Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Franciaország miért nem...

Franciaország miért nem választotta le Oránt Algériától és kebelezte volna be és miért szakította el (majd annektálta) Mayotte-ot a Comore-szigetektől?

Figyelt kérdés

Orán közelebb van, gazdag térség volt, szorosan integrálódott Franciaországhoz, a többség szerette volna maradni. 1960-ban a lakosság 40%-a európai, 10% szefárd zsidó volt, akiknél a francia identitás volt az erős.


Ezzel szemben Mayotte elmaradott, szegény volt, kelet-afrikai, távoli, feketék lakta sziget, 97% muszlim lakosság, erős iszlamista hagyományokkal, Franciaország mégis megtartotta a gyarmati rendszer széthullása után is, majd 2001-ben annektálta is, így a terület 2004 óta az Európai Unió része.



2018. nov. 17. 22:11
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

"miért szakította el (majd annektálta) Mayotte-ot a Comore-szigetektől?"


Ez tévedés. A franciák nem szakították el a területet, hanem megvették az 1800-as években.

Ők visszaadták volna, de a helyi lakosság nem akarta. Volt is egy szavazás még régebben, ahol elsöprő többség Franciaországot választotta. Mégis mit tehetnek a franciák, ha az ottaniak sem akarnak a Comore-szigetekhez tartozni? Mayotte lakossága Franciaországot választotta.

Teljesen úgy, mint Francia-Guyana. A lakosság ott még a nagyobb autonomiát is leszavazta.

2018. nov. 18. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Mayotte 1974-ig a Comore-szigetekhez tartozott.

"A Comore-szigetek állam fenntartja igényét Mayotte-szigetre. 1976-ban az Egyesült Nemzetek Szervezetének Biztonsági Tanácsában a 15 tagból 11 szavazatával elismerte Comore-szigetek szuverenitását Mayotte felett, de Franciaország megvétózta a határozatot"


Tisztában vagyok vele, hogy Mayotte szeretett volna inkább francia fennhatóság alatt maradni, de ezt Párizsban nem volt muszáj figyelembe venni, alternatívaként tiszteletben tarthatták volna a Comore-szigetek területi integritását. Hasonlóan, mint amikor Ukrajna függetlenné vált 1991-ben, Oroszország sem választotta le róla a Krím-félszigetet, hogy megtartsa, habár a helyiek inkább oroszpártiak voltak. Bár később, 2014-ben mégis leválasztotta és annektálta a területet. A Dnyeszter-menti Köztársaság is hiába ellenezte a függetlenedést, elszakadást a Szovjetuniótól, manapság szeretne inkább Oroszországhoz tartozni Moldova helyett, Moszkva elutasítja a kérést. A britek is átadták Hongkongot Kínának, annak ellenére, hogy a helyeik szerettek volna inkább brit fennhatóság alatt maradni. A svédek is elkerülendő a vitákat átengedték az Aland-szigeteket Finnországnak annak ellenére, hogy a helyiek Svédországhoz akartak tartozni. Amikor Horvátország, Bosznia-Hercegovina vált függetlenné, ott is volt megosztottság, a Krajinai Köztársaság és a boszniai Szerb Köztársaság szeretett volna inkább Jugoszláviában maradni, mégsem tehették meg. Mayotte esetében nem voltak ilyen etnokulturális szoros kapcsoaltok, valamiért mégis megtartotta Franciaország. Orán esetében viszont megvoltak ezek a szoros kapcsolatok, a helyiek szerettek volna továbbra is Franciaországhoz tartozni, elutasították az elszakadást, a párizsi kormány ezt mégsem vette figyelembe, nem tartotta meg a területet. Ezt találom furcsának.

2018. nov. 18. 13:10
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező a probléma az, hogy az általad felhozott esetek nagyon eltérőek egymástól.


Ukrajnánál a Krím-félsziget semmilyen politikai autonómiával nem rendelkezett, ráadásul később még az oroszok is beismerték, hogy elcsalták a népszavazást, mert a lakosság stabil 50%-a bizony Ukrajnára voksolt és nem Oroszországra. Példaként Szimferopol lakossága 331 ezer fő, az orosz statisztikák szerint a városban tébb, mint 400 ezren szavaztak a népszavazáson.


Transznisztria azért nem kell Oroszországnak, mert Transznisztrián keresztől egész Moldovát képes Oroszország befolyásolni. Most is oroszbarát elnöke van az országnak. Ráadásul Transznisztriával még tengei összeköttetés sincs. Így megközelíteni csak a nyugatbarát Románián vagy az ellenséges Ukrajnán keresztül lehetne, ami iszonyat logisztikai és politikai teher.


HongKong-ot szó szerint bérelték a britek, nem pedig birtokolták, ezért kellett visszaadniuk, még akkor is, ha a lakosság nem akarta.


Aland-szigetnek olyan magasfokú autonómiája van, hogy a helyiek sem erőltetik a Svédországgal való egyesülést.


A Krajinai Szerb Köztársaság meg a Boszniai Szerb Köztársaság mind annak a következménye, hogy a szerbek erőszakosan betelepültek a területre. A BSZK szó szerint a boszniai népirtás eredménye, pont ezért nem engedik az elszakadást, mert akkor kijelentenék, hogy a népirtások legálisak voltak a terület megszerzése érdekében. A Krajinákat meg már maga Szerbia sem támogatta semmivel a háborúk során, ezért megszűntek.


A franciák Mayotte esetében csak annyiban voltak "hibásak", hogy figyelembe vették a lakosság akaratát. A népszavazáson a többség Franciaországra voksolt, így el lett döntve a kérdés. A népszavazás is pont azért volt, mert a Comore-szigetek és Franciaország megegyeztek, hogy szavazással döntik el, hogy hova tartozzon Mayotte.

Orán azért más, mert Franciaország nem akart háborút Algéria ellen. Ráadásul egy ilyen exklavé mindenkinek teher. Spanyolországnak 2 ilyen exklavéja van Marokkó területén, ezeket is alig tudják a betóduló afrikaiaktól megvédeni.


Francia Guyana is ugyanúgy Franciaország meg az EU része, a lakosság többsége kreol meg néger, mégis mindenki franciának tartja magát.

2018. nov. 21. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Spanyolország részéről sem merül fel Ceuta és Melilla átadása Marokkónak, habár Marokkó igényli. Szerintem Oránt is megtarthatta volna Franciaország, akkor is ha Algéria a függetlenedés után kérte volna az átadását (ahogy a másik példában felhozott Mayotte Franciaország része, annak ellenére, hogy a Comore-szigetek követeli vissza).
2018. nov. 22. 20:48

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!