Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért alkotnak annyian negatív...

Miért alkotnak annyian negatív véleményt a Horthy-korszakról és Horthy Miklósról?

Figyelt kérdés
Úgy vettem észre, hogy azok, akik véleményt alkotnak a kérdésben említetekről, például nem tudnak egy kormányt sem megnevezni, az éra pontos dátumait sem ismerik, a miniszterelnököket sem...
2011. ápr. 18. 17:30
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
69%
Azért mert a kommunizmus ezt nevelte beléjük, és ezt az áldásos tevékenységet folytatta a hazai balliberális elit, és média is.
2011. ápr. 18. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
38%

Azért, mert a szegények éheztek, akiknek jutott valami munka, azokat kihasználták, bántották (lásd: Édes Anna című mű), bár a Horthy-rendszer demokráciának volt álcázva, Horthy erőszakkal tartotta meg saját hatalmát és akaratát, hiszen a szavazókat verőlegények várták a fülke mellett, a kommunista párt pedig be volt tiltve, sértve ezzel a szólásszabadságot.


Miközben Nyugaton már kezdtek megjelenni a mai demokrácia első jelei (gondoljunk csak az USÁ-ra, Kanadára, a Weimari Németországra, Franciaországra, Angliára) addig Horthy erőszakkal fenntartott egy úgynevezett oligarchikus fasizmust.

2011. ápr. 18. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
63%

"...a Weimari Németországra, Franciaországra, Angliára) addig Horthy erőszakkal fenntartott egy úgynevezett oligarchikus fasizmust."


A Weimari Németország azért mégiscsak kitermelte magából Hitlert és a nácizmust, amit Horthyról aligha mondhatsz el!


Ne feledjétek el, hogy Magyarország milyen katasztrofális helyzetben volt a vesztes világháború és Trianon után. Ahhoz képest a Horthy korszak meglepően gyors felemelkedést hozott (persze számos hibával és negatív tendenciával tarkítva). A polgári demokráciát Károlyiék messzemenően népszerűtlenné tették és lejáratták, úgyhogy annak különösebben nem is lett volna támogatottsága azokban az évtizedekben.


Egyébként úgy van, ahogyan az első válaszoló leírta: a szocializmus évtizedeiben a rendszer egyértelműen és tudatosan negatív színben tüntette fel a Horthy-korszakot, és ennek máig él a hatása. Horthynak volt számos hibája és tévedése is, de alapvetően pozitívnak értékelném a történelmi szerepét.

2011. ápr. 18. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
42%

Azért, mert a Horthy-korszak nem a szegények, hanem az úri világ korszaka volt. Na meg a zsidótörvényeké, a nyilvános szavazásé, és az ellenzéki sajtó ellehetetlenítéséé.


Olvasgasd József Attila verseit, valószínűleg ő is olyan tudatlan volt, mint amilyennek a Horthy-korszak kritikusait hinni szeretnéd.

2011. ápr. 18. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
62%

"A Weimari Németország azért mégiscsak kitermelte magából Hitlert és a nácizmust, amit Horthyról aligha mondhatsz el!"

- Igazad van, az csak Szálasit termelte ki. :-D


"Horthynak volt számos hibája és tévedése is, de alapvetően pozitívnak értékelném a történelmi szerepét."

- Ebben viszont egyetértünk.


<covenant>:

- Senki nem mondta, hogy a Horthy rendszer hibátlan volt. De abban az időben, az akkori körülmények között inkább pozitív volt, mint negatív. És mondom én ezt annak ellenére, hogy én is abban a szocializmusban nőttem fel, amely annyira elítélte Horthyt.


Pedro

2011. ápr. 18. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
61%

"Miért alkotnak annyian negatív véleményt a Horthy-korszakról és Horthy Miklósról?"


A komcsi történelemoktatás utóhatása.


