Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Objektíven nézve Trianon...

Objektíven nézve Trianon elkerülhetetlen volt?

Figyelt kérdés

Nem a vh döntött valójában, Törökország jóval később is sikerrel harcolt a szerződés ellen. A nagyhatalmak hadianyagot küldtek ugyan, nyilván volt pénz, élelem, stb. a kisantantnak, de katonailag egyáltalán nem tűnt reménytelennek. Pl. 2-3 milliónyi színmagyar területet is elvettek, amelyért harcolhattunk volna. Csak nálunk züllött szét a hadsereg, sehol máshol. Propaganda volt a hadsereg ellen, katonatanácsok, Károlyiék ámokfutása, nagyon káros lépések. Pl. leszerelték a hadsereget, aztán gyorsan fel akarták szerelni. Félmillió magyar katona minimum volt, sőt 1 millió is lehetett, Kunék nagy nehezen pár százezret szereltek fel, egy olyan 70 ezres román hadsereg győztek az ország közepén... Ráadásul éppen előtte Kun Béláék még a saját seregüket is demoralizálták.

A népesség nekünk kedvezett, Románia lakossága kb. a harmada volt a mienknek. Ma már 2-2.5-szerese, 1930-ban már ők nyertek volna, de akkor még nem. A nemzetiségek átállását, a területek megszállását meg lehetett volna időben akadályozni (de ez sem feltétlenül volt döntő).

Szörnyű következmények voltak. A románok elfoglalták, kifosztották az országot, ezreket öltek meg, több millió magyart máig elnyomják a soviniszta utódállamok.

Károlyiék nagyon naivak voltak, hittek az antantnak, hogy vége a háborúnak, nincs mit tenni. Az Antant sokáig nem tudta visszaparancsolni még a románokat sem, Kunék meg visszavonultak önként a Felvidékről. Naivitás volt a győztesek igazságérzetében hinni.

1848-49-ben az osztrákok a sok irányból támadó nemzetiségekkel elfoglalták a fél országot, és még onnan is győztünk volna, ezerszer nehezebb helyzetből.



2020. jún. 7. 21:40
1 2 3 4
 11/39 anonim ***** válasza:
100%

Többen is felhozták a többnemzetiségű államiság működésképtelenségét. Akik ezt állítják, csak tekintsenek Finnországra, ahol az 5-6 %-os svéd kisebbség teljesen emancipált. Tudniillik Finnországban a svéd hivatalos és kötelező nyelv. (Összehasonlításképp: Szlovákia magyar aránya 8,5%, Romániáé 6,5% - Erdélyé több mint 17%.) Ott van Belgium, ahol flamandok, wallonok és németek élnek, az uralkodócsalád anyanyelve a francia. Hollandiában nagyszámú fríz lakosság él, Spanyolország etnikai sokszínűségéről már nem is beszélve, ahol pl. a katalánok hatalmas autonómiát.

A szomszédaink a nemzeti sovinizmus oltárán feláldozzák a békét és a fejlődést, ahelyett, hogy előre tekintenének. Mohók voltak, óriási területeket kaptak, közben képtelenek bánni vele és annak népeivel. Érdekes, miután Észak-Erdély visszakerült, kötelező volt a magyaroknak is románul tanulni, nemcsak a románoknak magyarul - hozzáteszem, nagyon helyesen, hiszen többnyelvű vidékeken ez volna a minimum.

2020. jún. 8. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/39 anonim ***** válasza:
26%

10: "Románia nagyon kis és nagyon szegény ország volt hozzánk képest. Mintha ma Montenegró el tudná foglalni Ausztriát.."


Hat ez a kis es szegeny orszag elfoglalta Erdelyt, majd a magyar ellentamadast visszaverve a Tisza vonalaig nyomultak elore, majd atleptek a Tiszat es meg Budapestet is elfoglaltak. Meg mellekesen kifosztottak az orszagot.

