Miért vannak ilyen kevesen, akik ismerik az euró káros hatásait? Ti mit gondoltok róla?
Egy videó, a közös fizetőeszköz káros hatásairól:
https://www.youtube.com/watch?v=W2mrpqHG4n8&ab_channel=D%C3%..
A lényeg: a közös fizetőeszköz súlyosbítja a gazdasági válságokat, mert ezzel ki lett iktatva egy automatikus stabilizátor (devizapiac), így nincs, ami fenntartaná a kereskedelmi egyensúlyt.
Erre az lenne a megoldás például ha:
1. nem lépünk be az eurózónába, hiszen Mo. is azok közé az országok közé tartozik, akik többet importálnak, mint exportálnak (lásd videó).
Vagy pedig 2. Az uniónak jóval magasabb költségvetéssel kellene rendelkeznie, ez ki tudná egyensúlyozni a területi egyenlőségeket. Az USA-ban is csak azért tud működni a közös valuta, mert magas a szövetségi költségvetés.
Jelenleg viszont az EU összesített költségvetése a GDP csupán 1,1%-a, ami hihetetlenül távol áll attól a szinttől, hogy ez stabilizátor funkciót tudjon betölteni. Összehasonlításképpen a nemzetállamok, köztük Mo. költségvetése a GDP 40-50% körül van.
Tehát amíg a 2. opció nem teljesül (márpedig nincs terv arra, hogy az eu-s költségvetés emelkedjen, pláne olyan szintre, ami be tudná tölteni a stabilizátor funkciót) addig nincs értelme belépni az eurózónába, mert ennek súlyos makrogazdasági következményei lennének Magyarországra nézve. Ahogy a videóban is elhangzik, azokkal az országokkal is ez történt, amelyek minden gazdasági előírást betartottak...
Mindennek ellenére az eurónak a közvéleménykutatások szerint kb. 70%-os támogatottsága van...
Szerintetek miért van ez? Minek ekkora kockázatnak kitenni magunkat csak azért, hogy nyaraláskor ne kelljen pénzt váltani?
Bulgária és a horvátok a következő években eurótagok lesznek. Biztos hozzájuk és a szakértőikhez sem jutott el ez, amivel te így tisztában vagy.
Nyilván mindennek van előnye és hátránya is. Azt kell mérlegelni, hogy melyik nyom többet a latban.
A szakértők elég sokat tárgyalták ezt, hogy mik az előnyök, hátrányok, nem fekete-fehér a téma, mindenki tudja, hogy hátrányai is vannak.
Itt van pl. egy cikk erről:
Veled vagy nélküled? Az önálló monetáris politika feladásának előnyei és hátrányai
Én azt gondolom róla, hogy a videó első 10 perce úgy f*szság, ahogy van. Nem az eurozóna válságát fejtette ki, hanem az import-export kapcsolatokat különböző hozzáadott értékű termékek vonalán. Ha a két sziget fizetőeszköze különbözött volna se változtatna azon, amit kifejtett. És bár két különböző pénznemmel egy az egyben ugyanahhoz az eredményhez jut, mégsem esik le neki.
Utána elkezd nekünk Görögországról beszélni és bár kifejti, hogy a görög gazdaságpolitika nemcsak sz*r volt, hanem még hamisították is az adatokat és a hiteleket nem termelőtevékenységbe forgatták vissza, hanem felélték, mégis azt mondja, hogy ez az euróra vezethető vissza. Mert egyébként a saját fizetőeszközüket leértékelhették volna, vagy újat nyomtathattak volna. Erről egyébként szintjén elmondja, hogy nem tudja, hogy jobb megoldás lett volna-e. Szóval? Az eurózóna alternatíváját csak spekuláció szintjén prezentálni. Ez mennyire hiteles így?
Aztán azt mondani, hogy a kohéziós alap azért nem működik, mert nem elég... Higgyétek el, elég lenne az, csak k*rvára le van nyúlva és ki van játszva (utóbbi alatt például azt értsétek, hogy amúgy is megvalósuló beruházásokhoz hívják le, a megspórolt összeget pedig osztalékként kifizetik maguknak, ahelyett, hogy teljesen új termelegységek létesülnének).
Az egész videónak egy, egyébként nyilvánvaló megállapítása volt, márpedig az, hogy egy válság idején a saját deviza leértékelése + eszközt jelenthet válságokkal szemben. Ez így igaz, lásd. Magyarországot napjainkban.
A probléma ezzel az, hogy válság válogatja. Ha például a svájci frankos adósságaink annak idején az Euróval szemben álltak volna fenn, közel sem csődöltek be volna annyian, pedig ugyanazokról az emberekről van szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!