Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Valójában a pénzügyi tudatlans...

Valójában a pénzügyi tudatlanság és a takarón túli nyújtózkodás (mert "JÁR") kettőse miatt van lakhatási válság?

Figyelt kérdés

Minden mindennel összefügg, minden mindenre hatással van. Akinek nem inge, ne vegye magára, de ha csak azok, akiknek van lehetőségük otthon lakni, ami nem leszakadt régióbéli falucska és a szülők sem alkesz molesztáló kannibálok (akiktől menekülni kell) és a "szomszéddal" (értsd: tehetősebb volt osztálytárs, random sugar daddy) sem akarunk versenyezni, hogy fiatalon nekünk külön ingatlan/élettér kell, mert a csajok előtt menő, meg egyszerre mindent sem akarunk (pl. korai családalapítás ÉS "double income no kids" jellegű, nyugati színvonalú életforma nyaralgatásokkal, fesztiválokkal, 2000 Ft-os romkocsmás sörözésekkel, stb. mindez esetleg még önmegvalósítással is, hogy mi karrier helyett kiteljesedhessünk bölcsészfilozófusként vagy művészlélekként, a társadalom meg pótolja ki a jövedelmünk és az A.I. prompt engineer jövedelmének különbözetét, mert az nekünk jár).


Akkor ugyebár jóval kevesebb ember akarna ingatlant kivenni (értsd: venni egy többediket annak, akinek már úgyis van pár) tehát kénytelen lenne lejjebb engedni a landlord az árat, vagy ha számolgat, hogy mennyi nyűggel jár, akkor eladni azt, de azt is egyre nyomottabb áron és ha elegendő mennyiségű ember gondolkodna hasonlóan, akkor nincs az az állami diktátor vagy Viktátor, aki ezt a szélmalom harcot meg bírná nyerni akármilyen állami osztogatással, ha NEM ÁLLNÁNK ÉRTE SORBA!


Pontosan úgy, hogy valahogy sem itt, sem más nyugati országban sem sikerült megfordítani a szaporodási trendet és az elöregedő társadalom problémáját megoldani.


A tömeg ugyanúgy az ingatlanpiacot is át tudná formálni.


De amíg az ország több, mint kétharmada (mert ellenzékiekből is van bőven) saját ingatlanban gondolkodik, illetve azon belül is feltett célja majd ingatlanbefektetésből, ingatlankiadásból élni vagy egészíteni ki jövedelmét/nyugdíját, már-már népi hagyomány a gyereknek ballagásra, diplomaosztóra saját ingatlan lakáskulcsát ajándékozni, ha kellően tehetős a család, MIN CSODÁLKOZUNK?


A piac csak alkalmazkodik hozzá. A kereslet teremti meg a kínálati oldalt. Akár a kétes minőségű és kivitelezésű újépítésűek "luxus" piacán, akár a használt lepukkant ezer éves, dohos, ólomcsöves túlárazott piacán.



júl. 18. 13:50
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
69%

#10 Igen persze, közben minden egyes statisztika kimutatta, hogy a negyven alatti generációk TÖBBET dolgoznak, mint a felettük lévők. Csak éppenséggel minden sokkal drágább lett, mint amennyivel a fizetések nőttek volna. És ez nem csak Mo-n van így, ez a neoliberális kapitalizmus eredménye.


Arról nem is beszélve, hogy a 2008-as válság óta mennyivel rosszabbak a hitelkonstrukciók. Ma már lassan 60% önerőt várnak el egy lakáshitelhez. Hogyan spórol össze az ember medián 250.000 nettóból legalább 10 milkát, de inkább 25-t? És mindezt csak azért, hogy felvehesse a hitelt. Gondolom a gyerekei majd kifizetik. Anyámnak simán több százalékot kamatozott a pénze a sima bankszámláján is, ma hol van ilyen? Sehol.


Minden egyre drágább és a jelentős piaci szereplők egyre inkább úgy alakítják a viszonyokat, hogy a lényegi kereskedelem a jelentős szereplők között zajlik le, az átlagember lassan már autót is csak bérelni tud.

júl. 18. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

#11 Megint leragadsz a magad kis szűk emlékezeténél.

A 2008 óta naaaagyon rossz hitelkonstrukciók mérföldekkel jobbak annál, mint amiket kínáltak amikor mi akartunk lakást venni.

Kiválasztottál egy nagyon jó helyzetet, ami nem volt korábban, a devizahitelezés csúcsát, majd próbálod összehasonlítani a legrosszabb következményével, mintha ezen kívül semmi más nem változott volna.

Te tényleg el is hiszed, hogy régebben a minimálbéreseknek könnyebb volt az élete? Amikor a minimálbér még meg se közelítette a létminimum értékét nem hogy nettóban, de bruttóban sem?

Amúgy az autóról: amikor én az első lakásomat kinéztem - 36nm-es panelt, akkor annak ára közel volt egy autó árához, alig másfélszer került többe. És nem, nem a lakás volt olyan olcsó, az autók ára IS annyira magas volt.

júl. 18. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

"2008 óta naaaagyon rossz hitelkonstrukciók mérföldekkel jobbak annál, mint amiket kínáltak amikor mi akartunk lakást venni."


