Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért van elterjedve az a...

Miért van elterjedve az a téveszme, hogy Trianon megakadályozhatatlan volt?

Figyelt kérdés

Itt van pl. egy videó jobboldalisággal nem vádolható történészekkel.

https://www.youtube.com/watch?v=fjnNb-K3h3o

Szinte minden arra utal, hogy könnyen megnyertük volna a háborút. A magyar vezetés elképesztően retard emberekből állt, mindent megtettek Trianonért. Az Antant nem lépett katonailag (amúgy is kevés katonája volt a közelben). A kisantant szinte akadálytalanul szállta meg az országot, hónapokig. Állóháborúval simán megállítottuk volna őket. A románok kb. 10-20 ezer nevetségesen gyenge katonával szállták meg egész Erdélyt kezdetben... Nem volt felszerelésük, a magyarok felszerelését használták. A magyarok etették a román katonákat, Károlyiék etették az ellenséget. Vonatokat adtak nekik, hogy pl. kikiáltsák Erdély elszakítását. Felfegyverezték a román nemzetőröket... Míg a románok nagyon logikusan egyből lefogták a fiatal magyarokat, hogy azok ne harcolhassanak majd ellenük. Károlyiék fegyvereket küldtek az ellenségnek, a saját haderejüket pedig leszerelték. 1 millió főből szinte senki sem maradt vagy fél évig. Mintha nem jöttek volna rá, hogy ez egy háború, és nem az ellenség elképzeléseiben kéne reménykedniük. Károlyi márciusban jött rá, hogy az ellenség nem igazán akarja majd visszaadni a területeket... Egy átlagosan értelmes vezető megértené, hogy egy háborúban nem így kell cselekedni, 1-2 lépéssel előrelátja, mi lesz bizonyos jelekből. Ezek nem látták. A komcsik meg feladták a megszerzett Felvidéket teljesen feleslegesen. Hazaáruló, idióta kommunisták vezették a hadsereget, mint Böhm Vilmos. Egyes magyar falvak, városok nagyon kis, irreguláris erőkkel is megfuttattak teljes hadseregeket. Nyilván meg kellett volna tartani a fegyvereket, a haderőt, időben lépni, és lehetőleg minimum lefogni a nemzetiségi katonákat. (Vagy egyeseket besorozni.) Károlyiék egyébként nagyrészt belpolitikai kérdésekkel foglalkoztak a sorsdöntő háború idején.

Ami a motiváltságot illeti, a csehszlovákok konkrétan ugyanazon oldalon harcoltak korábban, de a többiek morálja sem volt nagyobb, a magyarok sokkal motiváltabbak lettek volna a szülőföldjük védelme miatt.



2021. márc. 15. 23:00
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:

#20

[link]

2021. márc. 16. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:
66%

Kérdező engem kifejezetten érdekel a 16-os válaszba feltett kérdések adott válaszaid.


"Trianonnál nem büntettek meg minket, hiszen még csak függetlenek sem voltunk, tehát nem voltunk felelősek"


Az meg van, hogy nagyon kevesen ellenezték?

2021. márc. 16. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 A kérdező kommentje:

A 16-osok nem jó kérdések, ahogy utóbbi sem. Attól, hogy nem ellenez valaki valamit, még nem kell megbüntetni... Értelmetlen. Pláne nem a 2/3-ának elvételével. Csak mert elvesztett egy háborút. Pontosabban a vesztes oldalon állt, a kisantant egyébként korábban vesztett már.

A románok az ország megszállása után vonultak vissza, kifosztva azt, az Antanttal egyeztetve. Horthy nem jelentett semmiféle veszélyt a Kisantantra a 10 ezer katonájával, joviális személyével.

2021. márc. 16. 09:24
 24/35 anonim ***** válasza:
66%

"Horthy nem jelentett semmiféle veszélyt a Kisantantra a 10 ezer katonájával"


Aha, de azért még egy falu is visszaverte őket, ha ellenálltak. Tele vagy ellentmondásokkal.

