Titeket hogyan fog érinteni az, hogy a kormány megint csorbítja a munkavállalók jogait?
A legújabb családbarát intézkedések:
- Könnyebben kirúghatják, aki egészségügyi okból nem tudja ellátni korábbi munkáját
- Apasági szabadság a lehetséges minimumon, a távoléti díj radikális megvágása
- Megszűnhet a szabadságolás olyan formája, amelynek időpontjáról a dolgozó dönthet
- Szülői szabadság 4 hónap helyett 44 nap
- A kiküldetések szabályainak módostása egyoldalúan a munkáltató javára (mind hosszában, mind egyéb feltételeiben)
Források:
2. Bár így lenne, de ezt miből gondolod?
Még csak nem is vállalták nyíltan a megszortó Orbán-csomag részeként, saláta-törvényként adták ki ezeket más jogszabályok részeként, hogy úgy kelljen kibogarászni. Szerintem ez igen komoly szándékra vall, és ha gyereket nem is vállalok ilyen körülmények közé, én a többit nagyon meg fogom érezni és rohadt dühös vagyok!!!
#3
A rabszolfatörvénnyel kapcsolatban is mekkora hiszti volt. Aztán mi lett a vége?
6. Nekem sajnos van olyan ismerősöm, akinek nem fizetik ki a túlóráit erre a törvényre hivatkozva.
Kizárólag a munkáltató jóindulatától/belátásától vagy a sztrájktól/fluktuációtól való félelmétől függ az, hogy alkalmazza-e ezeket a lehetőségeket, hiszen a kormány törvényileg lehetőséget biztostott ezekre.
És ha alkalmazza, a legtöbb munkavállaló valódi szakszervezeti érdekérvényestés nélkül (amit a fidesz szintén régóta törvényileg gyengít és szűkit) lényegében eszköztelen.
Most pedig olyan ázsiai cégek éptenek gyárakat az országban, amelyek eddig is az olcsó, nem védett munkaerő kizsákmányolásáról volt híres, meg arról, hogy fütyül a munkavállalói jogokra.
8. Igen, most még talán munkaerőhiány van. De mi a garancia, hogy ez gy marad?
Válság joóön, cégek mennek csődbe, az üzletek és benzinkutak halomra zárnak be, a kormány év közben hozott azonnali törvényekkel (és már 24 órán belül is hozhatnak ilyet!) lehetetlent el katás vállalkozókat, akik közül sokan alkalmazottak lettek, a meg nem fizetett tanárok szintén.
Csúnya világ jön.
Ha kiléptetik az országot az unióból vagy más okból lezárulnak a határok, esetleg az oroszokhoz hasonlóan páriákká válunk,a kkor a magyar munkavállalóknak nem lesz hová menekülnie.
Akkor már bátrabbak lesznek a cégek is. A feltételek adottak lesznek hozzá.
Kérdező
Nem sikerült elolvasnod ami a linkjeiden van, mivel a pénzcentrum és a telex cikkje szó szerint azonos, felesleges volt mindkettőt betenned.
1. "Könnyebben kirúghatják, aki egészségügyi okból nem tudja ellátni korábbi munkáját"
Próbáltam megkeresni a törvényjavaslatban, de nem találtam ilyet. Kérlek mutasd meg hol van benne ez a rész!
A linkeden szerepel hogy a kormány bevezeti a "munkakör ellátásra egészségügyi okból alkalmatlan" fogalmát, de ennek sem találtam nyomát, így véleményt sem lehet mondani róla. Létezett a múltban is ez a fogalom, a Kúria döntést is hozott arról, hogy ilyen esetben nem lehet simán felmondani, végkielégítést kell kapjon az a munkavállaló akit egészségügyi ok miatt bocsátanak el.
2. "Apasági szabadság a lehetséges minimumon, a távoléti díj radikális megvágása"
Apasági szabadság pár évvel ezelőtt nem is volt. 2007-ben vezették be és 5 nap lett az apák külön pótszabadsága. Ehhez képest NŐ az apák pótszabadságának száma 5-ről 10 napra. Valóban, a plusz 5 napra már nem kap ugyanakkora pénzt az apa az új szabálytervezet szerint, hanem csak a szabadságára járó pénze 40%-t. A valóság akkor is az, hogy nem elvesz, hanem többlet juttatást ad a törvénymódosítás az apáknak.
3. "Megszűnhet a szabadságolás olyan formája, amelynek időpontjáról a dolgozó dönthet"
Ott van a törvényjavaslatban, hogy "kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén" vagyis csak kivételes esetekben. Ilyen volt a pandémia is korábban, amikor a munkaadó kellett kiadja a szabadságot hiába nem akart és tudott akkor nyaralni menni a dolgozó a karantén alatt.
4. "Szülői szabadság 4 hónap helyett 44 nap"
A magyar törvények szerint a születést megelőző 1 hónaptó akár 5,5 hónap szülési szabadság jár az anyának. Ezt követi a gyed, a gyermekgondozási díj, amit az anya vagy apa vehet igénybe, esetleg valamelyik nagyszülő. Ezen felül pótszabadság jár mindkét szülőnek, 1 gyerek esetén évi 4 nap, ahogy jár a gyerek után táppénz is a 12 évesnél fiatalabb gyerekekre. A 3 éves kor alatti gyereknél évi 84 nap táppénzt vehet igénybe a szülő.
Ehhez képest sok országban egyáltalán nincsenek hasonló juttatások sem és emiatt fogadták el az uniós javaslatot a 4 hónap szülői szabadságról. A korábbi kedvezmények, lehetőségek MELLÉ jön ez a 44 napnyi szülői szabadság, a gyerek 3 éves koráig összesen. Ez megint többlet az amúgy is egyedülállóan bőkezű magyar családtámogatási rendszerben.
Vagyis vannak olyan módosítások amik nem csökkentik a korábbi jogokat, hanem tovább bővítik, de neked az a gondod, hogy miért nem még többel ad többet az új törvény.
Szerintem kötözködés helyett inkább arra figyelj hogy mi az ami már van, ehhez képest mi lesz és mennyivel több volt már enélkül is amit itt kaptak a családok!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!