Ha nem lett volna Trianon, akkor Budapest ma roman nagyvaros lenne! Es tole delkeletre az egesz Alfold Romania resze lenne.

2020. jún. 8. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/39 A kérdező kommentje:
Pontosan ez a megdöbbentő. Hogy egy kis, gyenge hadsereg ezt meg tudta tenni. Sok száz kilométerre a hazájától. Olvasd el még egyszer az egészet.
2020. jún. 8. 16:57
 14/39 anonim ***** válasza:
36%
#12 Mivel nem volt magyar hadsereg. Ha nem ütköznénk sehol semmilyen ellenállásba, te meg én egy-egy bézbózütővel is el tudnánk foglalni bármelyik országot.
2020. jún. 8. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 anonim ***** válasza:
100%

Az "alternatív forgatókönyvek" vizsgálatakor szerintem nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy Károlyi a hadsereget nem ok nélkül szereli le, hanem azért mert tart egy teljes polgárháborútól (1918-ra már teljes gazdasági csőd van, az Antant blokád pedig nem szűnt meg az első világháborút lezáró fegyverszünettel).

A polgárháború kockázatát növelte, hogy nem Károlyi lett kinevezve "eredetileg" József főherceg által, és csak az őszirózsás forradalom juttatja Károlyit hatalomra.

A hadsereg(ami nagyrészt még a K.U.K és nem a honvédség kötelékében fejezi be az első világháborút) viszont kérdőjel, hogy OMM-hez hűséges, vagy a magyar kormányhoz.


Az ipar összeomlásához egyébként nem kell felvidék és Erdély megszállása sem, mivel a Németországból jövő széninportot elvágja már Csehszlovákia "cseh részének" létrejötte önmagában is, ami bedönti a vasúti közlekedést, így az egymillós hadsereget sem ellátni, sem mozgatni nem tudtuk volna.

2020. jún. 9. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/39 A kérdező kommentje:
Nem is kellett volna, volt elegendő hadianyag egy időre. Lehet, hogy csak rövidebb időre, de volt. A hadsereg még augusztusban is harcolt később... Lehet, hogy egy idő után probléma lett volna. Elfoglalhattuk volna akár egész Csehországot is, vagy összeköttetést teremtettünk volna pl. Lengyelországgal. Erdély erőforrásai is rendelkezésre álltak. Haditermelést is be lehetett volna indítani bőven 3/4 év alatt. Polgárháború? Kik között? Lehet, és lehet, hogy a gyíkemberek is beavatkoztak volna, ha nem tesszük fel a kezünket a meccs elején, de reálisan gondolkodjunk. Mindennél fontosabb volt a honvédelem, de ez folyton háttérbe szorult. A hadsereget ugye leszereltették októberben, majd rosszul szervezték meg, pl. önkéntes alapon, a hadianyagot elvesztették. Egymással is folyton konfliktus volt, Károlyi teljesen amatőr lépéseket tett. Későn jött rá, hogy az ellenség nem magasztos elvek alapján dönt, hogy itt egy másik, lokális háború jön, az Antant nem avatkozik be, stb. A jegyzék után lemondott, jöttek a nemzetellenes kommunisták. Mindenütt kommunisták, amatőrök álltak, a seregben ideológusok is irányítottak, állandó belső konfliktusok, sokan nem működtek együtt a vörös hadsereggel és a rendszerrel. A kommunisták nagy sikerek, a Felvidék visszaszerzése és egyes román erők szétverése után lemondtak az eredményekről, miközben épp a románok elleni döntő offenzívára készültünk. Még szinte el sem kezdődött, már demoralizálódott a haderő nagy része, szétesett a nemzetellenes döntés miatt. A csatában gyorsan szétesett a haderő, a komcsik lemondtak és elmenekültek, az Antant nem tartotta be a szavát, a románok nem mentek vissza, hanem előrenyomultak, elfoglalták az egész országot... Ezért adták fel Felvidéket.. Szóval nagyon komoly hibák voltak. Időben kellett volna cselekedni, a határ megóvásáért, a valós problémákkal foglalkozni, értelmesen. Ezeknek meg fogalmuk sem volt, mi várható egy háborúban.
2020. jún. 9. 12:29
 17/39 anonim ***** válasza:

#16


"Nem is kellett volna, volt elegendő hadianyag egy időre."