Ez egész egyszerűen nem igaz. Ezt anyám is tanusítani tudja. Valszeg mert neki van hiteles önértékelése és tájékozottsága és nem vakon szapulja a fiatalokat a buborékjából.

júl. 18. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

"Te tényleg el is hiszed, hogy régebben a minimálbéreseknek könnyebb volt az élete?"


Ne zavarjon hogy a szám amit leírtam ma Magyarországon nem minimalbér, hanem mediánbér, vagyis a legtöbb dolgozó ember e körül keres. Kicsit se szánalmas a szándékos félreértelmezésed. Vagy a medián fogalmával van a gond? :)

júl. 18. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Szerencsére ma egy új autó csak 10 és 20 millió között mozog.


[link]


Tehát az autók ára kb. Duplájára növekedett, a lakásoké meg négyszereződött a bérekhez képest.

Mennyivel jobb is az élet. 🥰

júl. 18. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

#5: Ezt azért tudják megtenni, mert havi rendszerességgel fial az ingatlanjuk.


Ha nem lenne bérlő, aki a hirdetett összegért akár hónapok alatt is kivenné, akkor osztanának, szoroznának és sokan eladnák, főleg akik befektetésnek (is) vásárolták. Utána jönnének a "majd jó lesz még valamire az anyóstól örökölt garzon" jellegű emberek.


Ha trendszerűen oldalazna és lassan csökkenésnek indulna, akkor jönnének rá a pánik-eladók, ami tovább nyomná lefelé az árakat, míg végül egyre többen szállnának ki belőle és még akik benne ülnek kényelemből is elkezdenének racionalizálni.


#7: Az a túl nagy igény, mikor egy Föld nevű bolygón egy közép(kelet)európai viharvert csonka ország X családba/megyébe/városba született egyéneként te úgy gondolod, hogy neked ALANYI JOGON több jár.


Nincs ebben semmi jobber, egyszerűen van az úgy az életben, mikor a saját jól felfogott érdeked (és mentális egészséged), hogy te magad is elkanyarodj, amikor az út is elkanyarodik.


Más hasonlattal: a pohár valameddig tele van. Kihozod belőle a maximumot, vagy azon sopánkodsz/moralizálsz, hogy másnak több jutott, illetve megérdemelte-e (értem ez alatt: ez mennyire lesz hatással arra, hogy a te poharad helyet cseréljen az övével vagy az övéből csorogjon át a tiédbe)?


Nem egymás ellen vagyunk, mert nem vagyok oligarcha és gondolom te sem. De mindketten a saját magunk ellenségei lennénk, ha felszívnánk magunkat, hogy "No ez mostan aztán kéremszépen jár nekem, egyszeri melósnak!" aztán a gazdag ugyanúgy gazdagodik, de még a középosztály azon tagjai is, akik úgy vesznek fel csokos hitelt, hogy kiadják neked azt a kecót, amibe eddig laktak, te pedig havonta csengeted érte a 150-200 ezreket. És minél többen állnak sorba érte, annál többet tudnak emelni és pofátlanul a képedbe röhögni, hogy ha nem tetszik, akkor vannak mások is, akik örömmel kiveszik.


#10: "Sokkal nehezebb volt nekünk lakáshoz jutni, mint most lenen egy fiatalnak"


Hogy árnyaljam a képet, nem volt nehezebb, csak mai fejjel nézve, visszatekintve utólag okos az ember, mint a tőzsdén is, hogy mikor kellett volna venni meg eladni. Itt is utólag már látod, hol mely térségek fejlődtek, ahol fillérekért lehetett ingatlanhoz jutni, mennyire pofátlanul könnyedén tudtál pénzt csinálni a rendszerváltás után, mennyi mai szemmel nézve orbitális és triviális kiskapun annyit tudtál keresni legálisan, amennyit nem szégyellték, amíg be nem zárták... Csak azt felejtik el, hogy ezeket már a többség mind UTÓLAG látja. A végeredményt.


Ennyi erővel visszamehetünk oda is, hogy ha nagyapád emigrált volna Kanadába ma nem itt tartalál és az anyanyelved is más lenne.


Illetve a mai fiataloknak valóban nagy az igénye, csak a boomerek idejében a szocialista reklámok, filmek és tévéműsorok nem azt ontották magukból, hogy mindeki olyan rohadt jól él, kivéve te, mindenkinek olyan könnyű az élet, a filmekben sem dolgoznak, csak izgalom és történés meg életérzés van és bármerre mész bármelyik napszakban, jobbnál jobb parkoló autókat, vonzó, boldog, jól öltözött párokat, jó kajákat éttermekben zabáló meg drága kávékat kortyolgató embereket látsz laptoppal, drága telefonnal, öltönyben, aktatáskával, mintha stylist állította volna össze szetben.


Ja és közösségi médiában sem koncentráltan kapod, hogy a 300+ ismerősöddel milyen pozitív dolgok történtek, míg a negatívról semmi szó nem történik. Ritkán van fekete háttér meg gyászjelentés, de néha elgondolkodsz (főleg akiket régóta ismersz), hogy valójában tényleg gyászol-e vagy csak megfelel a társadalmi elvárásoknak és otthon pezsgőt bontva örvendezik, hogy végre örökölt, ettől pedig egyre cinikusabb leszel.

júl. 18. 23:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!