Az emberekben miért él az a tévhit, hogy a fizetések emelkedése nem követi a bolti árakat? Tényleg ennyire nincs realitásérzékük?
Egy korábban feltett kérdésnél a szavazók majdnem 80%-a szerint az elmúlt 5-6 évben bolti árak nagyobb mértékben drágultak, mint ahogyan a fizetések növekedtek.
https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__11..
Ellenzéki politikusok is évek óta folyamatosan egekben lévő árakkal kampányolnak.
Én utánanéztem az akcios-ujsag.hu oldalon (véletlenül sem a KSH-n, nehogy vád érjen, hogy kamu-fidesz-statisztika) a 2016-os februári áraknak és összehasonlítottam a maiakkal Arra a megállapításra jutottam, hogy épp ellenkezőleg, a fizetések növekednek nagyobb mértékben, az embereknek egyre több mindenre elegendő a bére.
Alább látjátok kilistázva azokat a termékeket, amiket módonman állt összehasonlítani, a <-> jelzés bal oldalán a 2016-os ár, a jobb oldalon a jelenlegi, 2022-es. Zárójelben a százalékos növekedés, hogy mennyivel tud többet vásárolni egy nettó minimálbért kereső polgár. A 2016-os nettó minimálbér 73.000, a 2022-es 133.000.
Képként töltöm fel, mert nem tudom ide bemásolva mennyire cseszi szét a táblázatot.
Íme:
Összegzés:
A húsok terén következett be a legnagyobb növekedés, átlag 70%-os.
Tejtermékek esetén szerényebb a növekedés, de itt is kb 20-40%.
Zöldségek/gyümölcsök terén a legalacsonyabb a növekedés, bizonyos esetekben itt csökkenés is tapasztalható.
Mi lehet az oka, hogy az emberek ennek ellenére mégis úgy érzik, hogy egyre jobban elszállnak az árak? Csak nem a politikai hovatartozásuk készteti őket a szüntelen siránkozásra?
#40
1. Ezek a 10/15/20/25...40/50%-os leértékelések a számok törvénye alapján véletlenszerűen jelennek meg, ugyanolyan valószínűséggel a 2016-os újságban és a 2022-esben is, így az ebből adódó hibák "kioltják" egymást. 1-2 kivételtől eltekintve 2022-ben kisebb a reálértéke az összes terméknek, és a kivételeknél is max tizenpár százelék az eltérés, szemben a zöménél, ahol található 70% fölött is. Úgy gondolom ez elég beszédes, és ne magyarázható azzal, hogy néha 15%-ra van leértékelve valami, néha 50%-ra.
2. Egyáltalán nem vagyok benne biztos hogy célszerű az "eredeti" árakat nézni. Az akciók esetén szoktak azzal trükközni, hogy nem csak az akciós árat viszik le, hanem az "eredeti" árat fel, hogy nagyobbnak tűnjön az akció. Pl.: a túrós rétest nagyon el akarják adni, ezért tesznek rá egy 50%-os akciót. Tegyük fel, hogy normál esetben 100 Forintért árulják. 50%-os akció esetén 50 Forintba kerül, de ennyiért mégsem akarják árulni, mert az már nagyon veszteséges. Ezért az akciós újságban úgy tüntetik fel, mintha az eredeti ára 140 Ft lett volna, és most 70-ért árulják. Egy 30%-os akcióból így csinálnak 50%-os akciót. Az "eredeti" árat nézni ugyanannyira megtévesztő, mint az akciósat.
3. Akárhogy is nézzük, akciós, vagy nem akciós, ott azokban az időpontokban ezeket a termékeket ennyiért lehetett beszerezni, így felesleges az eredeti árat nézni. Nem eredeti áron vették az emberek, hanem az akciós áron.
Hát akkor számoljunk...
2015-ben a fizetésem kb. 800€-nak megfelelő összeg volt forintban, ez mára olyan 600€ körüli összegre "emelkedett"...
Az árak minimum maradtak, de inkább emelkedtek azóta.
Tehát?
#44
Egy, vagy néhány kiragadott ellenpélda még semmit nem jelent. A többség számít.
Szerintem ez az amit az átlagember sosem fog megérteni. Teljes mindegy, hogy milyen kormány van hatalmon.
Fizetésemelés minden évben volt/van és lesz is. Az infláció idővel csökkenti a fizetőeszköz értékét.
Ezt a világot teremtettük, ezt kell szeretni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!