Nemhogy hadianyag nem volt, éhezés volt már 17-ben is és hiába van hadianyag, ha nincs szállítás.


"Elfoglalhattuk volna akár egész Csehországot is,"

Ez nem merült fel, mivel biztos intervenciót hozott volna.


"vagy összeköttetést teremtettünk volna pl. Lengyelországgal"

A lengyelek "saját gondjukkal"/függetlenségük megszerzésével voltak elfoglalva


"Haditermelést is be lehetett volna indítani bőven 3/4 év alatt."


Semmilyen ipari termelés nem volt a közlekedési összeomlás miatt, nemhogy hadi.


"Polgárháború? Kik között?"

Van egy feudális "ellen" kormány Bécsben (Bethlen nem 19-ben lesz csak kormányellenes, már Károlyit sem akarja), egy mérsékelt szocialista hatalomban lévő, és Horthyék Szegeden.

Ne felejtsd el, hogy Károlyi a felfegyverzett polgárság élén került hatalomba, a hadsereg pedig egy "másik militarista erő".


"a hadianyagot elvesztették"

Nem volt már mit elveszteni.


"Károlyi teljesen amatőr lépéseket tett."


Károlyi azt akarta megakadályozni, hogy az akkori magyar királyság "magától szétessen"(Azaz vmi olyan történjen, mint a délszláv háborúban) de még az is meredek feladatnak tűnt (Azért kezd el szociális ügyekkel pl földosztás, a gazdasággal, illetve demokratizálódással foglalkozni), nem gondolt arra, hogy konkrét szomszédháború jön.


" Mindenütt kommunisták, amatőrök álltak, "

Igazából nem volt a "mindenki kommunista" kormány a Tanácsköztársaság, azért is történik a demoralizálódás a Szlovák Szoc köztársaság kikiáltása után, mert a "nemzeti rész" kiszáll a kormányból.


" Felvidék visszaszerzése és egyes román erők szétverése után lemondtak az eredményekről,"

A "Csehszlovák eredményekről" mondanak le, miután (hiú) reményeik szerint(az antant ígéretnek megfelelően) így visszább mennének a románok, de ez nem válik be.

2020. jún. 9. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/39 A kérdező kommentje:
Volt bőven hadianyag, már az is elég lett volna, amennyi a puskacsövükben volt a legalább félmilliós színmagyar katonaságnak a fele-harmad vagy inkább ötödakkora román sereg ellen. Voltak ágyúk, a német hadsereg bármit eladott volna nekünk (el is adtak sok mindent). Erdélyben jelentős erőforrások voltak, és ott volt a Kárpátok mint természetes határ. Egy háború nemcsak az erőforrásokról és a logisztikáról szól, hanem a taktikáról, morálról, létszámról, technológiáról, stb. Ha Károlyi nem gondolt arra, hogy háború jön, akkor ostoba volt, de ez nem ad felmentést. A törökök nagyon rossz körülmények között győztek a felszerelt görög sereg ellen, az Antant ellen, az Antant tengeri haderő ellen is 3 évvel a háború után. Mindenhol volt éhezés, mindenhol voltak problémák, mások mégis harcoltak. Nálunk az volt a gond, hogy voltak belső konfliktusok. Románia ugyanúgy megalázó vereséget szenvedett, mégis volt ereje elmenni Győrig.
2020. jún. 9. 13:50
 19/39 anonim ***** válasza:

#18


"Volt bőven hadianyag, már az is elég lett volna, amennyi a puskacsövükben volt a legalább félmilliós színmagyar katonaságnak a fele-harmad vagy inkább ötödakkora román sereg ellen."


