Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Van arra bármiféle objektív...

Tekergő68 kérdése:

Van arra bármiféle objektív statisztika, ami alátámasztja, hogy az elmúlt 13 évben a magyarok életszínvonala jelentős mértékben romlott?

Figyelt kérdés
Az oldalon a túlnyomó többség ezen a véleményen van. Na de így is van?

2023. aug. 19. 20:05
1 2 3 4
 11/37 A kérdező kommentje:

"2020-es cikk, az emberek harmadának kevesebb, mint 100 ezer forintja volt félretéve

2023-as cikk, az emberek felének 50 ezer forintja sincs"

Ebből még nem következik, hogy 2010-hez képest életszínvonal esés következett be, legfeljebb az, hogy 2020-hoz képest, de még az sem feltétlenül.


"Meg lehet nézni pl., hogy az autók átlagéletkora hogy alakul. Az MSZP alatt még csökkenni is képes volt, míg a fidesz alatt évről évre nő"

Az autók életkorából sem következik az életszínvonal, de ilyen alapon meg lehet nézni a forgalomban lévő autók számát is. 2010-ben nem volt 3 millió, 2022-ben már majdnem 4,1 millió. Ha a lakosság ennyivel több autót képest fenntartani valószínűleg nem élnek rosszabbul.

[link]

2023. aug. 20. 00:12
 12/37 anonim ***** válasza:

#11

"Ebből még nem következik, hogy 2010-hez képest életszínvonal esés következett be, legfeljebb az, hogy 2020-hoz képest"

Ez egyébként érvelési hiba.

A váltás nem csettintésre következett be. Nézzük a médiát, az sokkal látványosabb. A fidesz média jelenlegi állapota nem csettintésre alakult át 2010-ben és érte akkor egyik napról a másikra a jelenlegi formáját, hanem évek során jutottunk erre a szintre.


2010-ben egy válságból jöttünk ki és a fidesz nem írta át egyik napról a másikra az összes törvényt, ezért az emberek megint tudtak valamennyit gyűjteni, viszont ahogy egyre jobban megváltoztatta a fidesz a gazdaságot úgy vált ez egyre nehezebbé és úgy kezdtek el pénzt bukni az emberek a kormány miatt.

Szóval a tendencia miatt, bizony de, kijelenthető.


"de még az sem feltétlenül."

Amúgy de, ez pont feltétlenül kijelenthető.

Akkor vagy biztonságos anyagi helyzetben konjunktúra alatt, ha likviden van 6 havi kiadásra elegendő pénz.

(Válság alatt ez 12 hónapnyira kell növelni.)


"Az autók életkorából sem következik az életszínvonal"

De.

Amikor csökken egy társadalomban az életszínvonal, akkor először az extra, luxus dolgokat engedik el, pl. nem új kocsit vesznek, hanem hasnzáltat, nem 2 hétre mennek nyaralni, hanem egyre és így tovább.

Azért engedik el ezeket, mert a létszükségletüket kell fedezni, számlák, élelmiszer stb.


A fentebbi statisztika jól mutatja, hogy az embereknek egyre öregebb és öregebb kocsikat kell venniük, mivel nincs pénzük újabbakra, vagy olyan öregre, amit korábban vettek. Ez jól mutatja, hogy erre a "luxusra" egyre kevesebb pénzük van, ahogy haladunk.


"de ilyen alapon meg lehet nézni a forgalomban lévő autók számát is. 2010-ben nem volt 3 millió, 2022-ben már majdnem 4,1 millió"

Ez tévedés, mivel a fenntartás nem igazán kerül semmibe. Forgalmi vizsgát kell tenni és kész.

Ez annyit jelent a statisztika szempontjából, hogy amikor a 20 éves kocsi helyett vesznek egy 15 éves kocsit, akkor a 20 éveset se dobják ki, hanem megtartják, mint tartalék.


"Ha a lakosság ennyivel több autót képest fenntartani valószínűleg nem élnek rosszabbul."

