Fideszesek, miért jobb nekünk a Fudan Egyetem, mint a CEU?
Nem vagyok fideszes, és Magyarország szempontjából óriási hibának tartom a CEU elüldözését. (A CEU-n nemcsak társadalomtudományi képzés folyt, volt például egy matematika tanszékük, a magyar viszonylatban nagyon erős matematika doktori iskolával, ahová a többi budapesti matekszakos egyetem (ELTE, BME, Corvinus) oktatói mellett a Matematikai Kutatóintézet kutatói is beoktattak. Volt továbbá hálózattudományi tanszékük. Voltak bölcsészettudományi programjaik, középkori történelem. A nagyon jó anyagi hátterüknek köszönhetően olyan dolgokat is el tudtak érni, hogy például fiatal magyar kereszténytörténész doktorandusz a római levéltárakba is eljuthasson kutatásokat végezni, ez a többi magyar egyetemen, állami támogatással kb. esélytelen. Ismerek ELTE-n végzett jogászt, aki a tanulmányai alatt a CEU könyvtárába járt át, mert ez utóbbi sokkal felszereltebb volt, olyan szakirodalommal, amilyenről az ELTE-n nem is álmodtak. A CEU egyébként ezt partnerségi viszonyban megengedte minden magyar egyetem hallgatóinak. A CEU filozófiai vonalon világviszonylatban is rendkívül erősnek számított. A sorosista agymosás, liberálnemzedék felnevelése egy vicc, sok CEU-s diák semmilyen ideológiai természetű befolyásolással nem találkozott a tanulmányai során. A CEU egy normálisan működő, főként humán tudományokkal foglalkozó miniegyetem volt. Most is az, csak most már majdnem minden programja kinn van Bécsben. Egyébként itt valaki feljebb írta azt a tévedést, hogy a CEU-ra csak drága tandíjjal lehetett járni, ami a magyar diákoknak elérhetetlen volt: nos, nem, van ösztöndíjprogram, a diákok jelentős része ebbe bekerülve egy fillér tandíjat nem fizetett; a diákok jelentős része magyar volt.)
Áttérve a fő kérdésre, hogy miben jobb a Fudan. A Fudan nem egy miniegyetem, főként műszaki tudományokban, orvostudományban fog utazni, melyek a következő évtizedekben nagyon fontosak lesznek. Feltehetően nagyon jó műhelyt fog tudni biztosítani a mesterséges intelligencia kutatásának, ami a mostani tudományos fejlődés egyik sztárja. A Fudan a CEU-nál egy sokkal nagyobb volumenű valami lesz. Tehát van arra remény, hogy amiben a CEU jó volt kicsiben, abban a Fudan jó lesz nagyban.
Az egyetemi világban van egy nagy nemzetközi vérkeringés: külföldi vendégkutatók és vendégelőadók cirkulálása. Olyan nem nagyon van, hogy az ELTE leszerződik egy neves amerikai fizikussal, és az két évig itt dolgozik (kutat és tanít) Budapesten. Se fizetést nem tudunk neki adni olyat, hogy idejöjjön, se a kutatási körülmények (például laborberendezések) nem olyanok. A CEU ilyesmire képes volt, és néhány tudományterületen feltett minket a térképre. A Fudan ezt sokkal több területen meg fogja tudni tenni. (Bár ehhez nem kellett volna a CEU-t elüldözni.)
Azt kellene megérteni, hogy ez a két dolog nem konkurál egymással. A magyar felsőoktatásnak az egyik legnagyobb problémája az alulfinanszírozottság, az egyetemek gyászosan kevés pénzből működnek. A CEU sok pénzből működött (vajon miért jártak át más fővárosi egyetemek oktatói a CEU-ra másodállásban tanítani...), a Fudan is sok pénzből fog működni. És itt a hangsúly ezen van. Szerintem nem kell eleve negatívan állni a Fudanhoz, jó is kisülhet belőle.
#14
Itt kormány oldalról (ismételten) felremagyarazas történik. Az ellenzők 90%a nem az egyetem létét ellenzi. Hanem azt, hogy megint a mutyi megy, és mi veszünk fel kínai hitelt, hogy megepitsuk a kínaiaknak az egyetemet. A ceut sem a magyar állam építette, a kínait se tegye. Jöjjenek a kínaiak, szeretettel várjuk őket de hozzák a tőkét is...
10:
A Fudan társadalomtudományi képzést hoz ide.
Az meg vicces, hogy a kínai kommunista propaganda nem zavar, ellenben a CEU szerinted szimplán Soros-keltető. Ok, legyen, csak akkor ne kaarjátok magatokat demokrata, jobboldali, konzervatív, nemzeti kereszténynek előadni, hanem nyíltan vállaljátok fel, hogy kommunisták vagytok. Az gerincesebb lenne.
14:
Honnan veszed mindezt? A Fudan társadalomtudományi és gazdasági képzést fog idehozni, a Corvinussal fog együttműködni. Szó sincs orvosi, műszaki képzésről.
Másrészt ok, jöjjön, de miért a magyar állam fizesse a beruházást?
[ma 14:14]: Nyilván minden elkorrumpált fillér drága. Én [ma 13:53]-ban igyekeztem a tudományos élet szempontjaira szorítkozni, és abból megmagyarázni, hogy a Fudan miben több a CEU-nál.
[ma 14:16]: Ezt nem úgy kell elképzelni, hogy a magyar egyetemek több pénzt kapnának. A CEU miatt sem kaptak a magyar egyetemek több pénzt. De a CEU tudott olyan professzort Magyarországon tartani, aki a Corvinusszal együttműködött, közös kutatások, diákoknak oda-vissza oktatási programok. A CEU (melynek alapszakja nem is volt) sok diákját onnan szedte, hogy magyar egyetemek alapszakjait elvégző jó diákoknak kínált ösztöndíjakat. Egy gazdag egyetem jelenléte egyfajta tudományos pezsgést hoz. A Fudan a Semmelweis fő épületeitől pár percnyi tömegközlekedésre lesz. Minden bizonnyal sokkal jobban felszerelt orvosi könyvtára lesz, mint a Semmelweisnek. Az orvostanhallgatók ugyanúgy átjárnak majd a szakirodalmat tanulmányozni, mint a fentebb említett jogász ismerősöm annak idején a CEU-ra.
Egyébként 500 milliárd forintból jelentősen lehetne a magyar állami felsőoktatást is fejleszteni. Ez jóval több, mint a komplett magyar felsőoktatás egy egész éves költségvetése.
"Minden bizonnyal sokkal jobban felszerelt orvosi könyvtára lesz, mint a Semmelweisnek. Az orvostanhallgatók ugyanúgy átjárnak majd a szakirodalmat tanulmányozni, mint a fentebb említett jogász ismerősöm annak idején a CEU-ra."
Na igen, de mennyit kell a külsősnek ezért fizetni?
Nem a tudás értékét vitatom, de talán nem nekünk kellene fizetni mindent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!