Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért vannak ilyen kevesen,...

Miért vannak ilyen kevesen, akik ismerik az euró káros hatásait? Ti mit gondoltok róla?

Figyelt kérdés

Egy videó, a közös fizetőeszköz káros hatásairól:

https://www.youtube.com/watch?v=W2mrpqHG4n8&ab_channel=D%C3%..


A lényeg: a közös fizetőeszköz súlyosbítja a gazdasági válságokat, mert ezzel ki lett iktatva egy automatikus stabilizátor (devizapiac), így nincs, ami fenntartaná a kereskedelmi egyensúlyt.

Erre az lenne a megoldás például ha:

1. nem lépünk be az eurózónába, hiszen Mo. is azok közé az országok közé tartozik, akik többet importálnak, mint exportálnak (lásd videó).

Vagy pedig 2. Az uniónak jóval magasabb költségvetéssel kellene rendelkeznie, ez ki tudná egyensúlyozni a területi egyenlőségeket. Az USA-ban is csak azért tud működni a közös valuta, mert magas a szövetségi költségvetés.

Jelenleg viszont az EU összesített költségvetése a GDP csupán 1,1%-a, ami hihetetlenül távol áll attól a szinttől, hogy ez stabilizátor funkciót tudjon betölteni. Összehasonlításképpen a nemzetállamok, köztük Mo. költségvetése a GDP 40-50% körül van.


Tehát amíg a 2. opció nem teljesül (márpedig nincs terv arra, hogy az eu-s költségvetés emelkedjen, pláne olyan szintre, ami be tudná tölteni a stabilizátor funkciót) addig nincs értelme belépni az eurózónába, mert ennek súlyos makrogazdasági következményei lennének Magyarországra nézve. Ahogy a videóban is elhangzik, azokkal az országokkal is ez történt, amelyek minden gazdasági előírást betartottak...


Mindennek ellenére az eurónak a közvéleménykutatások szerint kb. 70%-os támogatottsága van...

Szerintetek miért van ez? Minek ekkora kockázatnak kitenni magunkat csak azért, hogy nyaraláskor ne kelljen pénzt váltani?



2022. máj. 31. 02:07
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
50%

Jól van kérdező, vegyük végig akkor.

Mikor egy fejletlen és fejlett országnak ugyanaz a fizetőeszköze pl. arany, akkor tudjuk mi fog történni, de számszerűsítsük. Legyen mindkét országnak a kiinduló aranyállománya 100. Év elején a kocsi ára 20 arany, év végén 30. Olivabogyó év elején 6, év végén 4. Ha a két ország köt egy ügyletet év elején és egyet év végén, akkor a fejlett ország aranyállománya 140 lesz, a fejletlené pedig 60.


Akkor most nézzük ugyanúgy a videós példát, csak két fizetőeszközzel, arannyal és ezüsttel. Az egyszerűség kedvéért tegyük fel, hogy év elején azonos volt a két fizetőeszköz értéke, év végén viszont 1 arany = 2 ezüst. Kocsi kiinduló ára 20 arany ugyanúgy, év végén 30, oliváé 6 ezüst, év végén 4. Kötnek két üzletet az évnek két pontján. A fejlettországnál lesz 142 arany, a fejletlennél 58 arany(nak megfelelő ezüst).


A koncepció lényege, hogy ahol aranybőség, vagy fizetőeszköz bőség van, ott így is úgy is infláció alakul ki és felmegy a kocsi ára. Ha feltesszük, hogy a fejletlen ország nem csökkent árat, hanem megelégszik az árfolyamcsökkenés okozta exporthaszonnal, akkor is csal úgy változik a helyzet, hogy a fejlett országnak lesz 141 aranya, a fejletlennek meg 59. És itt jön a csavar, a fejletlen ország ugye mindent ezüstre vált belföldön, szóval az az 59 arany igazából 118 ezüstnek felel meg. De mit mondtam az előbb? Infláció.


Magyarország példájára levetítve, látható, ahogy leértékeltük a forintunkat, úgy lett fizetőeszközünk, de lettünk egyben az EU-ban dobogósok inflációban: [link]

Az infláció pedig nem csak a külkereskedelmi mérleget érinti, hanem a belkereskedelmet is. Azért mondom bugyutaságnak a videót és a csaj magyarázatát, mert részigazságokra építkezik, az inflációt pedig úgy ahogy van, kifelejti az egész rendszerből. K*rvára nem mindegy, hogy ha a 60 fizetőegységes rendszerben (első példa) egy kenyér 1 aranyba kerül, vagy a 118 egységes rendszerben egy kenyér 2-3 ezüstbe. Számold ki, hogy mindkét esetben hány kenyeret kapnál a pénzedért.

2022. jún. 1. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:
50%

Egyébként szintén az inflációra és/vagy keresletnövekedésre hivatkozva emelhetjük tovább az olibabogyó árát és amíg 6 arany alatt marad, hozhat az még többletezüstöt, de alapvetően észre kellene venni, hogy egy ország sincs, aki folyamatosan nagy mértékben csökkentené a fizetőeszközének az értékét, ez pedig nem véletlen.


Szóval tartom magamat ahhoz, hogy a valutaleértékelés hoz valamennyi rugalmatlanságot egy válsággal szemben (mint mondtam, nem mindegy milyen válságról beszélünk), de a különböző régiók közötti fejlettségi különbözetet nem ez oldja meg.

2022. jún. 1. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
28%
Ez a Dörner Csenge sötét mint az éjszaka!
2022. jún. 4. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!