Honnan az a tévhit, hogy valaki csak max 3 hónapig számít munkanélkülinek?
Azt mondják az ellenzékiek, hogy 3 hónap után kikerülsz a rendszerből és már nem számol veled a statisztika, és így csökkentik papíron a munkanélküliek számát.
Honnan veszik?
Ebben a táblázatban fel van tüntetve, hogy a munkanélküliek mennyi időn belül találtak munkát. A legtöbbjük több, mint 3 hónapig volt munkanélküli.
A munkanélküliségi statisztika csak a munkanélkülieket tartalmazza, az "inaktívakat" nem:
A KSH definició szerint (érdemes az utolsó mondatot nézni):
Munkanélküli, aki a vonatkozási héten nem dolgozott, és nincs is olyan munkája, amelytől csak átmenetileg, vagy – a gyermekgondozási ellátás igénybevétele esetén – tartósan volt távol, a kikérdezést megelőző négy hét folyamán aktívan keresett munkát, és két héten belül munkába tudna állni, ha találna megfelelő állást. Az a foglalkoztatottnak nem minősülő személy, aki már talált munkát, amelyben 90 napon belül dolgozni kezd, csak abban az esetben számít munkanélkülinek, ha – adott esetben – két héten belül munkába tudna állni.
Gazdaságilag aktívak a foglalkoztatottak és a munkanélküliek együtt.
Gazdaságilag nem aktívak azok, akik nem sorolhatók sem a foglalkoztatottak, sem a munkanélküliek csoportjába. Idetartoznak többek között a nem dolgozó tanulók, nyugdíjasok, a háztartásbeliek, az idénymunkások (az idényen kívül (három hónapot meghaladó távollét esetén), ha nem kerestek munkát. Sajátos csoportot képeznek ezen belül az ún. passzív munkanélküliek, akik szeretnének ugyan dolgozni, de kedvezőtlennek ítélve esélyeiket, nem keresnek aktívan munkát.
Itt pedig nincsenek külön lebontva a gazdaságilag inaktív szereplők, ha megnézed a 15 évnél idősebbek tábláit ott ilyen 3+ milliós számok vannak és abból kezd ez másik táblázat alapján levonni a nyugdíjasokat, a 15 évnél idősebb tanulókat stb stb stb
#2
Az a "pár" majdnem a háromnegyedük.
#3
Ez idáig oké, de korábban is ez volt a módszertan, a Fidesz előtt. Az előtt is ezek voltak a munkanélküliség kritériumai, és akkoriban is voltak olyan állástalanok, akiket nem a munkanélküliek közé, hanem a gazdaságilag inaktívak közé soroltak.
Nem találtam az ezekkel foglalkozó cikkeket, pedig azt kerestem elsőnek. Pár évvel ez előtt módosult a KSH módszertana és azóta írják ezeket a három hónapos dolgot ( az inflációs kosár is szokott változni, de néha abban is olyan furcsa változtatások vannak ami egyértelműan arra utal, hogy a statisztikai inflációt kozmetikázni kell).
Itt pl írnak róla, hogy tavaly sem munkanélkülinek könyvelték be a korona miatti lezárások allásvesztőúit, hane inaktívnak:
#5 "Pár évvel ez előtt módosult a KSH módszertana és azóta írják ezeket a három hónapos dolgot "
Nem, korábban is ez volt a statisztikában. A módszertan tényleg változott az uniós Eurostat elvárásainak megfelelően, de nem ebben a tekintetben. Az inaktívaknál számolnak másképpen, meg van pár hasonló ami miatt kicsit módosulnak a számok. De nem ilyen nagy területen..
Kérdező
Azok hangoztatják akik nem néznek utána a valóságnak és azt hiszik csak az a munkanélküli a statisztikában aki éppen kapja is a munkanélküli ellátását - vagyis csak 3 hónapig számolnak azzal aki nem dolgozik.
én is többször próbáltam már elmagyarázni némelyiknek, hogy ha így lenne akkor nem lenne megkülönböztetve a munkanélkülieken belül a tartósan munkanélküliek száma, akik kizárólag azokat jelentik akik 90 nap UTÁN sem találtak munkát.
"Miben változott a KSH módszertana pár évvel ezelőtt? Én nem találtam erről semmit."
Írtam hogy én sem. Nekem is csak annyi rémlik, hogy néhány évvel ez előtt felkapta a témát asszem még a hvg is, de konkrétumot nem találtam. És azóta nyomatja mindenki a 3 hónapos dolgot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!