Akik ki akarnak lépni az EU-ból, miért nem kínálnak jobb alternatívát?
Bár minden ország adottságai nagyjából egyediek, mégis azt mondom, hogy érdemes sémákban gondolkodni jelen esetben. Ez alapján modelleket külömböztethetünk meg és választhatunk,
Én az alábbi modelleket látom a világban (minden modellt néhány annak megfelelő országról neveztem el):
1. Belarusz modell:
Ennek fő összetevői a keleti integráció (Eurázsiai Unió), olcsó orosz import, és egy erősen Oroszország illetve Kína irányába eltolt külkereskedelem. Ez Magyarország számára egyértelműen nagyon hátrányos lenne, elég nagy visszaesést hozna egy ilyen modellre való átállás. Belarusz és a többi ország, ami ezt a modellt követi sokkal szegényebb mint Magyarország.
2. Izlandi model: ez a fél-integráció modellje, Izlandon kívül Svájc, Norvégia is ezt követi valamennyire. Ennek lényege, hogy nem csatlakoztak teljesen az EU-ba, de egyéb szerződéseken keresztül szoros kapcsolatban vannak vele. Emellett van országonként egy-két erős gazdasági ágazatuk, amit óvnak az EU-s szabályozásoktól. Ez a modell akár előnyös is lehetne Magyarország számára, csakhogy ez olyan országok számára ideális, amik eleve gazdagok, és eleve nem külföldi multik adják a GDP nagyját. Tehát Magyarországnak találni kéne egy-két gazdasági ágazatot, azokat megerősíteni, és utána óvni a külföldi cégektől, és az EU-s szabályozásoktól. De ezeken az ágazatokon kívül akár jelentősen lazább szabadkereskedelmi politikát is folytathatnánk, ezt teszi Izland és Norvégia is.
3. Szingapúri modell: ez a modell a nagyon laza szabályozású gazdaságot jelenti kB. Szingapúron kívül Svájc, Hongkong, Új-Zéland követi. (mielőtt azzal jöttök, hogy "Szingapúr és Hongkong városállam" egyrészt Szingapúrt Matolcsy is példaként kezeli másrészt csak területileg, népességben közel sincsenek az Európában megszokott miniállamokhoz)
Ennek lényege, hogy nagyon alacsony adókkal, nagyon laza szabályozással, nagyon szabad külkereskedelemmel vonzzuk be a befektetéseket. Itt Magyarország számára az jelentene plusz nehézséget, hogy nincs tengerünk, de Svájcnak sincs, szóval akkora gondot nem jelent.
Ezeket találtam. Lehet választani. Én a harmadik mellett tenném le a voksom, de méginkább az EU tagság mellett.
[tegnap 22:08]: Valaki azt írta (talán te, talán más), hogy "Ebből sikerült összehoznia egy recessziót 12 évnyi 2/3-dal, de miért?". Erre írtam, hogy a recesszió világjelenség, nem Orbán hozta össze, nem ő tehet róla. Ő arról tehet, hogy hazánkat ennyire felkészületlenül éri a recesszió.
"Az utak siralmas állapotban vannak, az EÜ romokban, az oktatás az utolsókat rúgja, az infláció az egekben, az államkassza kong az ürességtől. Ezek mind-mind a recesszió jelei, és nem a covid meg a háború óta mutatkoznak."
- A recesszió egy gazdasági fogalom, az utak, az egészségügy vagy az oktatás állapota nincs rá hatással. Ha ezek lényegesen jobb állapotban lennének, most akkor is recesszió lenne. Az elszálló infláció valóban a recesszió jele, de igenis, csak a covid és a háború óta mutatkoznak. Orbán 2010-2022 jelentős részében az infláció alacsony volt.
Covid: a termelési láncok sok helyen akadoznak, a kínaiak szívbaj nélkül lezárnak egy tízmilliós várost hetekre, ha felbukkan a covid, és akkor az nem nagyon termel. Háború: a Nyugat szankciókkal próbálja Putyint jobb belátásra bírni, ami bizonyos termékeket csak drágább piacokról tesz beszerezhetővé, az oroszok fegyveresen blokkolják Ukrajna gabonaexportját, globális élelmiszerhiány van kialakulóban. Ettől magas az infláció, nem attól, hogy sok a kátyú Csepelen, vagy hogy Juci néninek éveket kell várni egy csípőprotézisre.