Csak ez nem igazán jár anyagi teherrel, ezért nem jó érv, míg kocsit venni kifejezetten nagy anyagi tehernek számít.

Tehát hogy értsd mi itt a probléma, olyan mintha azt mondtad volna, hogy mivel a lakosságnak nem egy hanem két pár cipője van, ezért jobban élnek. Nem egy egyszeri pár ezer forintos cipő kiadás fog különbséget tenni, ahogy nem egy autóforgalomba tartása fog különbséget tenni.


Ha az emberek életszínvonala nem romlana, akkor amikor "új" autót vesznek (úgy értem, hogy nekik új, mert cserélik a régit), akkor ugyanannyi időset vennének, mint ahány évesen a korábbi kocsijukat vették. Tehát ha 5 évesen vették és mondjuk most 15 éves, akkor megint egy 5 éves kocsit vennének.

Viszont ha ez lenne a helyzet, akkor a személygépkocsik életkora stagnálna.


Ahogy látjuk azonban, itt növekszik, ez azt jelenti, hogy nem tudják megvenni az 5 éves kocsit, hanem idősebbet kell. Ez elég egyértelműen életszínvonal romlás.

2023. aug. 20. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 anonim ***** válasza:
Meg kell nézni az euróban számolt átlagos nettó munkabért: 2010-ben az ötödik legrosszabb az Unióban, ma a második legrosszabb. Ezen nincs mit szépíteni.
2023. aug. 20. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 anonim ***** válasza:
Abból azért némileg következtethető a visszaesés, hogy az élelmiszerek ára 85%al nőtt, a fizetések meg alig 10%ot nőttek.
2023. aug. 20. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 A kérdező kommentje:

#12

„Ez egyébként érvelési hiba.”

Miért lenne ez érvelési hiba? Abból, hogy hozol két cikket, amelyek szerint 2023-ban az embereknek kevesebb megtakarítása van, mint 2020-ban miért következik, hogy még attól is kevesebb megtakarításuk van, mint 2010-ben?

Az utóbbi 3 évvel nem lehet jellemezni az elmúlt 13-at. Ezt a 2020-as cikked is alátámasztja, hisz írja, hogy „2017 óta jelentősen nőtt a megtakarítással rendelkezők aránya”. Az elmúlt 3 év inflációs értékeivel lehet jellemezni az azt megelőző 10 év inflációs értékeit?


„A váltás nem csettintésre következett be. Nézzük a médiát, az sokkal látványosabb…”

„2010-ben egy válságból jöttünk ki és a fidesz nem írta át egyik napról a másikra az összes törvényt…”

Na ez az érvelési hiba. Miért következne abból, hogy a Fidesz 13 év alatt fokozatosan uralta le a médiát, hogy ugyanígy fokozatosan épül le az emberek megtakarítása!? Mintha a kettőnek bármi köze lenne egymáshoz.


„Szóval a tendencia miatt, bizony de, kijelenthető.”

Nem jelenthető ki.

2018-as cikk: „Összességében a magyar háztartások megtakarításai 2010 óta jelentősen emelkedtek”

[link]

2010-es cikk: „A lakosság 76 százalékának nincsenek megtakarításai”

[link]

2023 tavasza: „A LAKOSSÁG MINDÖSSZE 40 SZÁZALÉKA RENDELKEZIK LEGALÁBB 500 EZER FORINTOS PÉNZÜGYI MEGTAKARÍTÁSSAL VAGY BEFEKTETÉSSEL.”

[link]


„Amúgy de, ez pont feltétlenül kijelenthető. Akkor vagy biztonságos anyagi helyzetben konjunktúra alatt, ha likviden van 6 havi kiadásra elegendő pénz. (Válság alatt ez 12 hónapnyira kell növelni.)”

2022-ben a lakosság 28%-ának volt 6-12 hónapra elegendő tartaléka.

