Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországon mi miatt...

Magyarországon mi miatt alakult ki így a munkaerőpiac?

Figyelt kérdés

Én dolgoztam több multinál is.

Az egyik német multinál az anyaországi kollégák elvoltak hűlve,hogy bizonyos területeken nálunk szinte mindenki diplomás.Ugyanis, több munkakörnél, ahol a leánycégnél diploma az elvárás, az anyacégnél, csak előny, betölthető középfokúval is és sokaknak nincs id diplomája kint, technikusok meg hasonlók.


Tehát, középfokú végzettséggel betölthető kint olyan állás, ahol:

-Rugalmas a munkaidő

-Van heti pár nap home office

-Viszonylag jó a bérezés


Magyarországon előfordul,hogy ezek még diplomával,nyelvtudással sem elérhetőek.

Magyarországon ma egy középfokú végzettségű ember vagy excel táblákból másolgat adatokat vagy pedig a gyártósoron csinál egy szinttel jobb munkát,mint az operátorok.

Mindezt kötött, néhol műszakos munkarenddel,nem túl magas fizetéssel.HO-ról meg ne is beszéljünk.


2023. máj. 23. 11:18
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
22%
Mert gyenge az oktatás
2023. máj. 23. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
77%
Mert képezzük a diplomásokat orrba-szájba, de messze nincs annyi munka, amely tényleg magas szintű tudást igényelne.
2023. máj. 23. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

1#

Ezt nem gondolnám.

Többeket is átvett az anyavállalat, aki tartós kiküldetésben voltak.Elégedettek voltak velük, mindegyikük Magyarországon szerezte a diplomáját.

2023. máj. 23. 11:27
 4/12 anonim ***** válasza:
92%

"Tehát, középfokú végzettséggel betölthető kint olyan állás, ahol:


-Rugalmas a munkaidő


-Van heti pár nap home office


-Viszonylag jó a bérezés"


Pont ilyennél dolgozom jelenleg, állami cégnél, diplomával, körülöttem többen középfokú végzettséggel.

2023. máj. 23. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
92%

Mert szinte mindenki azt szerette volna, ha a gyereke nála magasabb végzettséggel rendelkezik. Volt egy időszak (ma is így van szerintem) amikor már nem szokás, hogy a gyerek követi a szülőt a mesterségében, hanem legyen mindenki diplomás, mert akkor tuti többet keres majd, és könnyebb lesz a munkája, az élete.

Viszont most meg már alig vannak szakmunkások. Pl. vízvezeték szerelő, festő, villanyszerelő. Aki van, azok is inkább elmennek egy nagyobb kivitelezőcéghez, akik viszont nem vállalnak kis javításokat, kisebb munkákat.

2023. máj. 23. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Kérdező

Azt kell végig gondolnod, hogy ezeknek a cégeknek ki a tulajdonosa? Német vagy magyar? Miért ott van az anyacég és itt a leányvállalat?

Hát ezért ilyen a helyzet, mert ők otthon a saját érdekeiket jól képviselik, itt meg külföldi tulajdonosként szintén az ottani saját érdekeiket képviselik.

A cégnek a diplomások a jók, ezért vesznek fel nálunk mindenhová diplomásokat, mert ez a jó a cégnek.

Azonban kint a szakszervezetek már akkor a magasabb bérekért és jobb munkakörülményekért álltak ki a dolgozók érdekében amikor nálunk a szakszervezetek inkább az állampárt besúgóhálózatát jelentették és a dolgozók ellenében a feljelentgetésükkel voltak elfoglalva.

A rendszerváltás után pedig szépen kiárusították az állami vagyont, fillérekért juttatták külföldiek kezére akik sok céget egyszerűen azért vettek meg, hogy bezárhassák a konkurenciájukat.

30 évvel ezelőtt 1 millió munkahely szűnt meg egyik évről a másikra, ez akkor a munkaadók javára hajtotta a vizet és a munkaadók diktálhatták a béreket, munkakörülményeket. Ezt hordozzuk azóta magunkkal és hiába van erőteljes béremelés pár éven keresztül, aztán jön egy válság, mint a tavalyi évben és ahelyett hogy közelítenénk végre a nyugati anyacégek béreihez, az infláció elviszi az egész javulást.

Minden országban az adott terület szerint vannak a bérek és nem az anyaországban fizetett jövedelmek szerint. Ezért vannak leányvállalatok, mert jobban megéri a cégeknek máshol termelni, ahol alacsonyabbak a bérek.

Azt kellene elérni, hogy legalább a megélhetési költségekhez képest legyen ugyanolyan a bérezés, de most ettől is hátrébb vagyunk megint.

Nagy kérdés, hogy mi lesz a következő télen, mert nem valószínű, hogy egymás után két ilyen enyhe telünk lenne és az országok már nem fogják tudni ugyanúgy kompenzálni az energiaárak emelkedését, mint előzőleg. Ez még okozhat érdekes változásokat.

2023. máj. 23. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Technikumot végeztem, de nem mostanában, így dolgozok, ahogy írtad. Kivéve a home office.

Gyakorlatilag mérnöki poziban vagyok, csak kevesebb a mani valamennyivel.

2023. máj. 23. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Én meg olyat ismertem, akit mérnöki diplomával foglalkoztaták technikusként multinál, mert nem beszélt rendesen angolul.
2023. máj. 23. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Kicsit több információ kellene a véleményalkotáshoz. A pozíciók eleve diplomásoknak vannak kiírva? Például üzemérnöki pozícióra nem vehetnek fel nem mérnököt.

Vagy sima irodai feladatokra is diplomásokat keresnek, de a szakirány mindegy?

Vagy középfokú felett bármivel lehet jelentkezni bizonyos állásokra, de mivel ezekre diplomások is jelentkeznek, ezért őket részesítik előnyben?

Annyi álláskereső van, közöttük sokan diplomások is, akik beállnak dolgozni alacsonyabb bérért is, csak legyen valami keresetük?

Látható, hogy sok adatot nem ismerünk és ezért csak találgatni lehet. Milyen ipari területen működik a cég, milyen pozíciókról van szó, milyen elvárással lettek meghirdetve, mennyien jelentkeznek ezekre az állásokra, közöttük mennyi szakmunkás, középfokú, vagy felsőfokú végzettségű.

2023. máj. 23. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Kérdező, nekem családtagomat verte át egy német cég ilyennel.

Még itthon a szerződés tárgyalásakor beígérték neki az informatikusok magas fizetését, mert értette a munkáját, jó volt benne. Felmondott, kiutazott aláírni a szerződést a megbeszéltek alapján - akkor látta, hogy a fizetése jóval alacsonyabb.

Na, jött is a magyarázat - neki nincsen diplomája, így nem kaphatja meg a korábban beígért fizetést, az a diplomás bér. Pedig nagyon jól tudták, hogy nincsen diplomája. Csak úgy gondolták ha már felmondott, kiköltözött akkor nem lesz más választása, aláírni sokkal kevesebb bérrel is. Így is volt.

Majd amint sikerült keresett másik állást és tovább ment másik országba. Valójában a költségeket tekintve azzal a bérrel rosszabbul járt amit adtak neki, mintha itthon maradt volna a korábbi állásában - amit teljes egészében home office-ban végezhetett, kint meg nem.

2023. máj. 23. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!