Mit tartotok ma Magyarrszág legnagyobb "társadalmi" problémájának? Mi az ami a legjobban zavar benneteket?
Engem például nagyon zavar zavar a megosztottság, a képtelenség az összefogásra...
Amikor sztrájkolt a BKV, akkor a volánosok örültek, hogy lehet menni sztrájktörőnek dolgozni...
Amikor a volánosok sztrájkolnak akkor a BKV-sok örülnek...
Amikor az egyik szakszervezet, sztrájkol, mindíg akad kerékkötője, hogy biztosan ne lehessen elérni semmit.
Ezt már sokszor megfigyeltem...
Ha sztrájkol a tanár, az egészségügyis, a rendőr, a tűzoltó, akkor is mindíg akad, akinek sikerül a közhangulatot ellenük fordítani.
Ki is alakul a "Csak ne sztrájkoljon, mert még elér valamit, és akkor jobb lesz neki, mint nekem"... hozzáállás.
Fejlett országokban az emberek vállalják a nehézségeket, pályaudvarokon, repülőtereken alszanak "zokszó nélkül ha kell", mert tudják, hoy kölcsönös a szolidaritás. Legközelebb a másikért állnak ki közösen, ha kell.
Nálunk ez elképzelhetetlen, mert akkor elkésünk a munkahelyünkről. Pedig ha beértünk volna időben, akkor korábban szidhattuk volna a rendszert közösen...hátha attól megváltozik.
16:57
"A szélsőjobb szerintem azért erősödik, mert ott valamilyen összefogás látszik kialakulni."
Dehogyis. A szélsőségesek sosem fognak össze. Törpeméretű mozgalmakat hoznak létre, amelyek aztán összevesznek egymással és osztódással szaporodnak. Már azt se lehet összeszámolni, hogy pl. a Magyar Gárdából hány "mozgalom" szakadt ki eddig. Előbb-utóbb a Jobbik is fel fog bomolni, ahogy szétesett a MIÉP is, meg eddig még minden szélsőjobbos párt és mozgalom.
"Sajnos sokan képtelnek valami dologért eyütt dolgozni."
Aki betartja a törvényeket és dolgozik, az együttműködik az összes többi jogkövető és dolgozó állampolgárral. Aki erre képes, annak nincs szüksége politikai buzgómócsingoskodásra.
17:02
"Mi az tulajdonképpen, hogy "kádárista"?"
Sok minden. Pl.:
1) Abban hinni, hogy "kádáridejénjobbvót"
2) Abban hinni, hogy a jólét csak úgy "jár"
3) Abban hinni, hogy létezhet abszolút létbiztonság, és egyszerűen "jár"
4) Abban hinni, hogy az állam felelős az életszínvonaladért, és ha hibázol valamiben, akkor az államnak kötelessége segíteni
5) Meg általában abban hinni, hogy az állam mindenható és minden az állam dolga.
"Az elképzelhető, hogy itthon sokan túl sokat kívánnak az államtól, vagy sokat várnak a magánszektortól"
Magyarországon az emberek jelentős része még mindig ott tart, hogy "miért nem emeli a kormány a béreket", meg "miért emelik az árakat", mert még nem épült be a kis agyukba, hogy piacgazdaság van és az árakat meg a béreket nem központilag szabályozzák.
"Ennek az országnak a vezetői itt két évtizede a leépítést, a pusztítást preferálták"
Két évtizede nincs kádárizmus Mo.-on, azóta próbálunk felzárkózni a nyugathoz, ahonnan Kádár idején 30 éven át leszakadtunk.
Természetesen kádárista vagy, ha azt képzeled, hogy '89 előtt jobb volt. Komcsi vagy, aki abszolút nem illik bele egy demokratikus országba.
A kérdés első részére nem tudok válaszolni, de nem is az én tisztem, nem én kapaszkodtam foggal-körömmel, hogy válaszolhassak.
Válaszoljon(cselekedjen) aki vállalta. De ízibe!
Ami legjobban zavar?
A folyamatos néphülyítés, a cinizmus. Ráadásul van aki ezt el is hiszi. De nem baj, a kismacskák szeme sem egyszerre nyílik, de egyszer kinyílik.
ma 19:45
"Kultúrált"-kám, ne hazudozz. 1991-ben Szlovénia nulla adóssággal szállt ki Jugoszláviából, ennek megfelelően nem kellett bagóért privatizálnia mindenét, hogy ne menjen csődbe. Egyébként is Jugoszlávia legfejlettebb része volt. Messze magasabb pozícióból indult, mint Magyarország, ehhez képest érdekes, hogy a szocialista kormányai (ki mások) már összehoztak neki 30%-os gdp-hez képesti eladósodást.
