Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a vélemény Horthy Miklósról...

Mi a vélemény Horthy Miklósról? Pozitív vagy negatív személy volt?

Figyelt kérdés

sokat hall az ember a 3 millió koldus országáról és a nagy nyomorról és az igazságtalanságokról a fasiszta útról a Horthy rendszerben.

És sokat hallunk a keresztényi, rendezett, emberekkel törődő rendszerről.


ez azért elég ellentmondó szerintem..mi az igaz?

esetleg akkori rendszer miben hasonlít a mostani helyzetre?


2011. jún. 24. 21:51
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
52%
Hát a Horthy korszak elég sok időt foglal magában!Szerintem nem konkrétan negatív személy!Sokszor neki sem nagyon volt más választása szóval úgy mondanám hogy sodródott az árral!
2011. jún. 24. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
79%

Mivel éltem akkor,tudom,hogy csak az arisztokratáknak és a nagytőkéseknek volt jó. Az emberek többsége nem élt jól. Apám iparos volt,és elég nehezen éltünk,bár nem nyomorogtunk. A középosztály megélt valahogy,de a munkások,szegényparasztok,cselédek emberhez méltatlan körülmények között,nagy nyomorban éltek.

A Katolikus egyház befolyása nagy volt,de a rendszer nem törődött az emberekkel, és nem tükrözte a keresztény értékeket. Csupán ezt hirdették.

Grősz József,kalocsai érsek írja az emlékirataiban:

Amikor az oroszok feltörték az érseki uradalom magtárait, az uradalmi cselédek hazavitték a terményeket,malacokat. Pedig tudták,hogy a lopás bűn,amiért kárhozat jár.

Ez volt a rendezett,keresztényi élet.

Vagy talán még találsz képeket a pesti Valéria-telepről,ahol a gyári munkások éltek. Olyan volt,mintha ma az összes erdőben lakó hajléktalan egy helyre költözne.

Horthy uradalmain a cselédek sem éltek jobb körülmények között.

A háborúba pedig ő vitte az országot. Ő fele a sok magyar katona haláláért. Amikor a háborút elvesztettük,akkor gyorsan elmenekült,és továbbra is jómódban élt.

Nekem ne dicsérje senki azt a rendszert.

2011. jún. 24. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
22%
1923-ig elég jó volt, aztán eladta magát a zsidó bankároknak és nagytőkéseknek. Bethlen vezette helyette az országot, aki sokkal okosabb és rafináltabb volt Horthynál és így a tőkések simán nyomorba tudták dönteni Magyarországot.
2011. jún. 24. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
79%
Bevitte magyarországot a II. világháborúba, ez nem elég?
2011. jún. 24. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
70%
Nem dicsértem ezt tanultam!Bocsi!:)
2011. jún. 24. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
100%
Igen de nem volt más választása már a végére!De az biztos hogy hibázott hogy nem szakított előbb a Németekkel de amikor muszáj lett volna késő volt!
2011. jún. 24. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
100%
Vegyes. Tény, hogy helyrehozta az első világháború utáni Magyarországot, de a befolyását felhasználva meg kellett volna akadályoznia, hogy az ország belépjen a háborúba. A kiugrást is hamarabb meg kellett volna próbálni.
2011. jún. 24. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
74%

Bennem negatív kép él róla a következők miatt:


- Nekem visszataszító az egész ókonzervatív modora, felfogása, a feuadalizmusimádata. Elnézést kérek, de nem röhej, hogy évtizedeken át egy nem létező állam (Osztrák-magyar Monarchia) nem létező haditengerészetének nem létező egyenruhájában járt egy amúgy tenger nélküli országban?


- Nem tetszik a körülötte kialakult személyi kultusz. Kétségtelen, hogy ez nem volt akkora és olyan visszataszító, mint a Rákosi-féle, de a Rákosi-kultusz csírája igenis a Horthy-kultusz volt. Nézzétek csak meg a Horthyról szóló régi filmhíradók negédes dicshimnuszait! Nyilvánvaló, hogy a Rákosi-kultuszt a Horthy-korszakban tanult emberek csinálták.


- Nem tetszik úgy általában sem az akkori tekintélyuralmi rendszer, az ellentmondást nem tűrő, homogén propaganda.