2021. márc. 16. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/35 A kérdező kommentje:

Igen, inkább a szerb és cseh haderőt verte vissza egy-egy falu (és ezzel máris kiestek a háborúból mint komolyan vehető ellenfél), a románok esete más lehetett. Horthy hadereje nagyon kicsi volt, talán 5-10 ezer ember, nem állt szándékában ellenállni, csak hatalomra akart jutni. Együtt is működött az országot kifosztó románokkal... A román haderő azért ennél erősebb volt, 100-200 ezer katona legalább ekkorra már, és volt lőszerük, fegyvereik, ágyúik, stb.

Ebből is látszik, mennyire retardok voltak Károlyiék. Hiába mondták el, hogy el akarják venni a területeket, hiába vonultak be, szerelték le a magyar katonákat, tettek meg mindent a magyarok ellen, hiába voltak az Antantnak utasításai, egyszerűen nem jöttek rá, hogy ez egy háború, csak katonailag lehet győzni. Egy szellemileg fogyatékos szintjén álltak. Pacifisták akartak lenni egy háborúban, felszerelték az ellenséget... Fontos lett volna az idő. Ha időben lépnek, a románok nem erősödnek meg, sokkal kevesebb területet foglalnak el, sokkal több fegyverünk marad, sokkal több katonánk, erőforrásunk, jobb katonai vezetőkkel jobb lett volna a stratégia is. Mikor a románok már elvittek mindent, fegyvert, élelmiszert, berendezkedtek szépen Erdélyben, nem volt katonánk, nem akkor kell cselekedni. Ezt egy 10 éves stratégiai játékokkal játszó gyerek is értené.

Azért durva ez, mert igazából erősebbek voltunk, mint az ellenség együttvéve. Románia is egy nagyon gyenge, kis ország volt akkor. Nagy területeket tarthattunk volna meg.

2021. márc. 16. 10:07
 26/35 anonim ***** válasza:

Sok év háborúskodás árán Törökország is csak annyit tudott javítani a nagyhatalmak által neki szánt sorson, hogy legalább a központi, török-kurd etnikumú területeket megtarthatták.


Ha a magyarok is keményen harcolnak 1918 után, nálunk is esetleg ez lett volna reális eredmény, a központi magyar lakta területek megtartása. Abban igazad van, hogy a nyugati nagyhatalmak, Franciaország, Nagy-Britannia nem küldött volna katonákat Magyarország ellen (fegyvereket küldött volna az ellenségeinknek), de a kisantant mindenképpen megpróbált volna érvényt szerezni a nagyhatalmi döntésnek, hogy létrejöjjön Csehszlovákia, Románia egyesülése Erdéllyel és létrejöjjön egy délszláv állam, Szerb-horvát-szlovén királyság/Jugoszlávia. Magyarországot gazdasági blokád, ellenséges hadműveletek sújtották volna a környező országok részéről, aminek sok évig nem tudott volna ellenállni, mindenképpen elveszítette volna a háborút egyedül előbb-utóbb. Viszont ha a cseheknek, románoknak, szerbeknek is keményen küzdeni kellett volna a területek átvételéért, akkor nem lettek volna ennyire mohók, talán lemondtak volna bizonyos területekről. Például megtarthattuk volna Szlovákia, Ruszinföld déli, magyar lakta részét, Erdély/Partium magyar részét (Szatmárnémeti, Nagykároly, Nagyvárad, Arad vonal) és a Vajdaság északi magyar részét (Szabadka, Zenta, Topolya...), Dél-Baranyát. Így mondjuk 283 ezer négyzetkilométerről 123 ezer négyzetkilométerre csökkent volna az ország területe, nem 93 ezerre. Ez is nagy veszteség lett volna, de talán igazságosabb, a magyarság számára könnyebben elfogadható béke lett volna és segítette volna a megbékélést, a népek jó viszonyát a térségben.