[link]

2010-ben a lakosság 76%-ának meg kb semennyi…


„Amikor csökken egy társadalomban az életszínvonal, akkor először az extra, luxus dolgokat engedik el, pl. nem új kocsit vesznek, hanem használtat, nem 2 hétre mennek nyaralni, hanem egyre és így tovább.”

Én nem úgy látom, mintha a nyaralásra kevésbé áldoznának:

Idén a magyarok 41%-a nem megy el nyaralni.

[link]

2010-ben meg a lakosság 65%-a nem ment el.

[link]


„Azért engedik el ezeket, mert a létszükségletüket kell fedezni, számlák, élelmiszer stb.’

2010 és 2020 között az autók átlagéletkora 11,3 évről 14,7 évre nőtt, ugyanakkor mégis jelentősen nőtt az egy főre eső élelmiszerfogyasztás, tehát az autók öregedésének oka nem az, hogy autóvásárlás helyett élelmiszerre kell költeni, mert akkor minimum stagnálna az élelmiszerfogyasztás.

Ennyivel nőtt az ez főre eső élelmiszerfogyasztás 2010 és 2020 között:

- Cereáliák: +14%

- Húsfélék: +29%

- Zsírfélék: +21%

- Gyümölcs: +23%

- Zöldség: +13%

[link]

Nem nagyon kellett élelmiszerfogasztás terén nélkülözni a 2010-es években.


„A fentebbi statisztika jól mutatja, hogy az embereknek egyre öregebb és öregebb kocsikat kell venniük, mivel nincs pénzük újabbakra, vagy olyan öregre, amit korábban vettek. Ez jól mutatja, hogy erre a luxusra egyre kevesebb pénzük van, ahogy haladunk.”

Ha ebből indulsz ki, akkor szerte Európában életszínvonal-romlás van, hisz a trend azt mutatja, hogy az autók átlagéletkora növekszik.

Magyarországon 2008 és 2020 között az autók átlagéletkora 41%-ot romlott (10,4 -> 14,7)

Az Uniós átlag meg 44%-ot (8,2 -> 11,8)

[link]

[link]

Ha a te gondolatmenetedet vesszük alapul még bezzeg-Romániában is (12,5 -> 16,9) életszínvonal-romlás van.


„Ez tévedés, mivel a fenntartás nem igazán kerül semmibe. Forgalmi vizsgát kell tenni és kész.”

Forgalmi vizsgát jogosítványszerzéskor kell tenni. Műszaki vizsgára gondoltál, de ezenfelül súlyadó, kötelező biztosítás is kell.


„Ez annyit jelent a statisztika szempontjából, hogy amikor a 20 éves kocsi helyett vesznek egy 15 éves kocsit, akkor a 20 éveset se dobják ki, hanem megtartják, mint tartalék.”

Csakhogy nem úgy nőtt 3 millióról 4,1 millióra a gépjárművek száma, hogy a régit nem adták el, csak félredobták a sufniba.

2010-ben a háztartások 45%-a rendelkezett legalább egy autóval, 2022-re 60%-ra nőtt ez az arány.

[link]

[link]

13 év távlatában sokkal több család engedhetett meg magának egy autóvásárlást, annak fenntartását, és kényelmének kiélvezését. Ez életszínvona-növekedés szempontjából nem elhanyagolható dolog.


„Csak ez nem igazán jár anyagi teherrel, ezért nem jó érv, míg kocsit venni kifejezetten nagy anyagi tehernek számít.”

2010-ben az első alkalommal forgalomba helyezett új gépjárművek száma: 46 074.

2010-ben az első alkalommal forgalomba helyezett használt gépjárművek száma: 15 250.

2019-ben az első alkalommal forgalomba helyezett új gépjárművek száma: 162 944.

2019-ben az első alkalommal forgalomba helyezett használt gépjárművek száma: 151 554.

Én úgy látom, hogy azt a nagy anyagi terhet 2019-ben sokkal inkább megengedhették maguknak az emberek, mint 2010-ben, majdnem 3,5x annyian, ha az új autókból indulunk ki.