Csehország pedig hagyományosan ipari ország, 1950-ben még a legfejlettebb európai országok közé tartozott, onnan csúszott igen mélyre 1990-ig, de Magyarországhoz képesti 1990-es előnyét kb. megtartotta.
Nekem sokszor tűnik úgy, hogy akibe kicsivel több szociális érzékenység szorult mint beléd, az neked "kádárista", akibe pedig jóval több szorult, (mondjuk annyi, mint egy széklábba) az szerinted kommunista, vagy szocialista.
Ezen az alapon szerintem a te közvetlen környezetedben is sokkal több a "kádárista" mint gondolod, csak neked ezt nem kötik az orrodra.
A "Kádár-rendszerben" pedig sokaknak volt relatíve, és "szubjektíve" "jobb", még akkor is, ha ez öszességében károkat okozott az országnak.
Ráadásul akármilyen is volt, azzal áltatták az embereket, hogy nyugodtan támogassák a "rendszerváltást", mert MINDENKINEK JOBB LESZ.
Pedig ez nem volt igaz. A nemzet vagyona nem csak csökkent hanem ezzel párhuzamosan át is rendeződött. Lehet, hogy így igazságosabb, vagy versenyképesebb lett a világ, mégis sokakat becsaptak, vagyis sokan érzik magukat becsapva, mert nem készítették fel őket a változások valós árára. Végül így saját tönkretételükhöz asszisztáltak. Ez okoz némi csalódottságot egyes "rétegekben", a rendszerváltással kapcsolatban.
Más országokan legalább azzal megkönnyítették az átállást, hogy a régi rend "prominenseit" partvonalon kívülre tették, míg nálunk politikai belháborúba fulladt az egész folyamat.
A "dolgozóknak" pedig igenis "jár" bizonyos létbiztonság vagy (ez-az, amit említettél).
Nem azért jár, mert ez a rendszerből következik, úgy nem járna, mert versenyre épülő rendszerben ilyen nincs, nem is lehet.
Elsősorban azért jár, mert nekik ezt a mindenkori politikai "elit" megígérte, cserébe a demokratikus választáson elért sikerért, hatalomért cserébe. Ez része, fontos része volt a társadalmi szerződésnek, amelyben a szavazók (a "nép") ezeket az embereket hatalomra emelte. Ezekután a hatalom részéről járna a "népnek" az a létbiztonság, amivel a mindenkori hatalom őket négyévente hitegette. Ezért jár, nem azért, mert bárholis bármi "alanyi jogon" járna...
Valójában éppen hogy nem járt volna, de mégis megígérték az embereknek, és a politikai elit becsapta a választókat. Ez sehol másutt ekkora mértékben, és ilyen arcátlan módon nem történt meg, csak itt nálunk.
Ez a bűne a magyar politikai elitnek, pártállástól függetlenül.
Eladták, beáldozták a rossz kommunizmusból megörökölt állami vagyont a saját céljaiknak megfelelően, miközben arcátlan módon ígértek az embereknek, az "arcukba röhögve", és azután ennek az árát még ki is fizettetik ugyanezekkel az emberekkel.
Jól mondod, semmi nincsen ingyen, nincsen "ingyenebéd".
Szeretném megélni, hogy ennek az igazsága a politikai elitünkre nézve is beigazolódik, és a húszéves ingyenebéd árát a "nép" egyszer megfizetteti majd ezekkel az emberekkel, a mi politikusainkkal...
"Mit tartotok ma Magyarország legnagyobb "társadalmi" problémájának? Mi az ami a legjobban zavar benneteket?"
A globalista, multikulturális világszemlélet, ami megöli a kultúrát, modern kori gyarmattá téve az országot. A másik ami nagyon aggaszt a demográfiai helyzet. A magyarság fogy, a cigányság indokolatlan mértékben szaporodik.
22:03
"akibe kicsivel több szociális érzékenység szorult mint beléd, az neked "kádárista""
Semmi köze a kádárizmusnak a szociális érzékenységhez. Érzelgős demagógia a kettő közé egyenlőségjelet tenni.
"Ezen az alapon szerintem a te közvetlen környezetedben is sokkal több a "kádárista" mint gondolod"
Szerencsére nincsenek nagyon a környezetemben kádáristák. Elég okos emberek a barátaim.
"A "Kádár-rendszerben" pedig sokaknak volt relatíve, és "szubjektíve" "jobb""
Nem érdekel a kádárista locsogás. Akármennyit dicsőíted Jani bácsit, nem fog kikelni a sírból. És szép lassan kihalnak azok a generációk, amelyeknek az agyát megfertőzte a kádárizmus. A fiatalok egyre kevésbé értik ezt az agybajt, a még fiatalabban még kevésbé és így tovább. Szép lassan kihal a kádárizmus. Sajnos ez lassú folyamat, és még évtizedekig lesznek emberek, akik a kádárista sipákolást nyomatják, de hát nem kell odafigyelni.
