Pártállástól függetlenül: a magyarok reálbére a válság ellenére még mindig növekszik, ezért növekednek az albérletárak?
Távol álljon tőlem, hogy istenítsem a Fideszt. De van egy alapvető gazdasági ellentmondás abban, hogy a reálbérek csökkennének. Ez pedig nem más mint az albérleti díjak emelkedése.
Mert az hogy, az élelmiszerárak, rezsiárak, üzemanyagárak, szolgáltatásárak (hiszen magasabb rezsit kell fizetniük) növekednek, azt meg lehet magyarázni a mostani háborús/szankciós/energetikai válsággal. Ez stimmt. De azt viszont már nem lehet ezzel kimagyarázni, hogy nem csak a lakhatások rezsi költsége is növekszik, de még a bérleti díjra is ráemeltek. Na ez már gazdasági ellentmondás. Ugyanis az ingatlan bérleti díjaknak csökkenő reálbérek mellett csökkennie kell. Növekvő fizetőképes kereslet (reálbérek) mellett viszont növekszenek. Tehát ebből az következik, hogy a reálbérek növekszenek, ez sajnos gazdaságtan, nem politika. Főleg úgy, hogy a turisták száma közel sem éri el azt a szintet mint amit elért a covid előtti években, tehát ez sem lehet az ok. És ha ez nem lenne elég, az elvándorlás is megfordult, azaz több ember hagyja el az országot, mint ahány bevándorló/visszaköltöző jön.
Hogyan lehetne felmondani ezt az alapvető gazdasági ellentmondást? Mert ha ezt nem tudjuk feloldani, akkor kénytelenek leszünk hazugsággal vádolni a baloldalt a reálbércsökkenés propagálását illetően.
"Hogyan lehetne FELOLDANI ezt az alapvető gazdasági ellentmondást?"
Sry, typo
Te tényleg ennyire retardált vagy? :D
Épp ezt jelenti a reálbérek csökkenése: hogy az árak jobban emelkednek, mint a bérek.
A bérbeadók is pont azért emelnek, mert nem akarják, hogy az ő reál-bevételük is csökkenjen.
Szerintem a kereslet - kínálat elve itt is igaz.
Ha van fizetőképes kereslet, lehet emelni.
Mondok egy példát, lehet kérni egy lakásért 400 ezer/ hó forintot.
Alighanem ott állna üresen.
De hülye lenne 50 ezerért kiadni a tulaj, ha 120 ezret is megadnak.
Közgazdasági szempontból pedig az a véleményem, hogy ez a válság nem ütött nagyot.
Megmondom miért....2008 ban egy kizsigerelt, anyagilag romokban lévő társadalmat ért a válság, köszönhetően Gyurcsánynak.
Most az utóbbi években sokkal jobb anyagi kondíciókkal bírt a társadalom jelentős része, elsősorban a középosztály!
Volt/ van tartalék, a 30- 40 százalékos áremelkedést is kibirtuk, és a kereskedelmi szektor sem halt bele...
2-es
De ez gazdaságilag nem így megy. A bérbeadók nem tudnak emelni, hogyha nincs fizetőképes kereslet. Az árakat a kereslet mennyisége és fizetőképessége és a kínálat határozza meg. A kereslet mind mennyisége mind fizetőképessége elvileg csökken (az előbbi a turizmus visszaesése miatt, a másik az állítólagos reálbér csökkenés miatt), miközben a kínálat az elmúlt 10 évben sokat bővült: rengeteg új építésű lakóingatlan került a piacra.
3-as
Valószínűleg igazad van. De ez azt jelenti, hogy a reálbérek végső soron még válság ellenére is növekszenek
5# talán igen, nyilván visszaesés van, de sok olyan munkahelyet tudnék mondani, ahol kb kompenzálni tudták az inflációt.
Ráadásul, egy szerelő, burkoló, fodrász autószerelő, stb kapásból szintén árat emelt, mert az életszínvonalát tartani akarja...ez is okozta az ún inflációs spirált.
De az biztos, hogy a korábbi nem kis reálbér emelkedés volt a " vedőernyő", ami 2008-2009 ben hiányzott .
3# as
Index - Chart - A magyarok fele egyáltalán nem tud megtakarítani
"A bérbeadók nem tudnak emelni, hogyha nincs fizetőképes kereslet"
Lakni kell, ezért a bérbeadók emelnek, mert megtehetik, a bérlők kifizetik a megemelt díjat, mert nem az van, hogy válogathatnak az olcsóbb bérlemények közül, és így minden másra kevesebb jut, mert több pénzük megy el lakhatásra. Így esik az életszínvonal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!