Az emberekben miért él az a tévhit, hogy a fizetések emelkedése nem követi a bolti árakat? Tényleg ennyire nincs realitásérzékük?
Egy korábban feltett kérdésnél a szavazók majdnem 80%-a szerint az elmúlt 5-6 évben bolti árak nagyobb mértékben drágultak, mint ahogyan a fizetések növekedtek.
https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__11..
Ellenzéki politikusok is évek óta folyamatosan egekben lévő árakkal kampányolnak.
Én utánanéztem az akcios-ujsag.hu oldalon (véletlenül sem a KSH-n, nehogy vád érjen, hogy kamu-fidesz-statisztika) a 2016-os februári áraknak és összehasonlítottam a maiakkal Arra a megállapításra jutottam, hogy épp ellenkezőleg, a fizetések növekednek nagyobb mértékben, az embereknek egyre több mindenre elegendő a bére.
Alább látjátok kilistázva azokat a termékeket, amiket módonman állt összehasonlítani, a <-> jelzés bal oldalán a 2016-os ár, a jobb oldalon a jelenlegi, 2022-es. Zárójelben a százalékos növekedés, hogy mennyivel tud többet vásárolni egy nettó minimálbért kereső polgár. A 2016-os nettó minimálbér 73.000, a 2022-es 133.000.
Képként töltöm fel, mert nem tudom ide bemásolva mennyire cseszi szét a táblázatot.
Íme:
Összegzés:
A húsok terén következett be a legnagyobb növekedés, átlag 70%-os.
Tejtermékek esetén szerényebb a növekedés, de itt is kb 20-40%.
Zöldségek/gyümölcsök terén a legalacsonyabb a növekedés, bizonyos esetekben itt csökkenés is tapasztalható.
Mi lehet az oka, hogy az emberek ennek ellenére mégis úgy érzik, hogy egyre jobban elszállnak az árak? Csak nem a politikai hovatartozásuk készteti őket a szüntelen siránkozásra?
#13
Nem trükközöm. Írtam, hogy akciós-újságbeli árakat veszek figyelembe.
A 2016-os árak is akciós újságból valók.
yep, 13as, az akció az akció marad akkor is és most is, általában százalékosan határozzák meg, így ugyan tényleg nem az eredeti árról van szó, de nagyjából egynelő mértékben az eredeti ár alatt.
Ugyanígy az inflációt sem kell beleszámolni, mert ugyan a 2016-ban 73000 forint az ma kb 90000 forint lenne, de ugyanez az infláció az árakra is vonatkozik.
Szóval szeirntem a sázmolás, ha nem is tökéletes, de célra megfelel.
AMi hiányzik az a fizetésekről egy ugyanilyen kimutatás. Mondom, én csak a magamét tudom felhozni, az én fizum 8.3%-al emelkedett, szóval én buktában vagyok.
De most sebtiben megnéztem a pedagógus bértálbát és hát - azt alapul véve, hogy valaki 2016 szeptemberében kezdi a munkát - ott is csak kb 13%-os emelkedéssel számolhatunk.
Nyilván az ag ond, hogy kevés olyan adat érhető el, ahol egységesítve láthatunk béreket akkor és most. De ez lenne kívánatos ahhoz, hogy az állításodat alátámaszd.
"Én elsősorban azért a minimálbért választottam, mert arra nem lehet azt mondani, hogy kamu statisztika. Másodsorban azért, mert mindig az a vád éri a Fideszt, hogy a legalacsonyabban keresőknek kedvez a legkévésbé, csak a középosztályt, gazdagokat pénzeli."
- Még hogy nem?! :D
Azért mégiscsak, gondold át!
Kötelező műszakpótlék és mindenféle más pótlékok kötelező mértékének csökkentése, megszűntetése történt. Mennyi volt 2010-ben a kötelező minimális vasárnapi pótlék, és mennyi most?
Mennyi pénzt vittek haza a legkevesebbet kereső tanárok 2010-ben, és mennyit most? Ebbe számítsd bele a cafeteriát, és azt, oszd el a munkaórák számával, és egyéb kötelezettségek arányával!
Számold hozzá az ÁFA-emelést, az inflációt és egyéb nyalánkságokat!
Kétlem, hogy most több élelmiszert tudnának vásárolni, mint akkor.
#15
Nem tökéletes, de limitáltak voltak az eszközeim.
A fizetésekről ilyen kimutatás az átlagbérek. Lehet, hogy a tied csak 8,3%-kal emelkedett, (ami szerintem pofátlanul kevés), de átlagban 80%-kal. Az enyém jóval többel, én 2016-ban br280-at kerestem (igaz pályakezdőként), most br650 körül vagyok.
Egy orvos meg 200%-os körüli emelkedéssel számolhat, de ez a 13%-os emelkedés szerintem nem valós. Nem találtam statisztikát róla, csak sebtiben keresgéltem, de már a 2005-2012 közötti 7 éves intervallumban is 70%-os emelkedés volt.
"Nyilván az ag ond, hogy kevés olyan adat érhető el, ahol egységesítve láthatunk béreket akkor és most. De ez lenne kívánatos ahhoz, hogy az állításodat alátámaszd."
Szerintem meg nem. Ott az átlagkeresetváltozás. Attól még hogy te ágazatonként lebontva látod, hogy a tanároké emelkedett X%-kal, az orvosoké Y%-kal, a rendőröké Z%-kal, az még nem fog az átlagon változtatni. Az sem, hogy neked csak 8,3%-kal emelkedett, legfeljebb rád nem lesz igaz, meg a tanárokra, de a többségre igen.
De miért 2016-ot hasonlítod, miért nem 2006-tal jössz?!
Tudod, akkor még nem volt világgazdasági válság.
"Nem tudom miért jössz az ÁFÁ-val, az ÁFA beépül a cikkek áraiba. "
Pont ez az! Te jöttél a bolti (fogyasztói árral, ami tartalmazza az áfá-t, az áfa meg dobja a fogyasztói árat, csökken a vásárlóértéke a pénzednek.
Ugye, milyen nehéz megérteni? :D
#18
"De miért 2016-ot hasonlítod, miért nem 2006-tal jössz?!
Tudod, akkor még nem volt világgazdasági válság."
- Mert a kérdés, amiről a szavazás szólt 5-6 évvel ezelőttre asszociált.
- Sanszos, 2006-ból nem találnék szórólapot, az akcios-ujsag.hu-n is csak 2015-ig van fent.
- Miért lenne jobb 2006-tal összehasonlítani, mire akarsz kilyukadni vele?
"Pont ez az! Te jöttél a bolti (fogyasztói árral, ami tartalmazza az áfá-t, az áfa meg dobja a fogyasztói árat, csökken a vásárlóértéke a pénzednek. Ugye, milyen nehéz megérteni? :D"
Én teljesen értem, hogy az ÁFA, hogyna működik, azt nem értem te mire akarsz kilyukadni ezzel a 2%-os ÁFA növekedéssel. :) Az ÁFA növekedés enyhén növeli a fogyasztási cikkek árát, de a bérek jóval nagyobb mértékben növekedtek, tehát bőven kompenzálva van az ember.
Most ez olyan, mintha én azt mondanám neked, hogy ezentúl 100 Ft helyett fizess 105 Ft-ot egy autós rágóért, de cserébe zsebpénzed 4000 Ft-ról 500
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!