Mért nem építünk még egy atomerőművet?
Kedves trollkodó, minden bizonnyal rendkívül szakértő válaszoló!
"Mivel semmibe sem kerül, marha drága dolog. xD"
Maga az energiatermelés valóban rendkívül olcsó megújuló energia segítségével. Azonban még ez sincs ingyen. Az a rohadt szélkerék nem tudja, hogy ő most ingyen energiát hasznosít, ezért bizony elhasználódik, karban kell tartani, néha bizonyos alkatrészeit cserélni kell. A vízierőmű turbinája is hülye, az is kopik, pedig nem lenne neki szabad, mer' ingyen van. És - ha jól tudom - a többi nagyon ingyenes "erőműnek" is vannak fenntartási költségei. Ráadásul a megújuló energiaforrások teljesítménye nem mindig azonos, ezért kell valamiféle felügyeleti rendszer, ami megfelelően elosztja, szabályozza a hálózatba bevitt teljesítményt. Nyilvánvalóan egészen másképp néz ki a termelés és fogyasztás aránya, illetve területi eloszlása egy felhős, szeles, hideg napon, mint egy napos, szélcsendes, meleg délutánon. Tudod, lehet, hogy ennek a rendszernek az üzemeltetése is pénzbe kerül.
De az a baj, hogy maguknak a hű, de nagyon ingyenesen termelő szélkerekeknek, napkollektoroknak, geotermikus fűtőberendezéseknek a telepítése kerül sokba. Hiába süvít át az udvarodon a szél, ha nincs mivel megfogni az energiáját, nem sokra mész vele. Ha meg leraksz egy szélkereket, az már pénzbe fog kerülni. Nem is kevés pénzbe.
Nem, nem költöztem még az atomerőmű mellé. Nem azért, mert félek tőle, hanem mert még mindig máshová köt a munkám és a családom. Ha arrafelé találnék munkát, biztosan odaköltöznék. Jártam már benne, nem haltam bele. Sőt, vannak ismerőseim, akik arrafelé laknak és nekik sem nőtt még három fejük és hét kezük. De még a gyerekeiknek sem. Igaz, egyikünknek sem szokása az aktív zónán sütni a tojásrántottát reggelire. Csak békésen élik az életüket az erőmű közelében, aztán valami megmagyarázhatatlan ok miatt nem nagyon akarnak sugárbetegségben meghalni. Biztosan bennük van a hiba.
"Ha akarnánk sem tudnánk, mivel -mint minden mást- ezt is szabályozza az eu."
Nem mondhatja meg hogy nem építhetünk, de tudtommal a zöldeken kívűl a többi párt energiapolitikája nincs olyan szigorúan az atomerőművek ellen. Tórium-erőművet még lenne is értelme építeni, mert az világújdonság és extra-hatékony hatásfokú lenne, csak még nem adottak a körülmények hozzá sajnos és elég nagy megdöbbenést keltene világszinten.
"Nekünk is a zöld energiára kéne rátérnünk, mint Németországnak"
Az átlag német állampolgárt nem zavarná ha a magyar áramszámla a triplájára növekedne, neki az sem lenne nagy összeg, de a nap-, szél- és bioerőművek tripla vagy még annál is nagyobb áron tudnák megtermelni azt az energiát amit az atom sokkal olcsóbban.
Az atomban az a jó hogy megépíted az erőművet (amúgy marhadrágán), aztán a bevételhez képest kis karbantartási költséggel üzemeltetheted. Gazdaságilag egyedül talán a víz hozzá hasonló energia, de a magyar vizek viszonylag csendesek a vízerőműveknek.
A mindenféle zöld energiák szintén elég drágák ipari méretekben és a fenntartása sem olcsó mulatság. Egyetlen előnye hogy magáemberek is tudnák alkalmazni - amire egyébként nem sok példa van tudtommal.
24/24
Ez mind igaz, amit írsz, hogy az fogyasztóknak rövidtávon többe kerülne, de én inkább a gazdaságpolitikai szempontokat emeltem ki, amik viszont hasznot hajthatnának, mivel rengeteg lehetőség van innovációra ebben az iparágban.
Végre egy értelmes ember az utolsó...
Bizony-bizony már régóta megvan a terv, igazából csak pénz kérdése...
Pakson is lett volna 5. és 6. blokk, csak akkor sem volt rá pénz.
Amúgy nagyon kellene. Egy atomerőmű hosszútávú beruházás és hosszú folyamat mire megépül. Valamint lassan Pakssal is kezdeni kell valamit, mert az első blokknak idén le kellene állnia, hacsak nem hosszabbítanak.
Atomerűművet nem tud építeni minden sarki józsibácsiBau Kft-Bt, az erőforrások pedig lekötöttek.
Energiából pedig egyre több és több kell... Ilyne növekedés mellett csak egyre több importtal tudjuk fedezni az energiaigényt.
Hosszútávon megtérülő lenne egy új erőmű vagy +2 blokk Paksra. Ami akár 2 GW-os is lehetne darabonként...
29:
Ó köszi :)
Egyébként nem értem miért rettegnek az emberek ettől a technológiától.
Persze Csernobil nagyot szólt, de ott sok idiótának hosszasan kellett küzdenie hogy a tragédia megtörténjen, és kb egy értelmes ember meggátolhatta volna. Utólag persze jár a pont.
Viszont az ottani rendszer már akkor elavult volt és a világon már csak egy helyen használnak olyan atomerőművet. Szerencsére tőlünk elég messze. Egyébként esélyes hogy az lesz a következő ami elszállhat. Most úgy 20 évvel van túl a legoptimistább élettartambecsléseknél.
Fukusima pedig a természet elég szélsőséges közjátékának vált áldozatává. Ha az özönár 12 helyett csak 10 méteres lazán ép marad az erőmű. Maga a földrengés, nem/alig viselte meg.
Nem árt tudni hogy az atomenergia a /fentieket beleszámolva/ legbiztonságosabb rendszer.
Egy terawattra vetített halálesetek száma, ha az atom egy.
Víz :Kétszeres. …..inkább 2,5
Szél: Háromszoros.
Nap: Tizenegyszeres.
Földgáz Százszoros.
Szén: Ezerszeres+.
Magára a hulladékok tárolására pedig a következő 100 évre lazán van megoldás. Ezért épült nemzetközi atomtemető, ami a világot ki tudja szolgálni, eszement biztonságos módon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!