Kor helyett vagyoni cenzus (esetleg műveltségi) megoldaná a problémát?
Én nem tartom jó ötletnek, hogy csak 18 éven felüliek szavazhatnak. Sokkal inkább tartom azt életképesnek, hogy aki adózik, az szavazhat? Miért akarna egy olyan beleszólni a Magyar Politikába, aki nem is dolgozik? "aki nem dolgozik ne is egyék" egy árnyalata és teljesen passzolna a politikához is. Aztán a műveltségi cenzus is egy reális ötlet. Akinek még a 8 általános is túl megterhelő, az mit ért ehhez?
Szóval amint láthatjátok, elég alacsonyra tettem a mércét, hogy az emberi jogokat azért figyelembe vegyük, tehát a két fontos feltétel szavazáshoz (vagy ez vagy az vagy mindkettő):
-Legalább 8 általános
-Dolgozó
Mudri Lav: Én is így gondoltam, csak tudod már megint itt egy kérdező, akinek még a 8-as se tetszik: 17:47
17:47: Tökéletesen egyetértek veled az emberi jogok kapcsolatában. Csakhogy 18 év alatti fiatalok se szavazhatnak így ők sem emberek? A szavazásra való jog nem egyenlő az emberrel. Ráadásul 8 év általános egyébként is KÖTELEZŐ (sőt tudtommal 18 éves korig az, szóval akár érettségi is benne lehetne). Úgyhogy ez az elvárás szerintem a minimum, amit el kellene várni. Emberi jogok ide-oda, jó hogy nem egyszerűen csak a korhatár eltörlését követeljük, hisz az korlátozza a fiatalok beleszólását. Na de kérlek.
(habár most azért rájöttem, hogy ezért nem fog ez soha megvalósulni a próbálkozásom. Ez a GYIK is mint a demokrácia, kb olyan sehogyanra se állok. De nyugi csak egy ország leépüléséhez fog vezetni nem gáááz, látom csak keveseteket érdekli...)
A műveltségire szavazok, IQ teszttel.
A vagyonival már régen megbuktak.
Nem tudom, kinek üzlet az, ha valaki hatszor járja az ötödik osztályt?
- Véletlenül sem oda fogunk ezzel visszakanyarodni, hogy ingyen tankönyv, ingyen menza, ingyen ez, ingyen az - A SEMMIRE...
Elvégre kötelező 18 éves korig az iskolapadot koptatni, - szó szerint koptatni...
Nem kell teret adni olyanoknak, akik úgyszintén szegények, de van bennük ambíció is a tanulásra, - 18 év, és punktum!
Taps-taps-vastaps!
Nos, mindenekelőtt azt kell tudni, hogy az általad leírt csoportok politikailag a leginaktívabbak. A rémségesen hosszú statisztikákon keresztül látszik, hogy ezek az emberek jórészt nem élnek ezzel a jogukkal. A biztos pártválasztók között pl. szinte elenyésző az arányuk. Lényegében semelyik demokratikus államban nem bírnak jelentős befolyással a politikára. És a szavazatuk szinte soha sem döntő. (a náluk műveltebb távolságtartók csoportjaié már inkább) Megaztán gondoljunk bele, hogy az értelmiség pártjának tekintett szadesz milyen volt, vagy a jelenlegi értelmiségi párt az elemlámpa milyen.
A politika mint tudod, görög eredetű kifejezés a "közös dolgainkról való együttes gondolkodást" jelenti. Nehezen lehetne megmagyarázni, hogyha valakire vonatkoznak pl a törvényalkotás folyamatában létrejött jogszabályokban meghatározott kötelezettségek attól milyen alapon vonjuk meg a jogokat. Meg tehetjük, de akkor ki kell jelenteni, hogy elhagytuk a demokratikus kereteket.
A dolog pedig jogi kérdéseket is fel vett. Mindenek előtt azt, hogy egyenlőek e az emberek.
A társadalom pedig egy dinamikus rendszer. Olykor inaktívak vagyunk, mondjuk nappali tagozatos 18-at be nem töltött diákként, vagy nyugdíjasként vagy munkanélküliként. Máskor pedig aktívak, tehát részt veszünk a munkaerő piacon.
A társadalom minden csoportjának (képezzük ezt a csoportot bármilyen elv mentén) joga van a véleménye és az akarata kinyilvánítására. Akiről te szólsz éppen a legrosszabb érdekérvényesítő képességgel rendelkeznek, illetve igen gyakran olyan feltételek közé születtek amely feltételekről nem tehetnek és amely hátrányokat behozni csak azok szerint lehetséges akik, nem ezen feltételek közé születtek, illetve egy-két kivételesen erős akaratú egyénnek. Onnan a középosztályig feltörni akkora küzdelem mint a középosztályból a milliárdosig felkapaszkodni. Szidhatnánk az összes középosztálybelit, hogy miért nem élt a lehetőségeivel és lett: Mágnás.
A demokrácia vívmányainak lebontásával (akkor is ha számunkra épp bosszantóak e vívmányok, vagy nem látjuk át értelmüket) olyan folyamatokat indíthat be amelynek nem látni a végét. Bárki jogát csorbítjuk mindenki jogát csorbítjuk.
Természetesen ha valaki szívesen lemond a jogairól illetve nem kenyere a demokrácia, akkor erről másképp fog gondolkozni.
Üdv
Ez nem vagyoni cenzus.
Vagyoni cenzus akkor lenne, ha egy bizonyos jövedelemszinthez kötnéd.
"Találkoztam már 4 osztályt végzettel, akinek a IQ-ja verte volna az ELTE-tanárok többségét. "
ezt kötve hiszem.
azonban van abba valami, amit az első válasz felvet.
A nyugdíjasok miért ne szavazhassanak?
elvégre ők már dolgoztak eleget...
ja és az 51%-nak:
a kérdező odaírta, hogy annak is járna, akinek volt valaha munkaviszonya.
valószínűleg, aki régebben 4-5 osztályt végzett, aztán kitanult valami szakmát, annak is lehet szavazati joga, mert volt már munkája.
"Miért ne akkor már csak Tudományos Akadémiai tagok szavazhassanak - ezzel az erővel? "
mert ők hamar meghalnának
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!