"Lehet, hogy így igazságosabb, vagy versenyképesebb lett a világ"
Igen, az lett. A kádárista sírás nem érdekel. A rendszerváltás nem a kádáristák bulija volt, nem kádáristák igényeinek a kielégítését szolgálta. Tessék felfogni, hogy a rendszerváltás a kádárizmus veresége volt. Elvileg már kapitalizmus van, nem kádárizmus, még akkor is, ha a valóság közelebb áll a kádárizmus és kapitalizmus közti kompromisszumhoz. Tehát átmenetben élünk, a kádárizmus maradványai tűnnek el, a kapitalizmus fejlődik.
"sokan érzik magukat becsapva"
Azok érzik magukat becsapva, akik azt képzelték, hogy a kádárizmus 1990-ben folytatható, csak most már nyugati kocsikkal.
"Más országokan legalább azzal megkönnyítették az átállást, hogy a régi rend "prominenseit" partvonalon kívülre tették"
Ezek a más országok 1 db ország voltak, az NDK, ott is csak azért sikerült, mert azt az országot lenyelte egy másik (az NSZK).
Különben eléggé ellentmondásos, hogy úgy siratod a jó János bácsit, hogy közben hiányolod a kádárista vezetés "partvonalon kívül helyezését". Ezt nevezem tudathasadásnak, de hát egy MSZP-sből lett jobbikosnak nehéz az élete, sok ideológiai akrobatamutatványt kell ismernie.
"A "dolgozóknak" pedig igenis "jár" bizonyos létbiztonság vagy (ez-az, amit említettél)."
Létbiztonság NINCS.
És soha, semmi sem JÁR.
A munkabér nem JÁR, hanem azt megkeresik munkával. Létbiztonság pedig egy változó világban nincs. Hanem folyamatos változás van, amire okos ember felkészül, buta ember nem készül fel, hanem nagyot koppan.
"ezt a mindenkori politikai "elit" megígérte"
A szárnyaló kádárista képzelet fantáziája, hogy "megígérte az elit, hogy jár a bér". Utoljára Kádár ígért ilyeneket, ő is taktikai megfontolásból. De fogd már fel, hogy Kádár halott, a rendszerének pedig 20 éve vége. Nem tehetsz úgy, mintha még mindig 1972-ben élnél.
Visszafelé haladva:
13:14 - Te egy kicsit abszolutista vagy. Nem csak fekete és fehér létezik. "Kádárista" nem annyit tesz, hogy Kádár rendszerét akarja, hanem azt, hogy egyes akkor érvényes dolgok ma is érvényben legyenek, mert anélkül ugyanolyan diktatúra van, csak a színe más. Erre 19:23 elég jó összefoglalást adott.
Létbiztonság: kötelezően VAN, ahol nincs, az a zsarnokság. Csak ez nem azt jelenti, hogy MINDEN ellen az ÁLLAM védjen meg, hanem azt, hogy mindenki arányosan végezze a kötelességét: én például tanuljak, hogy legyen tudásom a jó munka végzéséhez, az állam meg intézze úgy, hogy legyen hol dolgoznom.
Semmi sem JÁR. Én követelem! Követelem a tisztességes tájékozódáshoz való jogot, a tájékoztatás magát, követelem hogy a munkámmal és minőségével arányos juttatás JÁRjon, elvárom, hogy hogy minden közhivatalban egyenlő bánásmód JÁRjon, követelem és teszek róla, hogy senkit se uszítsanak ellenem és az állam akadályozza meg az ilyen cselekményt, mert nekem a békés élethez való jog JÁR. Azért fizetem az államot (adóval, járulékkal) hogy ellentételezésként elvárjam tőle a tisztességes munkát, és azt, hogy a rendelkezésre álló eszköztárból a nyugalmas élethez, munkához a feltételek megteremtése JÁRjon. Különben az állam ingyenélő és lumpen!
Ezért nagyon zavar az uszítás és megosztás. Különösen zavar a politikus részéről, mert azzal példát (nagyon rossz példát mutat), de zavar a polgártársaim részéről is. Nem azért, mert kényelmetlen, vagy rám nézve sértő (ez lepereg rólam), hanem mert lehetetlenné teszi az együttműködést, ezáltal az előbbre jutást.