17:41


"Azért, mert a szegények éheztek, akiknek jutott valami munka, azokat kihasználták, bántották (lásd: Édes Anna című mű)"


1. Az Édes Anna 1919-ben játszódik, a Horthy-korszak akkor épp csak elkezdődött.


2. Lehet, hogy a történelmi korszakokról nem regényekból szerzett benyomások alapján kellene véleményt alkotni. Léteznek társadalomtörténeti és gazdaságtörténeti szakmunkák, el szabad őket olvasni. És ha ezeket olvastad, lehet, hogy súlya is lesz a véleményednek. Most még nincs.


3. A szegények rossz helyzetben vannak. Ettől hívják őket szegényeknek. Szocializmusban épp úgy, mint fasizmusban vagy demokráciában.


"a Horthy-rendszer demokráciának volt álcázva"


Nem volt annak álcázva, "ellenforradalmi"-nak definiálta magát és egy csöppet sem volt divat akkoriban demokratának lenni. Hülyeség régi korok embereinek viselkedését 21. századi mércékhez mérni.


"Miközben Nyugaton már kezdtek megjelenni a mai demokrácia első jelei"


Az első jelei már évszázadokkal előbb megjelentek. Sőt, az első jelei itt is megjelentek már rég. Össze-vissza beszélsz.


"egy úgynevezett oligarchikus fasizmust"


Utoljára az 50-es években nevezték fasizmusnak a kommunista udvari történészek a Horthy-rezsimet. Már a 60-as években sem. Mindössze 60 évvel vagy lemaradva a történész szakma követésével. De sosem késő bepótolni a műveltséged hiányosságait.


18:04


"Azért, mert a Horthy-korszak nem a szegények, hanem az úri világ korszaka volt."


Na mesélj, melyik korszak volt a "szegények korszaka"?

2011. ápr. 19. 04:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
65%

"..hiszen a szavazókat verőlegények várták a fülke mellett, a kommunista párt pedig be volt tiltva, sértve ezzel a szólásszabadságot."


17:41 te nem tudod, hogy a kommunista párt nem politikai párt, hanem mai szóval élve terrorista csapat, amelyik nem baj hogy nem szólal meg ?

2011. ápr. 19. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
56%

Nagyanyám azt mondta hogy az átlagember jól meg tudott élni. Sokat kellet dolgozni sokszor más földjén, de mindenük megvolt, sőt a legtöbb ember minden évben tudott venni egy fél hektár földet, amit aztán 47 után elvettek.

A szavazás meg ugyan olyan komédia volt mint a szocializmusban vagy mint most.

2011. ápr. 19. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

A Horthy-korszakot lehetőleg a maga idejében helyezzük el:

Franciaországnak és az Egyesült Királyságnak könnyű volt úgy polgári demokráciát kiépíteni, hogy ott voltak az elnyomott gyarmataik (India, Indokína stb).

Akkoriban csaknem mindenhol volt egy diszkriminált kisebbség, például az Egyesült Államokban a feketék, a Szovjetúnióban a kulákok.

2011. ápr. 19. 14:51
 10/11 anonim ***** válasza:
64%

Nem alkottak olyan sokan annyira negatív véleményt. Szerintem a józan, és objektív látásmódra törekvő többség a helyén kezelte általában.

Hogy most mégis úgy tűnik, mintha erősödött volna az ellenérzés, mindössze az egyensúly törvényén alapuló reakció. Elkezdődött egy mértéktelen felértékelés, természetes, hogy megjelent a felnagyított leértékelés is.


A "komcsi" hivatkozásokkal vitatkoznék. A szocializmusban a hivatalos vezetésnek volt egy álláspontja, amelyet azonban a társadalom nem tárgyalt ilyen mértékben - egyszerűen nem az volt a téma. Nem érdemes a tiltásokra hivatkozni, ennél sokkal keményebben tiltott témák is forogtak közszájon - ha fontosnak tartották azt.


A Horthy korszak felértékelését - rehabilitáció címén - Antall József és az MDF kezdte. A dolgok helyre tevésének azonban - mint annyi más témában is - nem a mára kialakult módszertan a jó megoldása. Viszont a megtétele múlhatatlanul szükséges, éppen a bármilyen irányú téveszmék terjedésének megakadályozása céljából.

2011. nov. 15. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!