2021. márc. 16. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 A kérdező kommentje:
Persze, ez lett volna a minimum, és egy korridor Székelyföldhöz, Észak-Erdély. Szerintem ez 123 ezernél sokkal több, 160-180 körül lehet. De szerintem nem tartott volna sokáig a háború, Törökország is nagyon hamar győzött, itt is csak pár kisebb csata volt. A Kisantant nem tudott volna eleve betörni az országba, vagy csak ideiglenesen, visszavertük volna őket egyenként, hatalmas károkat okoztunk volna nekik, esetleg elfoglalhattunk volna néhány területet is, deportálhattuk volna az etnikumokat, gyorsan feladták volna, sem az Antantnak, sem nekik nem érte volna meg ekkora áldozat, hogy évekig harcoljanak. Nem is tudtak volna, mert szétvertük volna a haderejüket.
2021. márc. 16. 23:05
 28/35 anonim ***** válasza:
Adott esetben azok az erdélyi szorosok, Keleti-Kárpátok is megkerülhetők, a Dunán is át lehet kelni, nem volt annyira tuti biztos természetes védelme Nagy Magyarországnak sem. Ha az országon belüli kisebbségek is fellázadnak, hogy márpedig ők el akarnak szakadni, belső polgárháború tör ki, az is felőrölte volna az ország megmaradt katonai erejét.
2021. márc. 16. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 A kérdező kommentje:
Nem tudom, mi a Trianon-hívők logikája, de ebben a háborúban nem arról volt szó, hogy a mai szomszédaink, meg az Antant (pláne mi) minden erejükkel harcolnak egy háborúban. Ha ma ez történne, nem sok esélyünk lenne, mert azóta eltelt 100 év, változások történtek. De akkor még képlékenyek voltak ezek az országok, a szlovákok nem akartak annyira elszakadni, Jugoszlávia is vegyes népességű volt, Románia fele nem létezett, legfeljebb pár hónapja foglalta el. A nemzetiségi katonákat leszerelhettük volna már a támadás elején, így a haderejük máris jelentősen csökken. Ha lassítjuk őket, soha nem is tudták volna felszívni e területek erőforrásait. Ha az 1 millió katona leszerelése helyett nem kb. 100 ezerrel szöszmötölünk fél évvel később is... ha nem 70 ezer katona vesz részt a végső csatában 70 ezer ellen, hanem mondjuk 300 ezer... Az ellenség motivációja nagyon gyenge volt, csak akkor lépett a számára idegen területek bekebelezéséért, ha nem ütközött túl nagy ellenállásba. A franciák, szerbek pl. nem igazán támadtak, nem tudtak, nem akartak áldozatokat, de volt olyan falu, amely kb. 15 emberrel visszaverte őket örökre. Nyilván a csehek sem szívesen haltak volna Szlovákiáért, a szlovákok sem Csehszlovákiáért, a románok sem magyar területekért. Nem lehet egyszerűen összeadni a számokat. A Szovjetunió pl. vereséget szenvedett ekkoriban Romániától és Lengyelországtól is, sokszoros túlerőben, mert nem volt megfelelő állapotban. 1849-ben az ellenség elfoglalta a területeink 70%-át, több fronton harcoltunk, a románok, horvátok, szerbek, szlovákok, osztrákok, oroszok ellen, és akkor győztünk volna, pedig majdnem vereséget szenvedtünk. Tehát itt több tényező van, nem abból kell kiindulni, hogy ma legyőznénk-e 7 szomszédunkat egyszerre.
2021. márc. 18. 16:50
 30/35 anonim ***** válasza:
76%
Igen, megakadályozható lett volna, ha igazi, nemzeti vezetőnk van. Elkúrtuk ez is. 1918, 1943-44,1990,1994,2002, 2006 ezek azokaz évek ahol nem kicsit pecsétölődött meg MAGYARország sorsa a rossz irányba. Sajnos ilyen vezetőink voltak,vannak és lesznek is valószínűleg. Szomorú hogy egy ilyen tehetséges népnek mint a magyar ilyen vezetőik vannak. :(
2021. márc. 18. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!