- Nem tetszik a korszak önként vállalt antiszemitizmusa. A FIDESZ ugyan most alkotmányba iktatta, hogy Magyarország nem felelős a holokausztért, mert megszállt ország volt, de tudjuk, hogy ez nem igaz. Egyrészt a zsidók jogfosztását kimondó törvényeket a német megszállás előtt hozták, másrészt a deportálásokat szinte 100 %-ig a magyar államapparátus hajtotta végre.


- Politikai vakságra utal, hogy mindent egy lapra, az irredentizmusra tett fel Horthy. Érthető persze, hogy akkor erre volt egy természetes igény, de erre nem kellett volna ennyire rájátszani, és az ország szekerét e miatt kizárólagosan a hitleri birodalomhoz kötni.


- És a több százezer zsidó halálán kívül felrovom Horthynak a több százezer nem zsidó halálát is. Miért is kellett nekünk megtámadni a Szovjetuniót? Tényleg fel kellett ajánlanunk Hitlernek a hadseregünket ágyútölteléknek? Nem feltétlenül. Lehetett volna ebben is ügyesebben politizálni. És ha nem támadjuk meg a Szovjetuniót, vagy ha időben kihátrálunk, akkor lehetett volna az irredenta célokból is valamit megvalósítani, mert Sztálin ezt Horthynak egyértelműen kilátásba helyezte.

2011. jún. 24. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
66%

Szerintem pozitív. Észak-Erdély visszafoglalásánál arra volt a legbüszkébb, hogy mindezt egy puskadurranás nélkül sikerült elérnie.

A 3 millió koldus meg nem véletlen, gondoljuk csak, honnan indult az ország a megszállások után, ipara nem volt, hadserege nem volt, vagonlakók a pályaudvarokon...

2011. jún. 24. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
93%

"Mi a vélemény Horthy Miklósról? Pozitív vagy negatív személy volt?"


Pozitív volt, de nem kimagasló.


Egyébként a legnagyobb félreértés vele kapcsolatban az, hogy 1920-tól 1944-ig mindent ő irányított, minden tőle függött. Egyáltalán nem. Különböző kormányok voltak, folyamatosan változott a politikai rendszer és a kormány irányvonala.


"sokat hall az ember a 3 millió koldus országáról"


Oláh György nyilas publicista egyszer leírta ezt a kifejezést, és azóta is mindenki ezt szajkózza... elég kétségbeejtő, hogy egy egész történelmi korszakról egyesek egyetlen újságíró egyetlen félmondatát tudják, és ez alapján ítélik meg az egészet.


A "Horthy-korszak = 3 millió koldus" az kb. olyan színvonal, mint az, hogy "Hollandia = fapapucs".


"fasiszta útról a Horthy rendszerben"


Milyen fasiszták? A fasiszták be voltak tiltva. Végül megpuccsolták a rendszert a végén, de amíg Horthy a helyén volt, addig a fasiszták általában a börtönben ültek. Az egész Horthy-korszak nem szólt másról, mint arról, hogy volt egy merev konzervatív rendszer, ami igyekezett mind a fasisztákat, mind a kommunistákat kordában tartani. Akkoriban Európa államainak többségében valami fasiszta jellegű diktatúra volt.


"És sokat hallunk a keresztényi, rendezett, emberekkel törődő rendszerről."


Ez meg a másik oldali hülyeség. A kereszténység egy formaság volt, nem több. Az "emberekkel törődő" pedig megint csak ökörség. Szociális intézkedéseket csak a vége felé vezettek be, amikor már minden más országban voltak hasonló programok, főleg a náciknál, és félő volt, hogy a nácik ezt kampánytémává tudják tenni.


"ez azért elég ellentmondó szerintem..mi az igaz?"


Vegyél elő egy történelemkönyvet, és olvasd el. Ezt nem spórolhatod meg, mert egyszerűen túl nagy téma. Nem lehet itt 1 oldalon elintézni. Nagyon tudom ajánlani, ha a hétköznapi ember élete érdekel, a Gyáni Gábor: Mo. társadalomtörténete a Horthy-korban-t.

2011. jún. 24. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!