Pártállástól függetlenül: a magyarok reálbére a válság ellenére még mindig növekszik, ezért növekednek az albérletárak?
Távol álljon tőlem, hogy istenítsem a Fideszt. De van egy alapvető gazdasági ellentmondás abban, hogy a reálbérek csökkennének. Ez pedig nem más mint az albérleti díjak emelkedése.
Mert az hogy, az élelmiszerárak, rezsiárak, üzemanyagárak, szolgáltatásárak (hiszen magasabb rezsit kell fizetniük) növekednek, azt meg lehet magyarázni a mostani háborús/szankciós/energetikai válsággal. Ez stimmt. De azt viszont már nem lehet ezzel kimagyarázni, hogy nem csak a lakhatások rezsi költsége is növekszik, de még a bérleti díjra is ráemeltek. Na ez már gazdasági ellentmondás. Ugyanis az ingatlan bérleti díjaknak csökkenő reálbérek mellett csökkennie kell. Növekvő fizetőképes kereslet (reálbérek) mellett viszont növekszenek. Tehát ebből az következik, hogy a reálbérek növekszenek, ez sajnos gazdaságtan, nem politika. Főleg úgy, hogy a turisták száma közel sem éri el azt a szintet mint amit elért a covid előtti években, tehát ez sem lehet az ok. És ha ez nem lenne elég, az elvándorlás is megfordult, azaz több ember hagyja el az országot, mint ahány bevándorló/visszaköltöző jön.
Hogyan lehetne felmondani ezt az alapvető gazdasági ellentmondást? Mert ha ezt nem tudjuk feloldani, akkor kénytelenek leszünk hazugsággal vádolni a baloldalt a reálbércsökkenés propagálását illetően.
8# az rezsi pont nem jó példa erre,ha nem lenne rezsicsökkentés akkor a 40-50 ezer/ hó rezsi lenne 120-140 ezer, na az lett volna igazán nagy ütés a társadalom jó részének, de olvass utána, pl
Sok itt a gazdasági analfabéta. Én egyetemen tanultam ezt közgazdaságtanból, bár nem vagyok közgazdász de ez annyira alap, hogy más szakokon is tanítják. Ez pedig a következő törvény, amit már írtam:
ingatlan bérleti díjaknak csökkenő reálbérek mellett csökkennie kell. Növekvő fizetőképes kereslet (reálbérek) mellett viszont növekszenek.
"De ez gazdaságilag nem így megy. A bérbeadók nem tudnak emelni, hogyha nincs fizetőképes kereslet."
Épp csak ott a probléma a kis elméletedben, hogy a lakhatás az nem egy olyan opcionális "áru", mint az új ájfon, vagy a mozijegy, vagy nyaralás, áá, ez most túl drága, inkább nem veszem meg, maradok a régi ájfonnál, áá, túl drága a mozi, nem megyek el inkább, áá, most túl drága a nyaralás, inkább nem nyaralok.
A lakhatásnál nincs ilyen, bmeg, hogy á, túl drága az albérlet, inkább leköltözök a Blaha aluljáróra.
Lakni muszáj, ezért a bérbeadók megtehetik, hogy emelik az árakat, legfeljebb a bérlő majd kevesebbet költ minden másra - pontosan tudják, hogy ezt az árat is ki fogják fizetni a bérlők, akár még azon az áron is, hogy kevesebbet esznek, mert a másik választás a csövesség.
Óh, egyszerű ez: a kormány végez némi szemfényvesztést a kereslet-kínálat viszonyában. Pl az egyiket kamatstopnak hívják. Mivel a kormány befagyasztotta a hitelkamatokat, így a már meglévő lakáshitelek ára nem emelkedik.
Ha a kormány nem tette volna meg a lépést, valószínűleg sokan kerülnének bajba, és kezdhetnék eladni a lakásukat, amit a drága hitel miatt már nem venne meg annyiért senki, és a kínálat meghaladná a keresletet. Ez szimpatikus intézkedés, viszont emiatt pöröghet az infláció tovább.
Most az van, hogy akinek van lakása, az oké, mert neki nem drágult a törlesztő, újat viszont netzes venni, mert k.rva drága a hitel. Ez annak jó, akinek már van kiadásra szánt lakása, hiszen lehet, inkább bérleménybe megy, aki nem tud venni. Emelhet is rajta, modnván infláció van.
Kérdező, túl nagy az arcod!
Itt te kérdést írtál ki, elméletileg mások válaszára lennél kíváncsi és nem a sajátodat kellene kinyilatkoztatnod.
Ha valamivel nem értesz egyet vagy másképp gondolod, annak van emberi módja is hogy elmondd. Ez nem az amit csinálsz.
Így hiába van igazad nem lehet veled egyetérteni.
Az albérltek azért tudnak szépen növekedni, mert pl. CSOK, Babaváró hiteleknek köszönhetően elszálltak az ingatlan árak, majd a "stabil" valutánknak köszönhetően a banki hitelek kamatai.
Valahol pedig lakni kell, ha nem a lánc vagy margit híd alatt.
Vagy is, az albérlet ára nagyjából ahhoz igazodik, hogy mennyi lenne havi törlesztője egy lakásnak +20 évre felvett hitel esetén, és ahhoz közeli érték a bérleti díj is.
ÉS ha másfél fizetésbe is kerül, kifogják fizetni, mert valahol muszáj lakniuk.
"Épp csak ott a probléma a kis elméletedben, hogy a lakhatás az nem egy olyan opcionális "áru", mint az új ájfon,"
Ezt nem fogja fel, hogy a lakás nem olyan, hogy hipp-hopp átugrok egy másikba, a költözés körülményes, és nem is könnyű olcsót találni, csak sokkal rosszabb helyen esetleg, tehát a lakásért kifizetnek többet is, és cserébe minden másra marad kevesebb pénz.
A lakásbérlet sokkal rugalmatlanabb, mint hogy kevesebb jégkrémet veszek holnaptól.
17# nem igaz, van amít könnyen kifizetsz, van amit nehezen, és van, amit NEM tudsz kifizetni.
Pl egy fiatal nettó 250 ezerből nem fog tudni kifizetni egy budapesti lakást havi 200 ezérért.
Ott van a lehetőség,hogy kiveszik hárman, de a fizetőképes kereslet akkor is megvan...
Ellenpélda, unokahúgom és párja tavaly költöztek Pestre, ketten nettó 850-9000 ezret keresnek ( egyik vezető dietetikus egy öreg otthonban, a srác mérnök).
Nekik is albérlet van még havi 180 ezret fizetnek+ 35 rezsi.
Nekik így alapból simán belefér, havi 200 ezret meg megtakarítanak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!