„Ha az emberek életszínvonala nem romlana, akkor amikor "új" autót vesznek (úgy értem, hogy nekik új, mert cserélik a régit), akkor ugyanannyi időset vennének, mint ahány évesen a korábbi kocsijukat vették. Ahogy látjuk azonban, itt növekszik…”

Nem csak itt, hanem szerte Európában.


„…ez azt jelenti, hogy nem tudják megvenni az 5 éves kocsit, hanem idősebbet kell. Ez elég egyértelműen életszínvonal romlás.”

Akkor kész vagy elismerni, hogy egész Európában egyértelműen romlik az életszínvonal?

2023. aug. 20. 15:45
 16/37 A kérdező kommentje:

#13

„Meg kell nézni az euróban számolt átlagos nettó munkabért: 2010-ben az ötödik legrosszabb az Unióban, ma a második legrosszabb. Ezen nincs mit szépíteni.”

Ebből nem következik, hogy romlott az életszínvonal.

Ha tavaly első lettől egy futóversenyen, és 13,8 mp alatt futottad le a 100 métert, a második helyezett Jancsika 14,2 mp, a harmadik Pistike 14,4 mp alatt, idén meg 13,5 mp-es eredményed csak a 3-ik helyre elég, mert Jancsika 13,2 mp, Pistike meg 13,4 mp alatt futotta, akkor ez azt jelenti, hogy lassabb vagy, mint egy éve?


#14

„Abból azért némileg következtethető a visszaesés, hogy az élelmiszerek ára 85%al nőtt, a fizetések meg alig 10%ot nőttek.”

Mármint melyik időtartományban nőttek 85%-ot az élelmiszerárak, és 10%-ot a fizetések?

2023. aug. 20. 15:46
 17/37 DK-s ***** válasza:
30%

Aki bármiféle hivatalos statisztikai adatot vesz alapul, annak az fog kijönni, hogy emelkedett a színvonal. Hiszen kis hazánkban a nettó átlagkereset 391 700 forint, igaz?


A büdös lófaxt.


A hétköznapi átlagos emberek, tehát DOLGOZÓK átlagkeresete szerintem a 200.000-et talán eléri.

2023. aug. 20. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 anonim ***** válasza:
22%
Statisztikával bármi és bárminek az ellenkezője is igazolható. A személyes tapasztalatodra hagyatkozz! Hogy élsz, mire futja, mire nem, amid van, az milyen áron van stb.
2023. aug. 20. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 A kérdező kommentje:

#17

„Aki bármiféle hivatalos statisztikai adatot vesz alapul, annak az fog kijönni, hogy emelkedett a színvonal. Hiszen kis hazánkban a nettó átlagkereset 391 700 forint, igaz?

A büdös lófaxt. A hétköznapi átlagos emberek, tehát DOLGOZÓK átlagkeresete szerintem a 200.000-et talán eléri.”

Ja, hát akkor szerintem is a büdös lófaxt, hogy 2010-ben a nettó átlagkereset 133 ezer forint volt, szerintem a nettó 68 ezret talán elérte.

És akkor ugyanakkora az arány, a szerinted mai nettó átlagkereset és a szerintem 2010-es nettó átlagkereset között, mint a statisztika szerintem és ugyanott vagyunk.


#18

„Statisztikával bármi és bárminek az ellenkezője is igazolható. A személyes tapasztalatodra hagyatkozz! Hogy élsz, mire futja, mire nem, amid van, az milyen áron van stb.”

Akkor én, és környezetem határozottan jobban él, de még mindig nem láttam azt a statisztikát amely szerint romlott az életszínvonal az elmúlt 13 évben.

2023. aug. 20. 21:45
 20/37 anonim ***** válasza:

Jó, akkor még egyszer a lényeg: szatisztikával bármi és bárminek az ellenkezője is igazolható.

De ha így jobban érted: magyarul szart se ér.

Örülök, hogy jobban élsz. Én nagyságrendekkel rosszabbul.

2023. aug. 20. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!