Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A kommunizmusban hogy volt a...

A kommunizmusban hogy volt a szavazás?

Figyelt kérdés
Beikszeltél egy nevet és kész? Sok helyen csak egy jelölt volt, esetleg 2.

2012. jan. 29. 13:18
1 2 3 4
 21/38 tetris ***** válasza:
100%

Hát én még emlékszem amikor az 1975-ös évben először mentem szavazni. Volt két jelölt. Az egyiknek valami Zebulon, vagy hasonló neve volt, de pofailag normálisnak látszott.

A másik teljesen hétköznapi nevű volt, de úgynézett ki, mint Frankensein.

Már nem emlékszem melyiket választottam, de kaptam emléklapot, melyben a Párt köszönt engem, mint első választót. Ezek után baromira fontosnak éreztem magam.

2012. jan. 29. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/38 anonim ***** válasza:
40%
Az azért senkit nem zavart,hogy sohasem volt(szerencsére)kommunizmus.1984-es választáson a szavazó lapon rajta volt"ha egyet értesz a jelöléssel ne tegyél X .És akkor nem is volt toll!!Sőt még az ajtón függöny se.
2012. jan. 29. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/38 anonim ***** válasza:

".És akkor nem is volt toll!!Sőt még az ajtón függöny se."


Azt is ellopták? De nehéz megérteni hogy a választások lebonyolítására ugyanaz volt az előírás mint ma?

2012. jan. 29. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/38 anonim ***** válasza:

"A másik teljesen hétköznapi nevű volt, de úgynézett ki, mint Frankensein"


Nem szépségversenyen voltál, választáson!

2012. jan. 29. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/38 anonim ***** válasza:

Van,aki ostobaságokat írt csak.

A "malenkij" robot sem jelentette minden esetben,hogy a SZU-ba vitték az embereket. Inkább az északi megyékben volt ilyen.

A mi városunkban csak 1-2 napra kellett a férfiaknak-nőknek robotot végezni,közvetlenül a megszállás után. Romokat takarítottak, a nők azokat a házakat takarították,ahova a szovjet parancsnokság költözött.

Arról csak később hallottunk,hogy voltak emberek,akiket internáltak.

A kérdésedre térve:

Hogy össze tudd hasonlítani az akkori szavazások menetét a maiakkal.

Az országot ténylegesen nem a Parlament,hanem a párt irányította,valójában az első ember a párt főtitkára volt

Őt és a többi tisztségviselőket a párttagok választották meg.

Az Országgyűlési választások valójában csak propaganda célt szolgáltak. Mivel az államformánk papíron demokratikus volt,ezt deklarálni kellett külföld felé.

Az Országgyűlés hatásköre, a miniszterelnöké és a Köztársasági Elnöké is.

Ezért létrehozták a Népfront nevű szervezetet. Minden nagyobb városban volt irodájuk. Nem csak választásokkor voltak aktívak,hanem állandóan figyelték a közhangulatot és hetente jelentést tettek a tapasztalataikról a Pártnak. (Egy volt lakótársam dolgozott náluk,illetve ismertem a helyi Népfront Elnököt is.)

A választások előtt minden szavazásra jogosult kapott szavazó lapot,megjelölve benne a szavazókörzetet is.

A Népfront közzétette a jelöltjeit,és kampányolt is mellettük. Eleinte mindenhol csak egy jelölt volt,a 80-as évektől volt néhány helyen több is.

A szavazás napján a helyiségben szavazatszedő bizottság volt. Tagjai egy párttag,egy szakszervezeti,egy Népfrontos és egy pártonkívüli volt (általában).

Amikor szavazni jött valaki,a személyi igazolványát és a szavazó lapot kellett leadni. Ellenőrizték a névjegyzékben a nevét,és kapott egy szavazólapot borítékkal együtt. Az elkerített szavazófülkében szavazhattál. Tehettél X-et a nevek mellé,vagy mást is írhattál rá,vagy éppen semmit. A lezárt borítékot kellett az urnába tenni.

Tehát senki nem tudta ellenőrizni,hogyan szavaztál.

Aki beteg volt,annak a lakására vitték az urnát.

Az sem teljesen igaz,hogy aki nem szavazott,azt nem érte semmi retorzió. Ha egy TSZ-tag vagy sima munkás volt,akkor a főnöke leszúrhatta. De ha már volt valamilyen pozíciója (brigád vezető vagy művezető) vagy éppen értelmiségi,akkor már érhették emiatt hátrányok. Főleg,ha a Párttitkár nagyon aktív volt.

A hivatalos statisztikák szerint mindig 98-99 % volt a részvételi arány (ez valójában a 80-90 között lehetett.)

A Népfrontra ettől 1 %-al kevesebben szavaztak,és 1 % volt az érvénytelen szavazatok száma is.

Ami nincs a mostani rendszerben,az a jelöltek kiválasztásának rendszere.

Előre meghatározták,hogy a jelöltek között hány első szavazó,hány férfi,hány nő legyen.Mennyi legyen a munkások,parasztok értelmiségiek aránya. Hány jelölt legyen pártonkívüli.

2012. jan. 29. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/38 anonim ***** válasza:

Azt is ellopták? De nehéz megérteni hogy a választások lebonyolítására ugyanaz volt az előírás mint ma?

1000 emberrel tudom bizonyítani állításomat!A Kunigunda laktanyában szavaztunk!!!

2012. jan. 30. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/38 anonim ***** válasza:

"sem teljesen igaz,hogy aki nem szavazott,azt nem érte semmi retorzió. Ha egy TSZ-tag vagy sima munkás volt,akkor a főnöke leszúrhatta."


Titkos szavazás volt!!! A főnöke hogy a nyavajában tudhatta volna meg hogy ő kire szavazott?Vagy szavazott e!Teljes képtelenséget állítasz! A szavazatszedőknek az illető munkahelye nem volt meg!

2012. jan. 31. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/38 anonim ***** válasza:
De a besúgó rendszer jól működött.Ennek a nemzeti levéltárban utána nézhetsz.Ne légy naiv a demokrácia csak látszat volt.Furcsamód akikről megakartak tudni valamit,meg is tudták.Még rólad is,ha éltél már akkor.
2012. jan. 31. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/38 anonim ***** válasza:
A besugókról nem igaz hogy nem hallottál,olyankor szavazás előtt-közben-után igen,igen aktivizálva voltak!!
2012. jan. 31. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/38 anonim ***** válasza:

"ma 13:40"


Te kinek a jelöltje voltál?

Annyira véded a "régi szép időket", hogy minimum párttitkárságig vitted.

2012. jan. 31. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!