És pontosan miért is gondolod, hogy biztos, hogy Károlyi mellé állt volna a hadsereg?


"Egy háború nemcsak az erőforrásokról és a logisztikáról szól, hanem a taktikáról, morálról, létszámról, technológiáról, stb"


Volt egy Vh miatt demoralizált hadseregünk "minden hiányában", konkrétan élelem sem volt elég.


Egy egymillós hadsereg egy fronton még egy "kiemelkedő" logisztikai környezetben is trükkös volt 1918-ban


Pl:(A Galíciai fronton majdnem annyi ember halt meg az ellátási gondok miatt, mint amennyit lelőttek) pedig 1914-ben még "ereje teljében" volt a monarchia.


"A törökök nagyon rossz körülmények között győztek a felszerelt görög sereg ellen"

A görögök ellen egyenlő létszámból győztek, úgy,hogy a görög hadseregnek közel semmilyen háborús tapasztalata nem volt, míg a töröknek igen.


"az Antant ellen" Ami egyenlő Görögország, mivel anglia "nem tudja eldönteni mit akar" Franciaország megáll úgy, hogy ők viszik szíriát, meg amúgy az oszmán birodalom nagy részét.

Annyira mi is "győzünk" amennyire az oszmán birodalom, azaz, hogy marad, a 80% körüli nemzetállami rész.


"Antant tengeri haderő ellen"

Hol győztek ellene?


"Románia ugyanúgy megalázó vereséget szenvedett, mégis volt ereje elmenni Győrig."

Ahhoz, hogy a románokat legyőzzük át kellett hívni a németeket erre a frontra, mert az OMM egyben is kevés volt önmagában.


Románia bár leszereli a hadsereget, de 18-ban hála annak, hogy a központi hatalmak hadseregének nagy része az "utolsó dobás" nevében a Nyugati fronton van, majd összeomlik az antant "100 napos offenzívája" alatt újra belép a háborúba, és pár hónapig kb háborítatlanul építi vissza a hadseregét, mielőtt megtámadja Magyarországot.

2020. jún. 9. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/39 A kérdező kommentje:

Nem Károlyi a lényeg, ő maga volt a probléma része. Arról van szó, más lehetett volna-e a végeredmény, ha nem egy ilyen böszme vezeti az országot, akinek fogalma sincs arról, mi várható, ha a vezetés hazafias, szakszerű a haderő irányítása, ha a lényeggel foglalkozik a vezetés.

Voltak problémák, de jelentős előnyök is. A logisztika, a megnyúlt román utánpótlási vonalak, a motiváció (ami gyakorlatilag 0 volt számukra a magyar lakta területeken, a később elvett területek felén-kétharmadán, lásd Sopron vagy Balassagyarmat helyi visszaszerzése), a hadseregek ereje, minősége, etc.

Mondjuk elég egyszerű lett volna elkobozni az élelmet az elszakadni vágyó kisebbségi területekről... több legyet ütöttünk volna egy csapásra. Ott voltak a románok, szlovákok lakta területek. Kétlem, hogy az ellenség nem éhezett volna. Szerbia nagy része pl. megsemmisült a súlyos harcokban. Persze idővel egy blokád idején egyre csökkent volna a haderő ütőképessége, de feltartóztathatta volna az ellenséget akár egy évig is, annak pedig már nem lett volna kedve vitézkedni, hatalmas veszteségekkel, főleg, ha megváltoztatjuk az etnikai arányokat picit bizonyos területeken, pl. áttelepítésekkel, és már nincs miért harcolniuk. Ha nincs élelem (bár pl. rengeteg ló volt) és hosszú távú utánpótlás, gyorsan kell győzni, de egy ilyen háború amúgy is gyors lett volna és gyors is volt, néhány hónapos, megtorpanásokkal együtt is, minden oldalon nagyon gyenge haderők vettek részt benne.

A görögöket is minden erejükkel, sokkal nagyobb saját erőkkel támogatta az Antant.

2020. jún. 9. 14:43
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!