"A magyar nemzeti jövedelem 18% -át viszi el az UNIO! Csak 2% amit vissza kapunk! "Ez igaz lehet?
FB-én olvastam egy linkben és nagyon elgondolkodtatott.
"És arról se beszélnek mennyi a tagsági díj félévente..erről is csak Toroczkai beszélt...utána lehet nézni..
Elvették mindenünket és még mi fizetünk nekik.."
" [link]
Hatalmas ráfizetés az EU? Emiatt megyünk csődbe? Ezért van infláció?
20: nem, ez nem így működik, hogy ha nincs fidesz, akkor kánaán
Kánaán akkor sem lenne, de lenne rá esély, hogy kevesebbet lopjanak el, mint most, amikor nagyüzemben csinálja a fidesz.
Egyrészt, az idézett videó egyáltalán nem igaz, ráadásul olyannyira, hogy az EU költségvetése nyilvános, bárki megtudja nézni és összehasonlítani a be- és kifizetéseket tagállami szinten. Magyarország egyértelműen többet kap, mint ad.
Másrészt pedig ugyan vannak viták arról, hogy a nyugati cégek nagyon sok jövedelmet visznek ki az országból és az több, mint amennyit az EU-tól kapunk, de addig nem érzem validnak ezt az érvelést, amíg a nemzeti gazdaságunk is azon alapul, hogy gigantikus adókedvezményeket adunk ezeknek a vállalatoknak, csak jöjjenek ide.
Többet visznek el, az biztos, úgy tudom, 2-3-szor annyit legalább. Mármint a multik. Akiket még támogatunk is irdatlan pénzekkel, szivattyúzzák ki a pénzt, ez mindenhol így van, de főleg itt. Plusz még be is fizetünk. Plusz most a pénzünket sem adják oda.
Elég arra gondolni, hogy ugyanolyan a gazdaság, mint az EU előtt, és ugyanolyan a hiány is. Úgy, hogy kapunk 3-4-5%-nyi támogatást. Azaz ennyit simán kilopnak legalább, a magyar gazdaság elvesztette önállóságát.
# 23
Nem vagy tisztában a legalapvetőbb közgazdasági összefüggésekkel.
Ott csúszik el a gondolatmeneted, hogy azt a profitot, amit a multik kivisznek Magyarországról, azt a működőtőke révén termelik meg, amit itt ezek a cégek befektettek, behoztak az országba.
Magyarország nem mondhatja azt egy multi cégnek, hogy fektessen itt be mondjuk 1000 milliárd forintnyi összeget a saját tőkéjéből, de a megtermelt profitját nem viheti ki. Mert ebben az esetben senki sem fektetne be a magyar gazdaságba.
Jelenleg a külföldi, itt beruházó cégek termelik a magyar GDP 50%-át.
Persze ki lehet dobni a multinacionális cégeket Magyarországról, de akkor azonnal 50%-kal csökkenne a magyar gazdaság teljesítménye, így a Te életszínvonalad is.
Egy példa:
Belorusszia nem engedte be a multikat, így azok be se fektettek ott. Ki se vihetik a profitot.
Jobban jártak, mint mi?
Nem. Sokkal rosszabbul.
Belorusszia ugyanis ennek ellenére összehasonlíthatatlanul szegényebb Magyarországnál.
# 25
2004-ben jöttek be a multik? A gazdaságtörténetet Te aztán tényleg nem ismered.
1.) Magyarország olyan jól elvolt a multik nélkül, hogy 1988-1990-re konkrétan csődbe ment, a gazdasága összeomlott, 1,1 millió ember pedig hosszabb-rövidebb időre munkanélküli lett. A magyar életszínvonal 30%-kal csökkent. tényleg jól elvoltunk.
2.) Magyarország egyébként 1988-1990-ben kezdte el megnyitni a piacait a multik előtt, éppen az akkori gazdasági csődhelyzet miatt, mert kelett a működőtőke, a legnagyobb arányú privatizációra pedig 1991-1996 között került sor.
Nem az Únió viszi ki a 18%-ot, hanem a multik - nem feltétlenül úniós cégek, vannak globálisak is.
A gazdaság nem nulla összegű játék, tehát nem igaz az az állítás, hogy az a pénz akkor itt maradna. Meg sem termelődne jelentős részben, illetve ide se jönne külföldről nyereség. Ezen sokan csodálkoznak, de én mondjuk éves szinten részesedtem amerikai és multi vállalatok nyereségéből a részvényeik árolyamnyeresége és osztaléka révén. (És ezt bárki megteheti, vesz a tőzsdén részvényeket. Illetve elcseszett kormányunknak hála az USA adóegyezmény felrúgásával már a legjobb cégekről lemaradunk...) Meg vannak külföldi érdekeltségekkel bíró vállalataink, akik meg onnan hozzák haza a nyereséget.
Ahogy #24 a Belarusz példában leírta, az EU nem is azért nagyszerű, mert fejletlen országoknak több pénzt ad, mint amennyit elvár. Hanem mert lehetővé teszi a gyors gazdasági fejlődést: Lengyelország kb. egy szintről indult Belarusszal, és bár mindkettő fejlődött, Lengyelország alaposan lehagyta. Pedig Belarusz kap olcsó orosz energiát - Lengyelország meg nyugati működőtőkét, vámmentes piacokat.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!