Mit jelent a lemondási és felmondási idő?
A közalkalmazottak lemondanak a közalkalmazotti jogviszonyukról, amikor elhagyják a pályát. Ez azt jelenti, hogy amikor beadod a lemondásodat, onnantól hat hónapot még ott kell dolgoznod, azután mehetsz csak el másik munkahelyre dolgozni.
Nyilván ez azért felháborító, mert ennyi időt nem sok munkáltató fog várni egy alkalmazottra.
☛ Mit jelent a lemondási idő?
„39. § [A közszolgálati jogviszony megszüntetése]
…
(15) A köztisztviselő a közszolgálati jogviszonyról bármikor lemondhat.
(16) A köztisztviselő lemondási ideje két hónap. A felek ennél rövidebb időben is megállapodhatnak. Határozott idejű közszolgálati jogviszony esetén a lemondási idő nem terjedhet túl a kinevezésben meghatározott időtartamon.”
↑
2019. évi CVII. törvény a különleges jogállású szervekről és az általuk foglalkoztatottak jogállásáról hatályos szövegéből
☛ Mit jelent a felmondási idő?
A felmondási idő a munka törvénykönvye 39. fejezetcíme. (68. § - 70. §)
Felesleges bemásolnom; a törvény hatályos teljes szövege elolvasható
itt: [link] (Net Jogtár), vagy
itt: [link] (Nemzeti jogszabálytár).
#5 Ahogy 4-es már mutatta a "lemondás" az ugyanaz, mint más munkaviszonyban a "felmondás", csak itt egy jogviszonyról LEmond az illető és nem csak FELmondja a munkaviszonyát.
A köztisztviselő abban más egy köznevelési foglalkoztatási jogviszonytól, hogy ott nincsenek megszabott tanévek. A pedagógusok munkája nem naptári évben, hónapokban van megszabva, hanem tanévben. Aki óvodapedagógus, az tudja, hogy neki szeptembertől kell augusztusig gondolkodnia, mert szeptemberben mennek iskolába a gyerekek a csoportjából. Éppen így egy tanár is ha munkát vált akkor mindig szeptembertől kezd valahol és nem tanév közben, hacsak nincs olyan ok ami miatt ez megoldhatatlan.
Ez csak annyit jelent, hogy előre tudja minden pedagógus, ezt a munkát nem lehet bármikor feladni, a gyerekek, diákok érdekében félévkor, tanév végén lehet elhagyni. Egy matektanár nem állhat fel novemberben, hogy bocsika, már mást akarok csinálni, mert nem lesz helyette más csak majd következő félévre vagy inkább következő tanévre. Ez most is így működik, csak nincs leírva külön a törvénybe.
#7 Dönthet a tanár is, miért kell hülyeséget beszélni?
A tanév nem a pedagógust köti hanem a diákot. Ha tanév közben áll fel egy tanár akkor azzal nem a kormány jár rosszul hanem a diáákjai.
Mit nem értesz azon hogy eddig is pont így működött a rendszer csak ez eddig nem volt leírva?
9
több helyen is olvastam, ezt dobta ki elsőre a google
"azonban ha a munkavállaló kezdeményezi a felmondását, akkor az úgynevezett „lemondási idő” (amíg továbbra is dolgoznia kell) 2 hónap helyett 6 hónapra emelkedne,"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!