Nincs ebben némi következetlenség?
Amikor pl. a kormány központosítja az oktatást (vagy átvesz különböző feladatokat az önkormányzatoktól), az ellenzék folyton azt hajtogatja, hogy a dolgoknak mindig helyi szinten kell eldőlniük és nem jó az, ha Budapestről akarják megmondani, mit tegyenek. Horn Gábor - amíg járt a Csörte című műsorba - szinte hetente elmondta, hogy ő 1979 óta tanít és már akkor is kiállt az oktatási intézmények önállóságáért. Ez a hozzáállás elvileg szimpatikus és egyet tudok vele érteni.
Csakhogy amikor Brüsszelből akarják megmondani, hogy a demokratikusan megválasztott magyar kormány mit tegyen és hány bevándorlót fogadjon be, akkor már rögtön elfelejtik a fenti elvet és Orbánt támadják, amiért kiáll az ország szuverenitása mellett. Pl. Horn Gábor régi harcostársa, Fodor Gábor a kvótáról szóló népszavazás előtt kijelentette (egyébként nem ködösítve, mint a szocik, hanem őszintén és korrektül), hogy igenis el kell fogadnunk azt, amit Brüsszelben döntenek, mert az EU-s tagság ezzel jár.
Most akkor hogy is van ez? Budapest ne szóljon bele a vidéki önkormányzatok, vagy iskolák dolgaiba; de Brüsszel nyugodtan beleszólhat a budapesti kormány dolgaiba?
Jó, én a kedvedért kifejtem, de elég szomorú, hogy magyarázni kell.
A különbség pont az, hogy más problémáról van szó. Minden területet megfelelő szinten kell kezelni.
TEhát, hogy konkrétabban bemutassam. Most hoztak egy magántanulói törvény módosítást, ami alapján Bp-ről döntenek a miskolci, szegedi, stb. településen gyerek jogviszonyáról találkozás nélkül. Miközben ha helyben működne - ahogy eddig -, akkor pont a személyes találkozás miatt sokkal biztosabb döntéseket lehetne hozni.
És egy példa arra is, hogy mi az, amit felülről kell meghatározni. Jelenleg országos szinten van kresz szabályozás, ha ezt minden település saját kezébe adnánk, akkor hatalmas káosz lenne, mert fejben kellene tartani azon települések szabályait, amin keresztül haladsz, és lehet, hogy egyik városról a másikra még a közlekedési irány is változik. Ennek nyilván nicns értelme.
A helyzet az általad hozott példánál is ugyanez. A EU többek között már elköteleződött egy közös külpolitika felé, így nyilván annak van értelme, ha ezekhez tartjuk magunkat, és nem felrúgjuk őket. Erre nagyon jó példa, hogy útlevél nélkül lehet közlekedni.
És most kedves voltam, mivel azokkal a tárgyi tévedesekkel nem foglalkoztam, hogy demokratikusan megválasztott-e, mivel nem az, ahogy nem is az ország szuverenitásáról szól ez az egész. De remélem legalább így sikerül megérteni, hogy van, amit fontos központilag meghatározni és van, amit nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!