Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Elfogadható-e egy modern...

Elfogadható-e egy modern európai jogállamban, hogy ilyen módon semmisítsenek meg egy alkotmányt?

Figyelt kérdés

Demokratikus-e 2/3-ad nélkül alkotmányozni vagy egybeolvasztani a bíráskodó hatalmat a törvényhozóval?

Stabil lehet egy ilyen módon meghozott alkotmány?

[link]



2021. ápr. 26. 21:36
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
17%
Az alkotmánybíróság majd megsemmisíti:D
2021. ápr. 26. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 sörpocak ***** válasza:
100%

Alapvetően nagyon érdekes, ahogy azt boncolgatják, hogy egyáltalán érvényes e az alaptörvény, de ha azt el is törlik és megmaradnak a régi alkotmánynál, azon kétharmad hiányában akkor sem térhetnek le. Eleve hatalmas botrányforrás visszafordítani a meglévőt, akkor is, ha lenne rá jogi alap.


Igazából ott szúrták el, hogy 2014-ben résztvettek a választásokon. Ha egyszer résztveszel a játszmában, legitimálod annak szabályait is.


Egyébként off topic, de az alkotmánybíróság nem igazán tartozik a bíráskodó hatalmi ághoz. Odáig is lehet fellebezni, de az már egy sokadik lépcsőfok, csomó ügyben meg sem szólalhat (nem tartozik rá) és még mindig lehet utána menni Strasbourgba. Valahol értem a felvetést, de az Alkotmánybíróság sosem volt igazán "bíróság".

2021. ápr. 26. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 A kérdező kommentje:

Értem, de az AB-t arra tervezték, hogy vizsgálja a törvények alkotmányosságát és alkotmányjogi kérdésekben döntsön, így szerintem lehet rá a bíráskodó hatalmi ág egy különleges formájaként tekinteni.

1. Az alkotmánybíróság feladata megállapítani, hogy a törvények összhangban vannak-e az alaptörvénnyel, így tehát az AB nem vizsgálhatja azt.

2021. ápr. 26. 21:57
 4/27 A kérdező kommentje:
Mivel lenne érvényesebb egy szovjet mintára készült alkotmány öaszefirkált változata?
2021. ápr. 26. 22:00
 5/27 anonim ***** válasza:
69%

Pár apróság:

-a Fidesznek is csak maga szerint van kétharmada, amúgy kb 30%-kal kormányoznak

-Orbán hetente írja t önhatalmúlag az alkotmányt ha épp úgy tartja kedve, érdeke, ez nem zavar semmiben? Pont hogy ez a jelenlegi alkotmány sem demokratikus úton született, hanem egyes emberek kigondolták és lenyomták a nép torkán. Pont ennyire szabad érvényesnek tekinteni ha sikerül leváltani a jelenlegi garnitúrát. Vissza kell állítani mindent a 2010-es állapotra.

2021. ápr. 27. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 A kérdező kommentje:
A szovjet mintára íródott 2010-ig érvényes alkotmányt? És hogyan kell visszaállítani? Szabályosan 2/3-os többséggel?
2021. ápr. 27. 07:15
 7/27 sörpocak ***** válasza:
100%

"A szovjet mintára íródott 2010-ig érvényes alkotmányt?"


Mi az, hogy szovjet mintára? Mi benne a szovjet minta, kitudod egyáltalán fejteni?

2021. ápr. 27. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 A kérdező kommentje:

"Magyarország Alkotmányát 1949. augusztus 18-án, az 1949. évi XX. törvénnyel fogadta el az Országgyűlés, a jogszabály két nappal később, augusztus 20-án lépett hatályba. Ez az 1936. évi szovjet alkotmány mintájára készült, amelyet fő kidolgozója után a szakirodalom buharini alkotmánynak is nevez. "

"1989-ben a rendszerváltás keretében sor került az Alkotmány alapvető, gyökeres módosítására, melynek eredményeképpen Magyarország államberendezkedése – a modern demokráciák mintáját követve – átalakult. Természetesen egy teljesen új alkotmány kidolgozásának elképzelése is felmerült a rendszerváltó erőkben, de ehhez az akkor hatályos rendelkezések értelmében népszavazásra lett volna szükség, amelynek kimenetelét - a még az országban állomásozó szovjet csapatokra is figyelemmel - kétségesnek ítélték. Az Ellenzéki Kerekasztal pártjai ezt a feladatot az új, szabadon választott Országgyűlésre akarták bízni, ezért a jogállam létrehozásához szükséges legalapvetőbb módosítások elfogadásában egyeztek meg a Magyar Szocialista Munkáspárttal. Az átfogó alkotmányreform révén gyakorlatilag így is teljesen új alaptörvény született. "

Ez az alkotmány csak egy ideiglenes megoldás volt, 2012-ben már megérett a cserére, de ezt nem úgy kellett volna megvalósítani, ahogy az végül történt és tarthattak volna népszavazást is róla. Mindazonáltal ezen alkotmányt szerintem csak jogállami keretek között lehet érvénytelenÍteni.

2021. ápr. 27. 12:08
 9/27 anonim ***** válasza:
56%

Mivel Magyarország több mint egy évtizede nem jogállam, így semmi gond nincs azzal ha nem alkotmányos módon megsemmisítenek egy nem alkotmányos módon létrehozott alkotmányt. Ha az egyik irányba nem volt gond, a másikba se legyen.

A "szovjet mintát" meg kifejthetnéd bővebben, mert értelmezhetetlen. Éppen hogy most módosult az elmúlt években az alkotmány úgy és olyan módon ami a szovjet időket idézi.

2021. ápr. 27. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 sörpocak ***** válasza:
56%

Nem igazán értelek, mert 2012-ben sem írtak új alaptörvényt, csak módosítottak egy féltucat ponton és átnevezték. Szóval mi alapján mondod a '89-eset szovjet mintájúnak, míg a mostanit nem, ha egyébként ugyanazon alapszik az is?


Most kijelentetted, hogy a régi alkotmányunkat teljesen lecserélték, de mi alapján is mondod ezt?

2021. ápr. 27. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!