Pártállástól függetlenül: a magyarok reálbére a válság ellenére még mindig növekszik, ezért növekednek az albérletárak?
Távol álljon tőlem, hogy istenítsem a Fideszt. De van egy alapvető gazdasági ellentmondás abban, hogy a reálbérek csökkennének. Ez pedig nem más mint az albérleti díjak emelkedése.
Mert az hogy, az élelmiszerárak, rezsiárak, üzemanyagárak, szolgáltatásárak (hiszen magasabb rezsit kell fizetniük) növekednek, azt meg lehet magyarázni a mostani háborús/szankciós/energetikai válsággal. Ez stimmt. De azt viszont már nem lehet ezzel kimagyarázni, hogy nem csak a lakhatások rezsi költsége is növekszik, de még a bérleti díjra is ráemeltek. Na ez már gazdasági ellentmondás. Ugyanis az ingatlan bérleti díjaknak csökkenő reálbérek mellett csökkennie kell. Növekvő fizetőképes kereslet (reálbérek) mellett viszont növekszenek. Tehát ebből az következik, hogy a reálbérek növekszenek, ez sajnos gazdaságtan, nem politika. Főleg úgy, hogy a turisták száma közel sem éri el azt a szintet mint amit elért a covid előtti években, tehát ez sem lehet az ok. És ha ez nem lenne elég, az elvándorlás is megfordult, azaz több ember hagyja el az országot, mint ahány bevándorló/visszaköltöző jön.
Hogyan lehetne felmondani ezt az alapvető gazdasági ellentmondást? Mert ha ezt nem tudjuk feloldani, akkor kénytelenek leszünk hazugsággal vádolni a baloldalt a reálbércsökkenés propagálását illetően.
30-as
Nem, nem vagyok Fidesz szavazó. Jelenleg pártatlan vagyok, ha holnap lennének a választások el se mennék.
Csak nem szeretem az ellentmondásokat és azt ha hülyének néznek se a Fidesz se az ellenzéki oldalról.
Márpedig a lakás bérleti díjak növekedése egyértelműen a fizetőképes kereslet növekedését jelzik, tehát a reálbérek emelkedését. Ez felsőfokú gazdasági tanulmányaim alapján tudom. Tehát akkor valami nem stimmel a reálbércsökkenéssel. És ezt az ellentmondást eddig senkinek sem sikerült érdemben feloldania.
Jó példa, hogy mennyire növekszik...
31: tehát te állításod szerint tanultál valamit, de ezek szerint nem igazán ment át, hiszen feljebb kiderült, hogy pl. a rugalmatlan keresletről sincs fogalmad
Mindenki hülye, még a fideszes KSH is, aminek pedig éppen a sikerpropaganda lenne az érdeke, amit a fidesz általában nyom, de még ők is reálbércsökkenést tudtak csak kihozni.
Az MNB kiadványai is reálbércsökkenésről írnak, de a teljes szaksajtó hülye, és neked van igazad, bárki bármit is mond, úgyis mindent lesöpörsz, ugyebár.
33-as
Akkor itt a lehetőség, magyarázd el légyszi hogyan lehetnek egyszerre fizetőképesebbek az emberek ÉS reálbércsökkenés is.
Tényleg érdekel a válaszod. De az legyen normális, ellentmondásmentes magyarázat.
"Márpedig a lakás bérleti díjak növekedése egyértelműen a fizetőképes kereslet növekedését jelzik, tehát a reálbérek emelkedését."
Nem, ez egyáltalán nem ilyen egyértelmű, és ezt már le is írtam egyszer. Nem tudom, hogy nem érted, vagy nem olvasod el.
Ha megemeled a jegybanki alapkamatot, a többszörösére, akkor rohadtul megdrágulnak a házak, ami elvileg keresletcsökkenéssel kell, hogy járjon, hiszen enny pénze rohadt kevés embernek van. Ráadásul sokan nem bírják fizetni a megdrágult hiteleket, ezért el kell adják a már meglévő ingatlant, ami meg kínálatbővülést okoz. Kb ez történt 2009-2013 közütt.
Most ahhoz képest az van másképpen, hogy a kormány ársapkát vezetett be a már meglévő hitelekre. Akinek van ingatlanja, az tudja fizetni, akinek nincs, az viszont nem tud venni. A piac áll. Ez a bérbeadóknak annyiból nem rossz, hogy aki most mozdul, inkább albérletbe megy, azaz az albérletekre nő a kereslet. Szóval lehet árat emelni, pedig a reálbér nem nőtt.
Viszont a kamatstopok annyit elérnek, hogy senkinek nem sürgős eladni, becsődölni, mindenki kivár, hogy mi lesz. Bármi történjen majd, abból most sok minden még nem látszik. Ha kivezetnék a kamatsopot, akkor hamar megváltozhatna ez a helyzet.
Baromira nem bizonyítja a reaálbérek emelkedését a lakbér emelkedése.
35-ös
Ez sajnos nem kielégítő magyarázat, mivel ahogy írtam az ingatlanpiacon bővül a kínálat, a kereslet pedig szűkül, mivel a lakosságszám csökken.
Meg ennyi erővel Svájcban ahol 6000 frank már lassan a minimálbér is, ott is akkor mondhatnák azt, hogy 5000 frank a bérleti díj, mert lakni kell valahol és nem rugalmas a kereslet a bérleménnyel. Mégsem 5000 frank a bérleti díj hanem annak az ötöde.
Szóval még mindig ott tartunk, hogy csak a reálbér növekedéssel magyarázhatjuk ezt... Bocs, nem akarok kukacoskodónak tűnni, de nem oldottad fel az ellentmondást a válaszoddal.
36-os
Na ez már egy racionális magyarázat. Szóval a kamatstop. Most már értem.
Köszi a választ!
#39 A kamatstop egy eszköz amit lehet jól használni és lehet ostobán.
Ha valaki ezt az időt arra használta, hogy a megtakarított pénzből valami más módon növelje a jövedelmét, keres közben a maga számára megfelelőbb megoldást, akkor jól használta, ha közben nem tett semmit csak csontra elköltötte a pénzét és örült, hogy van miből nyaralni mennie, majd lesz valahogy alapon - az tényleg rosszul használta.
Az államnak nem az a dolga, hogy helyetted megtalálja a neked jó megoldást, hanem hogy lehetőséget adjon arra hogy legyen miből választanod és a jó megoldással élned ami neked a legmegfelelőbb.
A kamatstop megakadályozta, hogy hitelesek tömegei kerüljenek ismét olyan helyzetbe, mint a devizaválság idején. Ahogy akkor is volt aki nem volt képes/hajlandó a sokféle felkínált segítséggel önmagát megmenteni, nyilván most is lesznek ilyenek. A kamatstop nem is nekik számít, hanem azon sokaknak akik viszont tudták jól használni ezt az eszközt és számítottak, készültek arra ami természetes, hogy ez sem fog örökké tartani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!