Nagyon zavar a butaság. Az egyes ember butasága kevésbé, mert ő tanítható (ha hagynak együttműködni). A politikus szűklátókörűsége, amely beképzeltséggel párosul, alapvetően rontja az életminőségemet. Nem fejleszti az oktatást, lehetetlenné teszi a körülményeit, ezért a gyerekek már nagyon hamar megtapasztalják, mennyire nem érdemes tudni. Csak nyalni, törleszkedni, hamis kapcsolatokat építeni. Nem tesz semmit egy jól működő egészségügyért, inkább megosztja, kizsigereli, ami által romlik az életminőségem. Dilettáns gazdaságpolitikát folytat. Ha erősebb szavakat kellene használnom, azt mondanám, cinikus, haszonleső módon oldja meg a gazdasági kérdéseket, a saját hatalma növelése érdekében.
Nagyon zavar a tájékoztatás torz volta. A hétköznapi élet, tudomány, technika, stb. vonatkozásában megkeresem magamnak a szükséges információt, tudom mit kezdjek. De a társadalmi történésekről, tervekről, célokról végrehajtásuk módjáról a hiteles információ nekem JÁR. Ezzel a feltétellel küldtem oda azokat, akik engem hivatottak képviselni. Ezért követelhetem ezt a járandóságomat.
Zavar az igazságos megítélés hiánya, zavar az egyenlő elbíráláshoz való jog hiánya, zavar hogy egyre többen méltatlanul "egyenlőbbek".
Lehet hogy kihagytam még pár dolgot. De nem zavar, azokat majd csak megoldom magam is.
13:14
Amikor a rendszerváltás történt, illetve még annak előtte, amikor az előkészítése történt akkor egy szűk kisebbségen kívül még senki sem tudta, hogy mi is a kapitalizmus valójában.
Az emberek a "kádárizmusban" szocializálódtak, nem ismertek más valóságot a "kádárizmuson" kívül.
A politikai elitnem egyfajta kötelessége lett volna (szerintem) segíteni az embereket abban, hogy "átálljanak".
A magyar elit azonban nemhogy nem alakította ki a szükséges feltételeket, hanem messzemenőkig kihasználta az emberek tudatlanságát, és bár a "tömegek" azt sem tudták mi az a kapitalizmus, azt ígérték nekik, hogy az valami olyan, ami sokkal jobb, mint a "kádárizmus", és hamarosan (belátható időn belül) felzárkózunk a "nyugathoz".
Demokratikus felhatalmazást kértek, és kaptak olyan politizáláshoz, amelyhez az emberek nem adták volna a hozzájárulásukat, ha tudják, hogy mire szavaznak valójában.
Ez tehát hazugság volt. Jószándékú, vagy szükségszerű hazugság, de hazugság. Ebben a tekintetben még a gyurcsányi beszédnél is rosszabb a helyzet, mert itt húsz éven át nem azzal törődtek, hogy tisztességes, és egészséges feltételeket teremtve segítsék az átalakulást, a fejlődést.
Éppen ellenkezőleg. Meglovagolták, és táplálták a "kádárista kisember" illuzióit, ezzel a maguk malmára hajtva a vizet. Klientúraépítéssel, vagyon és haszonszerzéssel kihasználták az önmaguk szabta szabályok adta lehetőségeket, miközben gátlástalanul ígérték a kádárista tömegeknek mindíg azt, amit hallani akartak az emberek.
Most azt mondják, "nincsen ingyen ebéd", pedig ők ingyen esznek húsz éve. Most nincsen ngyen ebéd, amikor ők már mindent felzabáltak, és üres a tányér. Most fizesse a számlát a "kádárista nép".
Amúgy igenis vannak dolgok, amelyek "járnak". Azért alkotnak társadalmat az egyének, hogy közös problémákat közösen oldjanak meg. Ehhez bizonyos dolgok járnak azoknak a vezetőknek a részéről akiket hatalomra emelt a "nép". Nem azért kapnak hatalmat és fizetést, hogy a parlamentben szunyókáljanak, és kihasználják az emberek hiszékenységét és ostobaságát a maguk hasznára.
Ha versenyre épülő piacgazdaság van, akkor járna, hogy kialakítság az egészséges, és tisztességes verseny szabályait, amelyek a kapitalista "szabadversenyt" tisztességét garantálják. Más országokban, ahol ez a rendszer őshonos, ezt mindennél komolyabban veszik, nem pedig olyan szabályozást alkotnak, amiben ők, és barátaik "bújócskáznak", miközben az emberek tömegei csak különböző kisebb-nagyobb csalásokkal tudnak boldogulni.
A választóknak mindenekelőtt jár, hogy betartsák a "társadalmi szerződést", és eleget tegyenek a választási ígéreteknek.
Ha marhaságokat ígértek, akkor fizessék ők ki az "ingyen ebédet", amit húsz éve esznek, a saját zsebükből, és ne kapkodjanak a "kádárista kisemberek" zsebéhez örökké.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!