-Takarékosabban és környezetbarátabban kell élnünk
-Meg kell gondolni mit veszel meg, rögtön több pénzed lesz, mindenre.
(Tényleg szükséged van -e rá vagy csak a pillanatnyi divat miatt a reklámok hatására vásárolsz? Kezd az autóval, tényleg kell? mire? Sarki fűszereshez járnál vele? Vagy munkához kell és pénzt is hozna/spórolnál -e vele?...)
Nézőpont kérdése...
Nem volt ekkora szakadék szegény és gazdag között, a nagy többség átlag színvonalon élt és nem volt létbizonytalanság.
Akkor még el lehetett mondani, hogy aki dolgozik az még fiatalon össze tud kaparni egy házra vagy kocsira valót úgy, hogy nem kell belerokkanni a hitelekbe vagy aggastyánkorig nyögni a részleteket.Nem volt az, hogy csak a diplomás az ember, csak azt fizetik meg.A szakmunkásokat is megbecsülték.
Szégyen, hogy most olyanok szidják azt a rendszert, akik vagy nem éltek még benne, vagy épp akkor szedték meg magukat.
Most vannak jó technikai kütyüink,lehet venni márkás ruhát, házhoz,kocsihoz lehet jutni hitellel, amit majd az ükunokák is fizetnek,közben filléreskedünk, hogy ki lehessen fizetni a lakáshitelt meg a rezsit , ha szerencsénk van, talán kajára is jut.Látszatjólét.
A mai generációnak azért rossz mert az előző tönkretette.
Sajnos egy exkommunista országban sincs magas életszínvonal.Oroszországban államcsőd is volt.Egyik volt keleti blokkos ország sem jó.
Én Svájcban élek de van Magyarországon is házam.Gyakran járok haza és látom a különbséget.Itt a svájci fiatalok pár hónap alatt összeraknak egy autóra valót sima egyszerű munkával és nem csak xy menedzserivel.
ma 13:16
Igen sok ember (70-80%-uk) ma nem engedheti meg magának, hogy egy új 3,5 milliós kocsit vegyen magának. Szép és jó, meg minden, hogy ma már mindent lehet kapni, de mi értelme az egésznek, ha az emberek nagy többségének nincsen rá pénze?
ma 13:50
Ne aggódj, nyugaton sem lesz örökké olyan életszínvonal, amilyen most van! SŐT ha ilyen mértékben folytatódik a bevándorlás Nyugat-Európába, és továbbra is kevés gyerek fog születni, akkor bizony csak idő kérdése, és a bevándorlók lesznek többségben! Abban a pillanatban pedig amikor borul a mérleg nyelve, annyi lesz a nyugati életszínvonalnak.
13:20
Ha nem volt új, akkor meg a dumád tökéletesen értelmetlen.
13:54
Jó, akkor a nyavalygás után nézzük a tényeket is: ma 3 millió személyautó van Magyarországon, 1988-ban 1,7 millió volt.
13:25
"Nem volt ekkora szakadék szegény és gazdag között"
Ezt most lefordítom komcsi propagandanyelvről emberi nyelvre:
"Nem éltem jól, de szerencsére más sem".
Egyetlen "érv" szól a szocializmus mellett, a proli irigység.
13:54
"...de mi értelme az egésznek, ha az emberek nagy többségének nincsen rá pénze?"
A Teszkóban tegnap is egymás sarkát taposták a "kifosztott, pénztelen" emberek telepakolt bevásárlókocsikkal :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!