Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az őseink miért pont egy...

Az őseink miért pont egy ilyen minden szempontból előnytelen és unalmas, ingerszegény helyen telepedtek meg mint a Kárpát-medence?

Figyelt kérdés
Bármelyik irányba megyünk ki az országból, mindenhol sokkal szebb és érdekesebb földrajzilag a környezet: magas hegyek, 200 méter mély alpesi tavak, a Kárpátok és a Tátra vonulatai a bővízű patakokkal. Mi meg itt a bili alján ülünk egy lassan teljesen elsivatagosodó puszta közepén, amit még “vizek országának csúfoltak” az 1 méter mély tavaival. Van egy két domb aztán annyi. Nem tudtunk volna pár száz km-t menni még valamelyik irányba? Ráadásul politikai szempontból is rossz helyen van, ütköző zóna.

szept. 2. 15:34
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
Pont hogy, itt van duna,tisza víz van csak nem épitenek víztározokat amiket már 1000 éve is épitetek.A földeket meg olyan emberkék kapnak akik nem is müvelik amit régen nem is engedtek.Mert jár utánuk eu pénz az mindegy hogy, ki ég a fű.Itt inkább az kérdés ha 1000 ével ezelött okosabak voltak az emberek hogy, lettek mára emnyire idióták.Hogy, még sivatagot is be válalják a helyet hogy, törvényt modositanak hogy, annak legyen földje aki termel is ott.
szept. 3. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:

"Az őseink miért pont egy ilyen minden szempontból előnytelen és unalmas, ingerszegény helyen telepedtek meg mint a Kárpát-medence?"



A kérdésben szereplő állítás minden szempontból nézve megbukik az igazság próbáján...Merem remélni,hogy ez a kérdés pusztán csak tudatlanságból és nem rosszindulatból született.

szept. 3. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 A kérdező kommentje:
22: az ország 70%-a sík, éppen sivataggá váló Alföld, ahol lóf…sz nincs, van még néhány dombunk, meg néhány szintén állandó vízhiánnyal küzdő sekély tavunk. Mi ebben olyan jó?
szept. 3. 11:00
 24/32 anonim ***** válasza:

23


Már említésre került...De akkor újra.Amikor ezredévnyi távlatba gondol vissza az ember,akkor öreg hiba a jelenlegi csonkolt országból kiindulni.

A "sivatagosodás",vízhiány fő oka pedig a folyok hajdani;főként idegen ráhatásra történt kiegyelése,szabályozása.A folyószabályozásokkal tönkretették az évszázadokon keresztül jól működő és a megfelelő vízellátottságot biztosító rendszert; az ártéri gazdálkodást.Azt meg nem olyan nehéz belátni,hogy miért jó az ha a folyók nincsenek mesterségesen kiegyenesítve.Hanem úgy kacskaringóznak,ahogyan azt a maguktól kialakított mederben tették.Ha cikázik a folyó vize,akkor lassabban folyik, nagyobb utat jár be.Így több víz párolog.Márpedig a párolgás a csapadék előfeltétele..

Eleink még tudták miként kell a természettel együttműködve élni.Annak,hogy mára már szétbarmoltuk ezt a sokáig jól működő rendszert;most látjuk és érezzük a következményeit.

szept. 3. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:

23. Az őseink nem láttak ezer évet előre!


A történelmi Magyarország vízrajza a folyamszabályozás és mocsárlecsapolások előtt így nézett ki, kérdező:


[link]

szept. 3. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 A kérdező kommentje:
25: Jó, ezzel nem vitatkozom. Csak azt mondom, hogy az idő nem őket igazolta, mára mindegyik környező ország földrajzi adottságai kedvezőbbek, szebbek.
szept. 3. 11:51
 27/32 A kérdező kommentje:
Jobban jártunk volna ha őseink inkább Erdélyt vagy a felvidéket népesítik be, nem a középen elterülő pusztát.
szept. 3. 11:54
 28/32 anonim ***** válasza:

26


Azt azért nem szabad elfelejteni,hogy jó néhány környező ország a tőlünk elorozott területekből gyarapodott.

--------------------------------------------------------------------------

Van még néhány apróság ami eszembe jut..

Például az,hogy a történelmi Magyarország területén volt Európa aranyának kb.80%-a.És még most is ott van.Ezt csak úgy mellékesen...

szept. 3. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:

27-es, az őseink Erdélyt is benépesítették. Ezért lehetséges, hogy Erdélyből írom ezeket a sorokat, itt élek.


Az már politika és (világ-)háborúk, nagyhatalmi érdekek és népességmozgások következménye, hogy ma Erdély etnikai összetétele megváltozott és Romániához tartozik.


A honfoglalás korában viszont az egyes népeknek meg volt a saját “profiljuk”, apáról fiúra szállt a tudás ehhez.


Az nem úgy ment, hogy egy legeltető és vadászó-gyűjtögető vándornép egyszer csak gondolt egyet és másnap kiment a piacra, megvett egy zsák vetőmagot és növénytermesztő lett. Vagy bányász, vagy hegylakó.


Valószínűleg sosem voltál huzamosabb ideig pl. falun, hogy megértsd, hogy a növénytermesztéshez, állattartáshoz is kell egy bizonyos SZAKÉRTELEM, felhalmozott TUDÁS. Mikor mit hova vess, mikor arass, hogyan tárolj, hogy növeld a hozamot, mit kezdj a kedvezőtlen időjárással, mit az állatok megbetegedéseivel, stb.


A mi őseink az állattenyésztéshez és a vadászathoz, gyűjtögetéshez értettek. Meg a halászat hoz. Az állatnak pedig LEGELŐ kell és víz.


Az az opció, hogy letelepedjenek egy hegyvonulaton, NEM LÉTEZETT, nem tudták, hogyan kell hegyvidéken élni.


De például bányászni sem tudtak egyáltalán, hiába ültek Európa aranyán.


Ahhoz, hogy az aranyhoz hozzájussanak, betelepítették a szepességi szászokat (cipszereket), akik már akkor generációk óta ezzel foglalkoztak. Anyai nagyanyám is közülük származik.


Ekkor lett német többségű minden bányavidék és majdnem minden település, ami “-bánya”. Besztercebánya, Selmecbánya, Körmöcbánya, később Nagybánya, Felsőbánya, stb.


Tehát a bányászathoz kellett egy külön NÉPCSOPORT.


A keleti határvédelemhez, hegyi életmódhoz kellettek a székelyek.


A növénytermesztésre való átállás is századokat vett igénybe.


Nem olyan egyszerű ez, ahogy te elképzeled: hogy ha úgy döntöttek volna, 2 nap alatt hegylakó vagy tengerész nemzet lettünk volna.


Nekik abban volt nagy TUDÁSUK és tapasztalatuk, hogyan kell a nagy síkságokon félnomád állattenyésztéssel megélni. Ők a hegyeken csak átkeltek (azt is csak olyan helyen, ahol ezt állatokkal együtt meg lehetett tenni), síkságokat kerestek.


A kérdésed ezért történelmietlen. Ha az őseink tovább jutottak volna Nyugatra, akkor is egy síkságon álltak volna meg, nem egy hegyvidéken. Max Hollandiában élnénk - de tuti nem Svájcban! 🤣

szept. 3. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:
#27 Pontosítok: a te őseid (meg az enyém egy része). Mert az én őseim egy része székely, az viszont tipikus harcos, hegylakó népcsoport. Ők meg a lapályon nem boldogulnának jól.
szept. 3. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!