Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a véleményetek Horthy...

Mi a véleményetek Horthy Miklósról?

Figyelt kérdés
2010. dec. 30. 16:38
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:

"Horthy állhatott volna Sztálin mellé is, volt közeledés a két ország között a háború előtt, de Horthy inkább Hitlert választotta Sztálin helyett."


Ez az akkori történelmi helyzetben teljesen életszerűtlen lett volna. A Molotov-Ribbentrop paktum egyébként a magyar vezető politikai és katonai köröket is összezavarta, nem igazán tudtak mit kezdeni a helyzettel. De ezzel nem voltak egyedül.


Az már más kérdés, hogy 1941-ben nem kellett volna hadba lépni a Szovjetunió ellen. Azt a németek nem kérték, magyar érdekekkel pedig nem is igen lehetett igazolni. A német-szovjet háború eleve kétesélyes volt, győzhettek volna a németek is, volt rá esély, de az ellenkezője legalább ennyire valószínű volt, tehát számunkra mindenesetre a kivárás lett volna a megfelelő taktika. Az USA-nak küldött hadüzenet pedig már tényleg az abszurditás határait súrolta Bárdossyék részéről.


Horthy felelőssége azzal kapcsolatban vitathatatlan még, hogy az 1944-es kiugrást nagyon amatőr módon és már elkésve készítette elő. Azt nagyjából a román kiugrással egyidejűleg és határozottan kellett volna végrehajtani. Bár tudjuk, hogy a hadsereg végül elárulta őt, tehát itt is árnyaltabb a kép vele kapcsolatban. Az akkori sikeres kiugrás mindenesetre azért sokat számított volna a határok kérdésében (Csallóköz, Partium).

2010. dec. 31. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:

Theroux: A paktumot 39-ben írták alá.


Az orosz vezetés pedig még ez előtt, jóval korábban közeledett a magyarokhoz. Sőt, a Szovjet-orosz kormány nem ismerte el a Párizs környéki békét sem, a tárgyalásokon 1922-ben! Cicserin rábólintott volna a dologra, persze megkérte volna a szovjet vezetés is az árát.

2010. dec. 31. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:

Igen, csakhogy ne felejtsd, 1939-41 között a Szovjetunió Hitler legfőbb szövetségesének számított. Ráadásul a magyar diplomácia (egyébként helytálló) értesülései szerint mind a francia, mind az angol kormánykörök a bolsevizmust nagyobb veszélynek tartották a nácizmusnál. Anglia és Franciaország eleinte nem másért háborúzott, mint Lengyelország és Csehország függetlenségének helyreállításáért, valamint azért, hogy a németeket rákényszerítse Hitler megbuktatására. A magyar külpolitika is ehhez próbált igazodni.


A háború eleinte úgy tűnt, valamiféle döntetlennel zárul majd a németek és a nyugati demokráciák között. A Sztálinnal való szövetség teljesen elképzelhetetlennek számított volna egy olyan keresztény-konzervatív berendezkedésű kisállam részéről, mint Magyarország.

2011. jan. 1. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!