Orbán ezekről nem tehet. Orbán arról tehet, hogy az országot ezek felkészületlenül érik. Volt rá hat-hét éve, 2013 és 2020 év eleje között a világgazdaság pörgött ezerrel. Ez egyébként a magyar életszínvonalon is látszott, jobban éltünk, mint bármikor korábban. De nincsenek stratégiai tartalékaink, se olyan vészhelyzeti rendszereink, amik ezt érdemben kezelni tudnák. A hét bő esztendő elment arra, hogy a NER-barát oligarchia nyomorultul meggazdagodjon, közben az átlag magyarnak is csurrant-cseppent persze, nem is kevés, de fejlődni nem fejlődtünk. És most nézünk, mert míg a képzelt ellenségek (bankok, IMF, Soros, migránsok, Brüsszel, CEU, MTA, SZFE, nemzetközi baloldal, NGO-k, melegek, stb.) elég volt néhány plakátkampány, addig a (valódi ellenség) covidot nem lehetett propagandaeszközökkel megállítani.
42-
"". Orbán arról tehet, hogy az országot ezek felkészületlenül érik. Volt rá hat-hét éve, ""
Miért? Orbán tudta előre hogy Covid járvány lesz és tudot a háborúrol is?
Akkor Orbánnak szólnia kellet volna a világnak, hogy minden ország fel tudjon készülni a Covidra vagy a háborúra akkor nem lett volna világazdassági válság.
De jó, hogy nekünk olyan miniszterelnökünk van aki évekre előre tudja mikor tör ki egy járvány.
A lottó számokat is meg tudja mondani?
"Miért? Orbán tudta előre hogy Covid járvány lesz és tudot a háborúrol is?"
Nyilvanvaloan nem. De az is nyilvanvalo, hogy a konjunktura nem fog orokke tartani, mert soha egyik sem tart orokke. Akkor kellett volna felkeszulni az esetleges jovobeni recessziora, amig lehetett, amig volt mibol.
Ismered a tucsok es a hangya mesejet?
46 -47-
A világ többi országa miért nem tudta ezt a hatalmas okosságot amit leírtatok?
Melyik ország készült fel egy járványra? Melyik ország volt az a világon amelyiknek nem okozott súlyos gazdasági károkat a járvány?
""Most az orosz gázról mi tudunk leglassabban leválni,""
Te nagyon hülye Orbán építette ki a gázrendszert az oroszokkal?
Nyugat Európának könnyebb dolga van a leválással mert nem függ olyan mértékben az orosz energiahordozóktól mint Magyarország.
"De az is nyilvanvalo, hogy a konjunktura nem fog orokke tartani, mert soha egyik sem tart orokke. Akkor kellett volna felkeszulni az esetleges jovobeni recessziora, amig lehetett, amig volt mibol.
Ismered a tucsok es a hangya mesejet?"
Nagy kár, hogy a közgazdaságtan már régen bebizonyította, hogy az állam deficittel működik a legjobban. Nem dolga a felhalmozás.
[tegnap 21:52]: "A világ többi országa miért nem tudta ezt a hatalmas okosságot amit leírtatok?"
- Tudták. Orbán is tudta. Nem az a gond, hogy nem tudták.
"Melyik ország készült fel egy járványra? Melyik ország volt az a világon amelyiknek nem okozott súlyos gazdasági károkat a járvány?"
- Mindenhol súlyos károkat okozott, de azért súlyos és súlyos között is van különbség. A legtöbb európai ország nálunk sokkal nagyobb állami támogatással tudta segíteni a legjobban sérült ágazatokat, például majdnem teljes fizetést adott a vendéglátóiparban, a turizmusban dolgozóknak.
"Te nagyon hülye Orbán építette ki a gázrendszert az oroszokkal?
Nyugat Európának könnyebb dolga van a leválással mert nem függ olyan mértékben az orosz energiahordozóktól mint Magyarország."
- Orbán majdnem 12 éve volt már hatalmon, amikor az orosz-ukrán háború kirobbant. Ezen idő majdnem egészében teljhatalma volt, és hat-hét évig konjunktúra. Nem létezik, hogy itt ne lehetett semmit sem csinálni, hogy az orosz függés csökkenjen. Orbán bő egy évtizede vezeti az országot, talán esetleg végre felelősséget is vállalhatna valamiért. Esetleg. De a rajongói szerint ő sose felelős semmiért.
[tegnap 21:54]: "Nagy kár, hogy a közgazdaságtan már régen bebizonyította, hogy az állam deficittel működik a legjobban. Nem dolga a felhalmozás."
- Nem (feltétlenül) felhalmozni kell, hanem felkészülni. Humán munkaerő tartalékképzés a nagy ellátórendszerekben (ilyen nekünk nincs, a németeknek van), országon belüli termelési láncok kialakítása legalább olyan területeken, ahol ez ésszerűen elvégezhető, stratégiai olajtartalék képzése (ez mondjuk konkrétan felhalmozás, amerikaiak csinálják, gondolom, akkora hülyeség nem lehet), energiaimport diverzifikálása. Ez egyik se arról szól, hogy az állam a kincstárban gyűjtse az aranyat, hanem hogy hatékonyan tudjon szembenézni veszélyhelyzetekkel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!