1990 után az ex-komcsi országokat miért kellett ilyen erőszakosan "Nyugatiasítani"? Miért nem hoztak létre egy "Kelet-Európai Uniót"?
Bele kellett volna törődni, hogy 45 év Nyugattól más vonalon fejlődés megtette a maga hatását, más lett az országok felépítése, gazdasága, más lett a kultúra, az emberek életről való gondolkodása, ezt már képtelenség visszacsinálni.
Helyette szerintem egy EU-szerű uniót kellett volna létrehoznia az ex-komcsi országoknak, amiben, most már demokratikus keretek között lennének egy EU-féle szövetségben.
Mivel ugyanúgy nagyjából egyenlőek lennének az országok pénzügyi helyzetei, nem lenne az, hogy a nagy kizsákmányolja a kicsit, mint ahogy most a gazdag országok kizsákmányolnak minket.
Másik meg a kulturális ok. Bár a szovjet rendszer alatt nem volt fenékig tejfel az élet, létrejött egy érdekes egyedi kultúra, amit most egyre ütemesebben vált felfele a nyugat-európai, valamint a helyi vállalkozások csődbe mennek a multiktól. Sok 80-as évekbeli márka, gyár, termék besz@rt, mert az emberek birkamódra a nyugatit kezdték vásárolni, mert "az a menő", pedig rengeteg érdekes, egyedi termék volt itt is.
Nem lennénk olyanok, mint a Nyugat, és? Ha létre tudnánk hozni egy alternatívát, amiben boldogan megélhetnénk, nem teljesen mindegy? Brazília sem sír, mert nem olyan, mint az USA.
Úgy élnénk mit a FÁK országokban. Szarul. És Brazíliában is szar az élet. Ezt olvasgasd csak át:
Nem hiszem, hogy például a rendőri brutalitás, helyszíni kivégzés olyan tök jó lenne.
Egyrészt nem voltunk erőszakosan "nyugatiasítva", ugyanis a 80-as évek második felében maguk az "ex-komcsi" országok kérték a felvételüket pl. az EU-ba. Tehát semmiféle erőszakosságról nincs szó, mi akartuk így, főleg azért, mert arra számítottunk, hogy Görögországhoz, Spanyolországhoz vagy épp Portugáliához hasonló fejlesztési forrásokhoz fogunk jutni. Az EU-s tagállam abban az időben rengeteget gondolkodtak, hogy nyissanak-e Kelet-Európa felé, vagy előbb rendezzék belső viszonyaikat, végül tulajdonképp együtt valósult meg a kettő, ezért húzódtak el a csatlakozási tárgyalások a 90-es évek elejétől egészen a csatlakozásokig.
Érdekes meg egyedi kultúra meg nem jött létre, kulturálisan sokat nem változtatott a szovjet hatalom. Az általad említett érdekes meg egyedi termékek azért voltak érdekesek meg egyediek, mert addig nem találkoztunk a nyugati termékkel, mivel azt nem engedték be a szovjet területekre. Azért ment olyan jól a termelés a Szovjetunióban, mert önellátás, meg protekcionizmus, meg tervgazdálkodás volt (hozzáteszem, ezt nagyon sokszor kijátszották, így gyakran fordult elő nélkülözhetetlen, de aprólékos és pontos munkát igénylő termékekből hiány). Csakhogy el kell ismerni, hogy technikailag rendesen le voltunk maradva, így önálló kis unióként rendesen el lettünk volna nyomva az EU mellett.
"Érdekes meg egyedi kultúra meg nem jött létre, kulturálisan sokat nem változtatott a szovjet hatalom."
Úttörő kultúra, magyar rock, "kínai/KGST piacok", Lolka és Bolka, Balatoni nyaralások, NDK-s turmixgép, panelházak, "telket a városlakóknak!", szovjet háborús filmek, és úgy általánosságban is sokkal kevésbé rideg és standardizáció-mentesebb élet, mint mondjuk a szigorú Ausztriában, Németországban vagy Svájcban.
"Kérdező, a felsoroltakból melyiket sírod vissza? ( a l+b) szerintem lengyel, btw)"
Ha 1945-től a Nyugathoz tartoztunk volna, akkor már attól fogva itt is amerikai rajzfilmeket adtak volna, nem lettek volna egyedi, magyar termékek, a magyar rock semmitmondó és általános lett volna, a Balaton helyett a kanári-szigetekre vagy Görögországba jártak volna nyaralni, rengeteg dolog más lett volna. Meg lehet, hogy több lenne a neonáci és a szélsőségesen vallásos, az meg biztos, hogy a mostani "korrupt gazdag réteg" pedig azokból állna, akik a század elején nemesek voltak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!