Elfogadható-e egy modern európai jogállamban, hogy ilyen módon semmisítsenek meg egy alkotmányt?
Figyelt kérdés
Demokratikus-e 2/3-ad nélkül alkotmányozni vagy egybeolvasztani a bíráskodó hatalmat a törvényhozóval?
Stabil lehet egy ilyen módon meghozott alkotmány?
2021. ápr. 26. 21:36
21/27 anonim válasza:
20-as: Azért a 2012 elött érvényes alkotmány korán sem vbolt mindekitöl elfogadva, igazából mindekinejk baja volt vele, mára Horb is új alkotmány akart, de az utolsó pillanatban koalíciós partnere az SZDSZ kiihátrált az ötlet mögül. De egyébként tény a Fidesz 2010-ben demokratikusan nyerte meg a 2010es vaálsztást, amivel a régi alkotmány szerint is joga volt változatni az alkotmányon, egyébként szerepelta Fidesz 2010-es választási programjában is. Ha demokratikus szemszögböl nézzük, akkor a 20102-es alaptrövény demokratikusabb, mert azt demokratikus úton megválasztott képviselök szavazták meg a 2/3-al. Az 1949-es alkotmányt, illetve annak 2010-ig hatályos 89-ben módosított verzióját is a kommunista diktatúra nem demokratikusan megválasztott képviselöi szavazták meg. (Igen az ellezéki kerekasztal tárgyalásokon elöjött a kérdés, de az ellenzéki kerekasztal tárgyalásons e volt ott korán sem minden ellenzéki szervezet/párt, tehát azs e tekitnhetö demokratikus felhatalmazasnak)
22/27 Alex Fly válasza:
@21: elfelejtetted megemlíteni, hogy az a 2/3-dal történő megszavazás valójában egypárti döntés volt, Horn pedig azért nem nyúlt hozzá, mert holott ő is megtehette volna, hogy kétharmados többségével visszaélve keresztülverje az Országgyűlésen, de ehelyett konszenzusra törekedett és az ország hosszútávú berendezkedését befolyásoló döntésekhez csak a teljes egyetértést tartotta elfogadhatónak. Orbánnak viszont nincsenek ilyen gátlásai...
23/27 anonim válasza:
Egy alkotmány célja nem a regnáló kormány hatalmának a kiterjesztése, hanem a mindenkori hatalom korlátok közé szorítása, épp ezért nem lehetne megengedni, hogy egy párt vagy kormány döntsön a kérdésben. Az alkotmánynak egy a nemzet által meghatározott közös minimumnak kéne lennie, éppen ezért minden alkotmányos demokráciában alapvető, hogy egy új alkotmány esetén népszavazást írnak ki. A magyar alaptörvény konkrétan tartalmazza azt, hogy népszavazás útján ne lehessen módosítani rajta. Bármelyik európai ország jogi egyetemén kiröhögnének egy ilyen tákolmányt.
24/27 anonim válasza:
22) Horn eredtileg hozzá akart nyúlni, csak végül azért nem lett belöle semmi, mert koalíciós partnere az SZDSZ végül kihátráltaz ötlet mögül, az MSZP-nek meg önmagában nem volt meg a 2/3, így Horn nem tehette volna meg.
25/27 anonim válasza:
A ´regi alkotmányban az állt, hogy módsításhoz a képviselök 2/3-ánaka szavcazta szükséges, az nem állt benne, hogy a2 /3-nak ehhez egy pártból, két pártbol vagy 5 pártból kell összejönni.
De ettöl függetlenül a demokratikusan megválasztott képviselök szavazták meg, ezzel szemben a 2012-ig hatályos alkotmányt is egypárt votl, amit nem demokratikus képviselök, hanem gyakolrtilag az MDP 1949-ben, majd az MSZMP képviselöi szavaztak meg 1989-ben.
26/27 anonim válasza:
" hogy kétharmados többségével visszaélve keresztülverje az Országgyűlésen, de ehelyett konszenzusra törekedett és az ország hosszútávú berendezkedését befolyásoló döntésekhez " Dehogy törekedett erre a Horn Gyula.Néhány hónappal az önkormányzati választások előtt módosította az önkormányzati választás szabályait, és megszűntette a polgármesteri és a képviselői tisztség összeférhetetlenségére vonatkozó szabályt.A választási szabályok módosításáról szóló törvényjavaslatot beterjeszteni se lett volna szabad, mondta az SZDSZ 1994. októberi küldöttgyűlésén Kis János, a párt első elnöke. De addigra a törvényt a kétharmados többség rég megszavazta.
27/27 anonim válasza:
" hogy kétharmados többségével visszaélve keresztülverje az Országgyűlésen," Ja és 26 az alkotmányhoz, Horn Gyula megpróbálta a sját alkotmánytervezetét keresztül vinni az országgyülésen 1996 júniusában, viszont a tervezet nem kapta meg 5 szavazat hilyán nem kapta meg a szükséges 2/3-ot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!